breadcrumb.ecName
pl Polski

Wzmocnienie zrównoważonego transportu publicznego

  • 06 October 2015

Lublińska sieć transportu miejskiego, dzięki gruntownej modernizacji infrastruktury, poszerzyła się o około 30 ekologicznych trolejbusów.

Dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym nowa sieć będzie funkcjonować co najmniej przez 35 lat, a komfort pracy operatorów podstacji znacznie się poprawi. Z jednej podstacji pracownik będzie mógł na przykład kontrolować całą sieć trolejbusów w Lublinie. Modernizacja jest też dobrym punktem wyjścia do dalszego rozwoju sieci trolejbusów w Lublinie.

Magdalena Lis, Departament Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym, Lublin

Mieszkańcy Lublina mają teraz do dyspozycji niezawodny i bezpieczny środek komunikacji publicznej, a ruch samochodowy w mieście zdecydowanie zmalał.

Trolejbusy są zasilane prądem elektrycznym z sieci trakcyjnej nad jezdnią. W odróżnieniu do tramwajów nie wymagają torów i są bardziej ekologiczne od pojazdów napędzanych paliwami kopalnymi.

By zwiększyć efektywność trolejbusów w Lublinie, zdecydowano się przeprowadzić gruntowną modernizację przestarzałej i zawodnej sieci trakcyjnej w ramach projektu o wartości 14,5 mln euro.

Stare i zużyte urządzenia oraz elementy zasilania zostały wyremontowane i stworzono nowe podstacje centrum sterowania. Służą one do zdalnego sterowania zasilaniem trolejbusów, zapewniając ciągłość połączeń i znacznie ograniczając ryzyko awarii zasilania.

Korzyści dla mieszkańców

Modernizacja infrastruktury przyniosła liczne korzyści mieszkańcom miasta. Z powodu zawodnego systemu zasilania trolejbusy często psuły się na ulicach, powodując korki i zagrożenie dla innych użytkowników dróg oraz duże utrudnienia dla pasażerów.

W ramach projektu opracowano nowy system zasilania trolejbusów, który jest bardziej niezawodny i łatwiejszy w obsłudze. Biletomaty komunikują się z pasażerami w kilku językach, a pojazdy są bezpieczniejsze dzięki nowemu systemowi monitoringu wideo. Pasażerowie trolejbusów mają też do dyspozycji bezpłatny internet oraz specjalne podjazdy dla osób na wózkach inwalidzkich.

Korzyści dla środowiska i gospodarki

Przestarzały i zawodny tabor transportu publicznego Lublina nie zachęcał mieszkańców do przemieszczania się tym środkiem komunikacji.

Nowe pojazdy są na tyle atrakcyjne, że liczba samochodów na ulicach miasta zmalała. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że jednym samochodem porusza się średnio tylko 1,2 osoby, to zmiana preferencji z transportu prywatnego na publiczny może mieć kolosalny wpływ na zagęszczenie ruchu.

Większa liczba trolejbusów poprawiła też jakość środowiska miejskiego w innych wymiernych obszarach. W porównaniu z tradycyjnymi silnikami elektrycznymi trolejbusy są o 10 do 15 dB cichsze i o wiele bardziej energooszczędne.

Są też punktualniejsze, wygodniejsze i pozwalają zmniejszyć zagęszczenie ruchu, dzięki czemu jakość życia w Lublinie zdecydowanie się poprawiła. Miasto stało się atrakcyjniejszym miejscem do życia i pracy, dając widoczny impuls do rozwoju lokalnej gospodarki.

Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE

Łączna wysokość inwestycji w ramach projektu „Modernizacja podstacji prostownikowych zasilających trakcję oraz wymiana taboru trolejbusowego” wynosi 14 476 000 EUR, z czego 6 258 000 EUR pochodzi z programu operacyjnego „Lubelskie” w okresie programowania 2007–2013.