breadcrumb.ecName
pl Polski

Innowacyjne i zrównoważone opakowanie żywności od polskiej firmy

  • 27 October 2020

Polski producent opakowań opracował innowacyjną folię z tworzyw sztucznych, która jest biodegradowalna i pozwala dłużej utrzymać świeżość żywności. Materiał jest cienki, a więc lekki, wykorzystuje też mniej surowców, ale jest przy tym bardzo trwały. Jest także bakteriostatyczny, co oznacza, że hamuje rozwój bakterii wewnątrz opakowania.

Dbanie o środowisko w postaci zmniejszania ilości generowanych zanieczyszczeń to niezwykle ważna kwestia. Nowy materiał opakowaniowy jest nie tylko bezpieczny dla środowiska, ale także dla żywności. Unijne wsparcie umożliwiło i przyspieszyło wprowadzenie innowacyjnego produktu na rynek w całym kraju.

Sebastian Trojak, członek zarządu województwa lubelskiego

Lubelska firma C2C produkuje już w pełni biodegradowalne opakowania wykonane z surowców naturalnych. Firma wykorzystała dofinansowanie z UE do przeprowadzenia dalszych prac badawczo-rozwojowych w celu zmniejszenia wpływu wytwarzanych opakowań na środowisko. Wdrożyła też kilka małych projektów pilotażowych poświęconych opracowaniu opakowań, które będą nie tylko biodegradowalne, ale które będą także mogły być stosowane jako ekologiczny nawóz.

Globalny problem

Odpady z tworzyw sztucznych stały się ogromnym problemem dla środowiska i społeczeństwa. Koszty produkcji tworzyw sztucznych są bardzo niskie, a możliwości ich zastosowania niemal nieograniczone. Jednak ich wadą jest to, że rozkładają się powoli, co doprowadziło do tego, że zaśmieciły całą planetę i trafiły do łańcucha żywnościowego, stwarzając zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody tworzywa sztuczne stanowią ponad 80 % odpadów zaśmiecających nasze oceany.

Innowacje dzięki współpracy

Znalezienie ekologicznych rozwiązań problemu plastiku jest obecnie niezwykle ważne, ale wymaga inwestycji i innowacyjnego myślenia. Nowe materiały stworzone przez firmę C2C w ramach finansowanego przez UE projektu są wynikiem współpracy spółki z Instytutem Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników w Toruniu.

Partnerzy wspólnie opracowali nową metodę obróbki termicznej materiałów z tworzyw sztucznych oraz technologię przetwarzania innowacyjnego materiału w torby, które mogą być sprzedawane sprzedawcom detalicznym w formie większych rolek. Technologia produkcji pozwala wytwarzać torby o stałej, wysokiej jakości.

C2C to firma z siedzibą w Lublinie, założona w 2008 roku jako przedsiębiorstwo rodzinne. Produkuje głównie opakowania do żywności, a także worki na śmieci, worki przemysłowe i folie stretch.

Dzięki wsparciu z UE firma mogła utworzyć osiem nowych miejsc pracy na różnych szczeblach organizacji: od kierownictwa i kontroli jakości po linię produkcyjną.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE 

Łączna wartość inwestycji w projekt „Wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji cienkościennych opakowań foliowych bezpiecznych dla żywności i środowiska” wyniosła 1 295 788 EUR (5 731 931 PLN), przy czym wkład Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 452 051 EUR (1 999 651 PLN) został wniesiony za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Badania i innowacje oraz konkurencyjność MŚP”.