breadcrumb.ecName
pl Polski

Polskie wysięgniki do kamer umożliwiają filmowanie w każdych warunkach

  • 25 November 2019

MovieBird to firma z siedzibą w Opolu, znana na całym świecie dzięki swoim teleskopowym wysięgnikom do kamer używanym podczas kręcenia scen do filmów i programów telewizyjnych. Dofinansowanie z UE pomogło firmie zrealizować dwa ambitne cele: budowę centrum badawczo-rozwojowego obok swojej siedziby i wyposażenie go w nowoczesny sprzęt, a także opracowanie pojazdu zapobiegającego wstrząsom wysięgnika do kamer podczas filmowania na nierównym podłożu, co pozwoli rejestrować stabilny obraz.

Żyroskopowo stabilizowany system to pojazd, który będzie w czasie rzeczywistym stabilizował kolumnę wysięgnika, na którym podczas zdjęć jest umieszczona kamera. W czasie jazdy po różnym terenie kamera będzie się dostosowywała automatycznie do warunków, cały czas rejestrując stabilny obraz.

Piotr Adamiec, prezes firmy MovieBird

Centrum badawczo-rozwojowe będzie pracować nad udoskonalaniem wysięgników, które są wysoko cenione przez producentów filmowych i operatorów kamer z całego świata. Zostanie także przystosowane do badań nad innowacjami w zakresie sprzętu dla przemysłu filmowego.

System opracowywany w ramach badań przemysłowych prowadzonych w drugiej części projektu będzie wykorzystywał żyroskopową głowicę samopoziomującą do korygowania odchyleń hydraulicznej kolumny wysięgnika kamerowego będącego w ruchu. Urządzenie będzie mogło być używane m.in. przy filmowaniu scen pościgów samochodowych.

Dodatkowa przestrzeń

Piotr Adamiec, założyciel firmy, zbudował swój pierwszy wysięgnik kamerowy w Niemczech na początku lat 80. ubiegłego wieku dla znajomego, który otrzymał grant na nakręcenie filmu. Następnie w 1986 roku przeniósł się do Zjednoczonego Królestwa, gdzie otworzył własną firmę. Po kilku latach trafił do Stanów Zjednoczonych, gdzie przez 10 lat kontynuował działalność aż do roku 1999, w którym sprzedał firmę i wrócił do Polski. Po powrocie założył MovieBird ze swoim kuzynem, w pierwszym roku działalności budując cztery wysięgniki.

Początkowo firma działała w wynajmowanych pomieszczeniach, ale wkrótce przeniosła się do własnej, obecnej siedziby na terenach dawnej Cementowni Groszowice, którą zamknięto i zburzono pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Przed budową centrum badawczo-rozwojowego nieużytkowane części terenu powoli zarastały roślinnością. Teraz władze miasta mają nadzieję, że nowe centrum przyczyni się do regeneracji tych obszarów.

Obecnie firma produkuje około 25 wysięgników rocznie, opierając się na opracowanych przez swoich pracowników rozwiązaniach technicznych, z których wiele zostało opatentowanych. Największy z wysięgników waży 3 tony, ma 22 m długości i kosztuje ok. 400 000 EUR.

Rosnące zapotrzebowanie na istniejące produkty i nowe rozwiązania pozwalające twórcom filmowym na tworzenie jeszcze bardziej imponujących filmów było wyzwaniem dla firmy MovieBird ze względu na brak dostępnej przestrzeni w swojej siedzibie. To dlatego konieczne było otwarcie nowego centrum, umożliwiające firmie zaspokajanie potrzeb klientów w tej niszowej branży.

Światowe rynki

Firma MovieBird oczekuje, że nowy żyroskopowo stabilizowany system oraz inne nowe rodzaje wysięgników, które powstaną w centrum badawczo-rozwojowym, zrewolucjonizują światowy przemysł audiowizualny. Realizacja projektu powinna otworzyć przed firmą szerokie możliwości handlowe, które będzie mogła wykorzystać dzięki dostosowywaniu swojej oferty do wymagań różnych klientów.

W Europie, a w szczególności w Polsce, wysięgniki MovieBird wykorzystywane są do filmowania wiadomości i programów publicystycznych, wydarzeń sportowych i muzycznych. Innym kluczowym rynkiem jest Hollywood, gdzie firma od kilku lat cieszy się dobrą renomą (dostarczyła sprzęt do wielu hitów kinowych), oraz Daleki Wschód, gdzie chce umocnić swoją pozycję. W osiągnięciu tego celu bardzo pomocny będzie nowy system.

W prace badawczo-rozwojowe w ramach projektu zaangażowanych było trzech pracowników – w sumie firma zatrudnia około 40 osób, w tym wielu inżynierów. Szacuje się, że rozwój firmy spowodowany otwarciem nowego centrum pozwoli utworzyć nowe miejsca pracy, zwłaszcza dla absolwentów Politechniki Opolskiej.

 

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE 

Łączna wartość inwestycji w projekt „Budowa i wyposażenie Centrum Badawczo-Rozwojowego Firmy MovieBird w Opolu wraz z przeprowadzeniem projektu badawczego pt. »Żyroskopowo stabilizowany system korygujący odchylenia hydraulicznej kolumny wysięgnika kamerowego będącego w ruchu z żyroskopową głowicą samopoziomującą«” wyniosła 1 430 000 EUR (6 174 783 PLN), przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 660 000 EUR (2 859 814 PLN) został wniesiony za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Badania i innowacje”.