breadcrumb.ecName
pl Polski

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo: 2 000 km tras rowerowych i ponad 2 000 powodów, by po nich podróżować

  • 07 August 2019

W ramach finansowanego przez UE projektu Green Velo wybudowano najdłuższy w Polsce, charakterystycznie oznakowany szlak rowerowy, łączący pięć województw w regionie. Celem projektu było promowanie turystyki i rozwoju gospodarczego Polski Wschodniej.

Budowa szlaku Green Velo była doskonałym pomysłem na otwarcie nowych terenów naszego województwa dla ruchu turystycznego. Podkarpacki odcinek ma istotny wpływ na aktywizację gospodarczą i społeczną regionu. Świadczy o tym podwojona od 2015 roku liczba Miejsc Przyjaznych Rowerzystom, co z kolei oznacza, że szlak przynosi konkretne korzyści dla małych i średnich firm, świadczących różnego rodzaju usługi dla turystów.

Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego

Krajobraz Polski Wschodniej jest jednym z najbardziej zróżnicowanych w Europie – w regionie nie brakuje atrakcji przyrodniczych, zabytków historycznych i zabytków dziedzictwa kulturowego oraz spektakularnych widoków. Aby wypromować to jedyne w swoim rodzaju miejsce, w ramach finansowanego przez UE projektu powstał Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. 

Szlak wiedzie przez pięć województw: lubelskie, podlaskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie i świętokrzyskie, oferując turystom podróż przez spokojne, malownicze tereny po wygodnych asfaltowych drogach. Długość szlaku to 1 885 km, a trasy łącznikowe i boczne prowadzą przez około 200 km.

Rowerowe królestwo 

Szlak składa się ze specjalnych dróg rowerowych i około 150 km dróg gruntowych. W ramach projektu wybudowano i przebudowano blisko 300 km ciągów pieszo-rowerowych, 30 mostów oraz ponad 20 kluczowych skrzyżowań (które łączą szlak Green Velo z ponad 10 000 km innych oznakowanych tras rowerowych). Na trasie wybudowanych zostało 230 MOR-ów, czyli Miejsc Obsługi Rowerzystów, wyposażonych w stojaki, miejsca piknikowe, kosze na śmieci i tablice informacyjne.

Szlak przebiega przez pięć parków narodowych oraz liczne parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. W północnej części szlaku długi odcinek trasy biegnie wzdłuż nieczynnych nasypów kolejowych. Dla celów promocyjnych szlak został podzielony na 12 Królestw Rowerowych, czyli interesujących regionów, w których warto zatrzymać się na dłużej. Korzystając ze strony internetowej projektu lub aplikacji mobilnej, turyści mogą sprawdzać i planować swoją trasę, wybierając z ponad 100 zaproponowanych wycieczek rowerowych po „królestwach” wschodniej Polski.

Korzyści gospodarcze 

Szlak Green Velo jest wyjątkową i wszechstronną inicjatywą, więc koordynatorzy projektu są przekonani, że szlak pozwoli pobudzić turystykę, rozwój gospodarczy, przedsiębiorczość i zatrudnienie w całym regionie Polski Wschodniej. W samym województwie podkarpackim od momentu otwarcia szlaku zanotowano już 12-procentowy wzrost liczby turystów z zagranicy. Wielu odwiedzających pochodzi z Holandii, Włoch, Austrii i Niemiec.

Koordynatorzy projektu wskazują też na wzrost przedsiębiorczości bezpośrednio związany ze szlakiem. Przedsiębiorcy z branży turystycznej wykorzystali możliwości, jakie przynosi szlak Green Velo, i zaczęli oferować nowe produkty i usługi ukierunkowane na potrzeby turystów i rowerzystów. Od sklepów z pamiątkami po warsztaty naprawy rowerów, hotele, pensjonaty i restauracje, działania te mają bezpośredni wpływ na wzrost gospodarczy i wzrost zatrudnienia w regionie.

 

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Green Velo – Wschodni Szlak Rowerowy” wyniosła 68 906 872 EUR (295 961 909 PLN), przy czym wkład Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 56 617 586 EUR (243 178 194 PLN) został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na okres programowania 2007–2013. Inwestycja objęta jest priorytetem „Rynek wewnętrzny”.