breadcrumb.ecName
pl Polski

Podkarpackie Centrum Innowacji łączy naukę i biznes

  • 26 August 2020

Podkarpackie Centrum Innowacji w Rzeszowie zapewnia naukowcom, małym i średnim przedsiębiorcom oraz studentom dostęp do najwyższej jakości zaplecza badawczo-rozwojowego. W ten sposób wspiera innowacje i przedsiębiorczość w regionie. Centrum, otwarte w grudniu 2017 roku, pomaga trzem podkarpackim uczelniom w transferze wiedzy i technologii do sektora prywatnego. Współpraca między tymi dwoma obszarami pomaga firmom się rozwijać, a innowacyjnym projektom ruszyć z miejsca.

To miejsce jest niesamowite. Pozwala mi na pracę i realizację mojego projektu. Na studiach nie miałem takich możliwości. Tutaj mam odpowiednie narzędzia i niezbędny sprzęt oraz dużą pomoc ze strony przełożonych.

Paweł Pszonka, badacz z Politechniki Rzeszowskiej o ProtoLab w Podkarpackim Centrum Innowacji

Centrum świadczy swoje usługi dzięki dużej inwestycji ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Działalność Podkarpackiego Centrum Innowacji opiera się głównie na łączeniu nauki i biznesu oraz na rozwijaniu umiejętności naukowców i studentów. Znalezienie odpowiedniego źródła finansowania może być trudne, dlatego wsparcie dla podkarpackich projektów rozwojowo-badawczych jest traktowane w Centrum jako priorytet, podobnie jak kształtowanie kultury przedsiębiorczości wśród studentów.

Dostęp do technologii

Podkarpackie Centrum Innowacji wprowadza zasadniczą zmianę w tradycyjnych modelach funkcjonowania trzech uczelni – Uniwersytetu Rzeszowskiego, Politechniki Rzeszowskiej oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania – poprzez umożliwienie im wykorzystania publicznego sprzętu badawczo-rozwojowego i technologii do komercyjnych innowacji.

Centrum zapewnia wsparcie za pośrednictwem trzech platform:

pierwsza platforma wybiera najbardziej obiecujące projekty badawczo-rozwojowe prowadzone na współpracujących uczelniach i pomaga im wykorzystać technologiczny i rynkowy potencjał. Podkarpackie Centrum Innowacji podnosi wartość wybranych projektów, zapewniając pomoc techniczną i biznesową oraz pomoc w przygotowaniu wniosków o dofinansowanie; druga platforma oferuje komercyjne usługi badawczo-rozwojowe świadczone przez uczelnie na rzecz lokalnych firm i przedsiębiorców. Rolą Podkarpackiego Centrum Innowacji jest pomaganie małym i średnim firmom w zakupie standardowych usług, których potrzebują do dalszej pracy; trzecia platforma nosi nazwę ProtoLab i zapewnia przestrzeń, w której studenci i młodzi naukowcy mogą eksperymentować, opracowywać prototypy i projektować produkty przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu, takiego jak drukarki 3D czy frezarki. Dzięki ProtoLab użytkownicy mogą uzyskać pomoc w kwestiach technicznych lub biznesowych od komercyjnych oraz naukowych ekspertów Podkarpackiego Centrum Innowacji. Dostęp do usług i sprzętu jest bezpłatny.

Wspieranie lokalnych talentów

Podkarpackie Centrum Innowacji już teraz przyciąga regionalne talenty z różnych sektorów i dyscyplin technicznych. Prowadzone projekty odzwierciedlają tę różnorodność. Obejmują one wysiłki na rzecz rozwoju sieci czujników zanieczyszczenia powietrza oraz stworzenia technologii automatycznych magazynów i autonomicznych systemów transportowych. Start-upy wspierane przez Podkarpackie Centrum Innowacji osiągają postęp w różnych obszarach, od technologii dronów po oprogramowanie dla firm.

Projekt powstał w ramach inicjatywy na rzecz regionów rozwijających się Komisji Europejskiej, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, Ministerstwem Rozwoju, Bankiem Światowym i trzema uczelniami.

Województwo podkarpackie to jeden z najsłabiej rozwiniętych regionów w Polsce. Projekt stwarza szansę na ożywienie lokalnego ekosystemu innowacji.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Podkarpackie Centrum Innowacji (PCI)” wyniosła 22 517 900 EUR (100 000 000 PLN), przy czym wkład Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 22 517 900 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Badania i innowacje”.