breadcrumb.ecName
pl Polski

PANDa: ochrona polskich miast przed silnymi opadami deszczu

  • 08 January 2020

W ramach projektu PANDa, dzięki współpracy firmy specjalizującej się w zarządzaniu wodami opadowymi i roztopowymi RETENCJAPL z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowym Instytutem Badawczym, powstał pierwszy aktualny system zawierający informacje o natężeniach deszczów miarodajne dla wszystkich miast w Polsce.

W ramach projektu Atlas PANDa sprzedaliśmy lokalny model opadowy PANDa 20 miastom w Polsce. Mamy też zamówienia z kolejnych 30 miast. Ponadto rozpoczęliśmy realizację projektów z kilkoma przedsiębiorstwami produkującymi części systemów odwadniania w celu opracowania kalkulatorów przydatnych podczas podejmowania decyzji dotyczących, na przykład, systemów odprowadzania wód opadowych z wykorzystaniem modelu opadowego PANDa.

Tomasz Grochowski, prezes zarządu spółki Retencja Sp. z o.o.

Polski Atlas Natężeń Deszczów (PANDa) to pierwsza internetowa, cyfrowa i kompleksowa platforma z danymi opadowymi dla Polski, która powstała jako narzędzie wspierające projektowanie systemów odprowadzania wód opadowych i systemów odwadniania lepiej chroniących polskie miasta i ich mieszkańców przed skutkami silnych opadów.

Przydatne dane historyczne

Platforma wykorzystuje historyczne i obiektywne dane opadowe z ostatnich 30 lat zebrane ze 100 deszczomierzy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Stacje meteorologiczne zlokalizowane są strategicznie na terenie całego kraju w 940 miastach i mogą prowadzić pomiary opadów o czasach trwania do 4 320 minut, co sprawia, że są przydatnym narzędziem dla samorządów i służb ratunkowych oraz dla przedsiębiorstw z sektora zaopatrzenia w wodę, projektowania, architektury i transportu. 

W oparciu o dane z trzech dekad zespół projektu opracował internetowy kalkulator natężeń deszczów miarodajnych, który znacznie ułatwia ocenę potencjalnych zagrożeń w dowolnym miejscu w kraju. Dostęp do danych można uzyskać za pośrednictwem osobistego konta na platformie PANDa, które może utworzyć każda zainteresowana osoba. Dane są przydatne dla samorządów i przedsiębiorstw w planowaniu działań zapobiegawczych oraz lepszym zabezpieczaniu infrastruktury i budynków przed silnymi opadami deszczu lub powodziami. Z platformy już korzystają urbaniści, architekci, inżynierowie oraz, co najważniejsze, przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarowaniem odpadami i ściekami. 

Zarządzanie dostosowane do aktualnych warunków meteorologicznych

Dzięki realizacji projektu powstała potrzebna platforma zawierająca historyczne dane dotyczące opadów przydatne do projektowania nowoczesnych systemów gospodarowania wodami opadowymi i ściekami. Informacje te są kluczowe dla zarządzania wodami opadowymi w skali miasta lub do projektowania złożonych systemów odwadniania. Ciągła aktualizacja danych na platformie oznacza, że władze będą mogły dokładniej prognozować powodzie i identyfikować zagrożone obszary oraz podejmować działania zapobiegawcze.

Zmiana klimatu dotyka miast na całym świecie, nie omija także Polski. Coraz częstsze ulewne opady w całym kraju spowodowały wzrost ryzyka wystąpienia lokalnych powodzi. Zarządzanie systemami odprowadzania wód opadowych i systemami odwadniania musi być dostosowane do aktualnych warunków meteorologicznych i oparte na precyzyjnych, aktualnych modelach natężeń deszczów. Dzięki temu miasta będą lepiej przygotowane do radzenia sobie ze skutkami klęsk żywiołowych.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Polski Atlas Natężeń Deszczów (PANDa)” wyniosła 1 154 517 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 763 292 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Rynek wewnętrzny”.