Evropská komise
cs Čeština cs

Organizace v Podunají společně pomáhají Romům vstupovat na trh práce

  • 24 June 2019

Projekt RARE (Romové jako zdroj lidského kapitálu) spojil 21 partnerů z osmi zemí v Podunají, v nichž vyloučenost romské populace představuje klíčový problém a důležitou politickou otázku. Cílem projektu bylo posílení sociální a ekonomické integrace Romů vytvořením mnohostranného strategického partnerství. Projekt posílil kapacitu a spolupráci aktérů, kteří mají zájem na tom, aby se Romové zapojili na trhu práce.

Jednou z nejdůležitějších aktivit v rámci projektu RARE byla mezinárodní kampaň o Svátku práce. Ukázali jsme, že romská komunita je potřebná, aktivní a integrovaná součást evropského společenství. Představili jsme romské vzory, výjimečné romské osobnosti z celé Evropy – každodenní hrdiny, na které můžeme být všichni pyšní. Minulost Romů a Neromů se prolíná víc, než by si většina lidí pomyslela.

Szilvia Suri, koordinátorka projektu

Odhaduje se, že v Podunají žije 5,2 milionu Romů. Mnoho z nich se stále setkává s netolerancí a diskriminací a to jim ztěžuje přístup ke vzdělání, veřejným službám a trhu práce. Projekt RARE usiloval o změnu této situace zkvalitněním některých podpůrných struktur, které jsou Romům k dispozici.

Definování klíčových problémů

Projektu se účastnili zaměstnavatelé, soukromé společnosti a státní a občanské organizace s cílem prozkoumat problémy, s nimiž se instituce a veřejné služby potýkají při snaze začlenit Romy do pracovního procesu. K úkolům patřilo mj. mapování procesních a institucionálních nedostatků v příslušných organizacích. V každé zemi byly na vnitrostátní úrovni vytvořeny a analyzovány vývojové diagramy a seznamy institucí, aby se daly najít případné způsoby spolupráce a interakce.

Tým projektu RARE vybral a zblízka poznal mnoho stávajících osvědčených metod, které vedou k dobrým výsledkům v rámci boje proti vyloučení Romů a v rámci zlepšování jejich pracovního uplatnění. Zainteresované subjekty poté vytvořily skupinky místně významných aktérů, kteří společně pracovali na iniciativách pro aktivizaci romské populace na pracovním trhu, a to včetně vytváření pilotních programů projektu RARE.

Poskytování praktické podpory

V celém Podunají byly zavedeny pilotní programy. Například v Rumunsku se 30 Romů mohlo zúčastnit kurzů čtení a psaní a také individuálního i skupinového poradenství. V současné chvíli se vyvíjejí standardizované vzdělávací kurzy v pěti oborech, které účastníkům umožní získat kvalifikaci uznávanou v celé EU.

V maďarském městě Pécs se 15 nezaměstnaných Romů zúčastnilo školicích a pracovních programů věnovaných čalounictví, tesařství a zednictví. V Srbsku je 15 nezaměstnaným Romům poskytováno školení při práci a v České republice se pilotní program zaměřuje na vyvíjení kurzů přípravy na podnikání.

Na Slovensku a v Bulharsku se zase soustředí na formování otevřenějšího přístupu zaměstnanců místních úřadů práce, obecních úřadů a dalších veřejných institucí, které pomáhají romským komunitám a uchazečům o zaměstnání. V budoucnu se rozběhnou i další pilotní programy.

Dále v rámci tohoto projektu romské osobnosti vyprávěly o Svátku práce v roce 2018 o svém pracovním životě.

Celková investice a financování EU 

Celková investice do projektu „RARE“ činí 2 039 082 eur, z toho 1 436 606 eur přispívá Evropský Fond pro regionální rozvoj a 296 612 eur přispívá nástroj předvstupní pomoci skrze program „Interreg Dabune“ na programové období 2014–2020. Investice spadá do priority „Dobře řízený region Podunají“.