Европейска комисия
bg Български bg

Организациите в Дунавския регион си сътрудничат, за да помогнат на ромите да получат достъп до пазара на труда

  • 24 June 2019

Проектът RARE (Ромите като човешки ресурс) събра 21 партньори от осем държави от Дунавския регион, в които изключването на ромското население представлява основен проблем и има висок политически приоритет. Проектът има за цел да подобри социално-икономическата интеграция на ромите чрез развиване на стратегическо партньорство между множество заинтересованите страни. Проектът укрепи капацитета, както и сътрудничеството между участниците, които имат дял в участието на ромите на пазара на труда.

Една от най-важните дейности в рамките на проекта RARE беше международната кампания за Деня на труда. Ние показахме, че ромската общност е жизненоважна, активна и интегрирана част от европейското общество. Представихме ромски ролеви модели, изключителни роми от цяла Европа — ежедневни герои, с които всички ние можем да се гордеем. Миналото на ромското и на останалото население е по-тясно свързано отколкото смятат повечето хора.

В Дунавския регион живеят около 5,2 милиона роми. Много от тях все още са изправени пред нетърпимост и дискриминация, което затруднява достъпа им до образованието, обществените услуги и пазара на труда. RARE имаше за цел да промени тази ситуация, като подобри някои от структурите за подкрепа на ромите.

Определяне на основните предизвикателства

Проектът работи с работодатели, частни компании и държавни и граждански организации, за да проучи предизвикателствата, пред които са изправени институциите и обществените услуги при опитите им да накарат ромите да работят. Задачите включваха картографиране на процедурни и институционални недостатъци в съответните организации. Във всяка държава бяха създадени и анализирани диаграми и списъци на институции на национално равнище, за да се разкрият възможните пътища за сътрудничество и взаимодействие.

Екипът на проекта RARE избра и посети редица съществуващи добри практики, които имат опит в борбата с изключването на ромите и подобряването на техните проекти за работа. След това заинтересованите страни създадоха групи от действащи лица в съответната област, които работиха заедно по инициативи за активиране на пазара на труда за ромите, включително за разработването на пилотни дейности в рамките на проекта RARE.

Предоставяне на практическа подкрепа

В Дунавския регион бяха установени пилотни дейности. Например в Румъния 30 роми посещаваха курсове по четене и писане, както и индивидуални и групови консултации. Бяха разработени модулни курсове за обучение по пет професии, които ще позволят на участниците да получат квалификации, признати в целия ЕС.

В унгарския град Печ 15 безработни роми участваха в програми за обучение и работа, посветени на тапицерството, дърводелството и зидарството. В Сърбия беше осигурено обучение на работното място за 15 безработни роми, а пилотен проект в Чешката република беше насочен към разработването на обучение по предприемачество.

Междувременно в Словакия и България фокусът беше поставен върху създаването на по-приобщаващо отношение сред служителите, работещи в местните бюра по труда, общините и другите обществени институции, които помагат на ромските общности и търсещите работа. Предвижда се да се стартират и други пилотни проекти в бъдеще.

Също така чрез проекта ромските ролеви модели представиха истории за техния трудов живот на Международния ден на труда през 2018 г.

Общ размер на инвестициите и финансирането от ЕС

Общият размер на инвестициите за проекта RARE е 2 039 082 EUR, от които 1 436 606 EUR са осигурени от Европейския фонд за регионално развитие, а 296 612 EUR — от инструментите за предприсъединителна помощ по линия на програмата за транснационално сътрудничество „Дунав“ за програмния период 2014—2020 г. Инвестицията е по приоритетна ос „Добре управляван Дунавски регион“.