breadcrumb.ecName
pl Polski

Szkoła zawodowa w Polsce oferuje uczniom kształcenie w warunkach zbliżonych do rzeczywistych warunków pracy

  • 22 November 2018

Województwo lubelskie stawia na kształcenie zawodowe, żeby lepiej przygotować pracowników i lokalne przedsiębiorstwa do reagowania na ciągle zmieniające się wymagania współczesnego rynku pracy. 

Jest to nie tylko jeden z lepszych projektów wdrażanych w województwie lubelskim, ale jestem przekonany, że jest to jeden z lepszych projektów tego typu w kraju.

Marcin Czyżak, Dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Głównym celem finansowanego przez UE projektu jest zwiększenie dostępności kształcenia zawodowego i ustawicznego w województwie lubelskim, a także poprawa jakości takiego kształcenia. Realizacja projektu obejmie budowę nowych warsztatów oraz zakup wyposażenia do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim. Każdy warsztat będzie zaprojektowany w taki sposób, aby imitować rzeczywiste warunki pracy zawodowej. W zakres projektu wchodzą również roboty drogowe oraz montaż instalacji sanitarnych i elektrycznych. 

Po zakończeniu prac szkoła będzie kształcić uczniów w takich dziedzinach, jak: stolarstwo, roboty murarsko-tynkarskie, spawanie, obróbka mechaniczna, obróbka mechaniczna CNC, sieci komputerowe i systemy operacyjne, aplikacje internetowe i zawodowe, komunikacja w języku obcym, technologia mechaniczna, obróbka ręczna, technologia gastronomiczna, obsługa klienta, montaż i konserwacja maszyn i urządzeń elektrycznych, elektrotechnika i elektronika oraz hotelarstwo. 

Najnowocześniejsze obiekty 

Ten ambitny projekt jest jedną z większych inwestycji tego typu w regionie. Z tego powodu jego realizacja została podzielona na trzy etapy: pierwszy to budowa głównego obiektu i dróg, a drugi i trzeci zakładają budowę i wyposażenie specjalistycznych pracowni. 

Każda pracownia zostanie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt i technologie, dzięki którym uczniowie będą mogli pracować w warunkach przypominających te panujące w prawdziwych zakładach pracy. Zgodnie z zasadami uniwersalnego projektowania pracownie i sprzęt będą, tam gdzie to możliwe, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, tym samym przyczyniając się do zwiększenia ich szans na rynku pracy. 

Mimo że budowa nadal trwa, w ramach projektu już zaczęto organizować praktyki dla uczniów w lokalnych przedsiębiorstwach. Nauczyciele współpracują też z lokalnymi przedsiębiorstwami nad ustaleniem, jakie umiejętności są przez nie najbardziej poszukiwane. Na podstawie tych informacji szkoła opracuje specjalistyczne szkolenie, dzięki któremu uczniowie będą mogli zdobyć i rozwijać wiedzę i umiejętności niezbędne do zwiększenia ich szans na zatrudnienie. Szacuje się, że szkoła wykształci ponad 1 000 uczniów, co pozwoli przedsiębiorstwom z regionu skorzystać z puli potencjalnych, wysoce wykwalifikowanych pracowników. 

Tradycja doskonałości

Szkoła powstała w 1944 roku. Obecnie zatrudnia m.in. 20 nauczycieli dyplomowanych i 48 nauczycieli mianowanych. Wśród nich prawie 30 posiada uprawnienia egzaminatorów Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, dzięki czemu mogą lepiej przygotowywać uczniów do egzaminów maturalnych i zawodowych. 

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE 

Łączna wartość inwestycji w projekt „Dostosowanie profilu szkolnictwa ponadgimnazjalnego do potrzeb rynku pracy poprzez budowę nowego obiektu służącego praktycznej nauce zawodu przy istniejącym budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim — etap I oraz zakup wyposażenia warsztatów i pracowni kształcenia zawodowego” wyniosła 6 600 000 PLN (1 540 276 EUR), przy czym wkład Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 2 999 700 PLN (700 055 EUR) został wniesiony za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014–2020.