Komisja Europejska
pl Polski pl

Nowy odcinek polskiej drogi ekspresowej S7 usprawni połączenia transportowe

  • 06 November 2019

Projekt zakłada budowę 71,21 km odcinka drogi ekspresowej S7 pomiędzy Napierkami a Płońskiem na północy województwa mazowieckiego. Droga będzie stanowić kluczową część korytarza transportowego transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T) Bałtyk–Adriatyk oraz europejskiej trasy E77.

Celem projektu jest stworzenie bezpiecznego i komfortowego odcinka drogi o wysokiej przepustowości dla długodystansowego i szybkiego ruchu tranzytowego, który będzie w stanie sprostać prognozowanemu natężeniu ruchu. Projekt zakłada przekierowanie ruchu z dala od obszarów miejskich, co w efekcie przyczyni się do skrócenia czasu podróży i polepszenia warunków życia lokalnych społeczności.

Skrzyżowania z istniejącymi drogami

Droga po obu stronach szerokiego na 12 m pasa dzielącego będzie składała się z dwóch pasów o szerokości 3,5 m, pasa awaryjnego o szerokości 2,5 m oraz nieutwardzonego pobocza o szerokości 0,75 m. Będzie także możliwość budowy trzeciego pasa. Planowana prędkość maksymalna wynosi 100 km/h.Przebiegając częściowo wzdłuż odcinka istniejącej drogi krajowej nr 7 (DK7) i częściowo wzdłuż nowego korytarza głównie na wschód od DK7, droga obejmie dziewięć węzłów: Mława Północ, Mława Południe, Modła, Żurominek, Strzegowo Północ, Strzegowo Południe, Glinojeck, Pieńki Rzewińskie i Dłużniewo. Odcinki innych węzłów mogą zostać wybudowane lub przebudowane w celu dostosowania istniejącej sieci do drogi S7. Budynki i konstrukcje znajdujące się na trasie planowanej drogi zostaną wyburzone.

Powstaną cztery miejsca obsługi podróżnych: Długiewo, Ćwiklinek, Pepłowo I i Pepłowo II oraz wymagane obiekty inżynieryjne. W Glinojecku powstanie obwód utrzymania drogi. Odcinki DK6 o łącznej długości 37,38 km zostaną przystosowane, by spełniać funkcje dróg lokalnych. Zostanie przeprowadzony remont mostu na rzece Wkrze w Strzegowie oraz zostanie zainstalowany inteligentny system zarządzania ruchem.

Dalsze prace obejmują budowę dróg wjazdowych i wyjazdowych, ścieżek dla pieszych i ścieżek rowerowych, przejazdów awaryjnych, przejść i siatek dla zwierząt (włączając przejścia połączone z mostami, przejścia górne i przejścia dolne), ekranów akustycznych, oświetlenia drogowego oraz kształtowanie krajobrazu. Zastosowane zostaną urządzenia bezpieczeństwa ruchu, takie jak bariery energochłonne, osłony przeciwolśnieniowe, ogrodzenia oraz oznakowanie poziome i pionowe.

Zostanie zainstalowany system odprowadzania wody opadowej oraz urządzenia wstępnie oczyszczające wody opadowe spływające z jezdni do zbiorników takich jak cieki wodne i zbiorniki wody opadowej. Powstanie (lub zostanie odnowiona) infrastruktura komunalna obejmująca gazociągi i wodociągi, systemy kanalizacyjne oraz linie telekomunikacyjne i energetyczne.

Cztery odcinki realizacyjne

Prace podzielone są na cztery części, obejmujące następujące odcinki realizacyjne S7: Napierki–Mława od km 0 do km 13,96, Mława–Strzegowo od km 13,96 do km 35,47, Strzegowo–Pieńki od km 35,47 do km 57,46 i Pieńki–Płońsk od km 57,46 do km 71,21. 

Przebieg odcinka zaczyna się w okolicach węzła Napierki, ciągnie się przez gminy Wieczfnia Kościelna, Mława, Szydłowo, Wiśniewo, Strzegowo, Glinojeck, Baboszewo, Stupsk i Płońsk, a kończy się na węźle Ciechanów stanowiącym początek płońskiej obwodnicy.

Celem projektu jest polepszenie jakości połączeń w Polsce poprzez integrację planowanych dróg z resztą sieci drogowej oraz zwiększenie dostępności do sieci TEN-T i wzmocnienie połączeń międzyregionalnych w jej obrębie.

Dodatkowo projekt umożliwi swobodny przepływ ludzi, towarów, kapitału i usług poprzez zwiększenie wydajności transportu drogowego, co w efekcie ma pozytywnie wpłynąć na konkurencyjność zewnętrzną UE oraz wewnętrzną spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną.

 

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Budowa drogi ekspresowej S7 Olsztynek–Płońsk, odcinek Napierki–Płońsk” wyniosła 449 823 677 EUR, przy czym wkład Funduszu Spójności UE o wartości 242 459 568 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Infrastruktura transportowa”.