Αυτό το έργο που χρηματοδοτείται από την ΕΕ κατασκεύασε ένα νέο δημοτικό σχολείο που αποτελείται από δύο κτίρια στον Λάππα, στην περιφέρεια της Δυτικής Ελλάδας.
- 18 May 2020
Η στέγαση του Δημοτικού Σχολείου Λάππα σε ένα συγκρότημα σύγχρονων κτιρίων έχει οδηγήσει στον εκσυγχρονισμό των υποδομών και των συνθηκών του δημοτικού σχολείου, καθώς και στη βελτίωση των εκπαιδευτικών υπηρεσιών που παρέχονται στους μαθητές αυτής της αγροτικής περιοχής.
Με τον στόχο να ικανοποιηθούν οι ανάγκες πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης όλης της περιοχής του Λάππα του Δήμου Δυτικής Αχαΐας, αυτό το έργο που χρηματοδοτείται από την ΕΕ βοήθησε στην κατασκευή νέου δημοτικού σχολείου σε αυτήν την αγροτική κοινότητα στην περιφέρεια της Δυτικής Ελλάδας.
Το Δημοτικό Σχολείο Λάππα μπορεί να στεγάσει έως και 120 παιδιά. Εγκαινιάστηκε τον Μάιο του 2018.
Δύο κτίρια, ένα σχολείο
Στην καρδιά του νέου σχολείου είναι ένα διώροφο κτίριο με σχολικές αίθουσες. Το κτίριο 1 304,20 m2 στεγάζει τις γενικές αίθουσες διδασκαλίας, τα γραφεία των δασκάλων και των διοικητικών υπαλλήλων, τα εργαστήρια φυσικής και χημείας, το γραφείο του συλλόγου γονέων, την αίθουσα παροχής πρώτων βοηθειών, αποθηκευτικούς χώρους, τουαλέτες και καφετέρια. Το κτίριο είναι προσβάσιμο για άτομα με αναπηρίες.
Το δεύτερο κτίριο έχει συνολική επιφάνεια 375,84 m2 και στεγάζει την κλιματιζόμενη αίθουσα πολλαπλών χρήσεων. Το κτίριο, που βρίσκεται δίπλα στην αυλή του σχολείου, περιλαμβάνει σκηνή για τη διεξαγωγή εκδηλώσεων, βιβλιοθήκη και ανοιχτό χώρο.
Βελτίωση της εκπαίδευσης
Σύμφωνα με τους σχολικούς λειτουργούς, το έργο αναβάθμισε σημαντικά τις εκπαιδευτικές υποδομές της κοινότητας – ένα σημαντικό βήμα για τη βελτίωση της ποιότητας της εκπαίδευσης στην περιοχή. Αλλά δεν είναι μόνο τα παιδιά που επωφελούνται από το νέο σχολείο. Χάρη στον μοναδικό σχεδιασμό του, το σχολείο αποτελεί επίσης ένα εμβληματικό αρχιτεκτονικό έργο που κάνει περήφανη ολόκληρη την περιοχή.
Συνολική επένδυση και χρηματοδότηση από την ΕΕ
Η συνολική επένδυση για το έργο «Κατασκευή Νέου Σχολικού Συγκροτήματος – Δημοτικό Σχολείο Λάππα» είναι 1 494 985 ευρώ, με το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης της ΕΕ να συνεισφέρει 1 195 988 ευρώ μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Δυτική Ελλάδα» για την προγραμματική περίοδο 2014-2020. Η επένδυση εμπίπτει στον τομέα προτεραιότητας «Ανάπτυξη, εκσυγχρονισμός και ολοκλήρωση κοινωνικών, ιατρικών και εκπαιδευτικών υποδομών».