breadcrumb.ecName
hu Magyar

Egy új tározólétesítmény megszünteti az árvízi károkat Nyugat-Dunántúlon, és hozzájárul a vidék fejlődéséhez

  • 01 February 2016

A magyarországi Nyugat-Dunántúlon megépült új tározólétesítmény csökkenti az árvízkárok kockázatát a Gyöngyös-patak és a Sorok-Perint-patak menti településeken, és növeli a térség ökológiai értékét.

Tározóépítési munkálatok

A projekt részeként egy olyan új tározó épült, amelynek árvízi térfogata 5,2 millió m3. A víztározó csak annyi vizet enged ki, amennyi az alatta lévő vízfolyás ellátásához szükséges, így csökkentve az árvízkockázatot vagy az árvízkárokat. Mostantól biztonságosan építhetők új létesítmények a meglévő árterületen.

A víztározó egy 145 hektáros felületből, egy 2405 méter hosszú gátból és egy vízszint-szabályozó egységből áll. A 2 tóból álló, 24 hektár vízfelületű anyagnyerőhelyen fekvő víztározó és ökológiai célú vizes élőhely Kőszeg és Lukácsháza között, a Gyöngyös-patak mentén terül el.

Biztonsági hatások

Az új tározólétesítmény várhatóan 25 ezer embert fog megvédeni az áradásoktól, különösen a korábban kockázatosnak minősített területeken – Lukácsházán, Gyöngyösfalun, Gencsapátin, Szombathelyen, Balogunyomon, Sorkifaludon, Sorkikápolnán és Zsennyén – élőket.

A helyi lakosok védelmén kívül a két tóból álló tóegyüttes turisztikai és szabadidős célokat is szolgálhat. A térség és a környező vízfolyások ökológiai értéke csak nőni fog a gát megépülésével, mivel a vízfolyások a természetes medrükben tarthatók a tározóból egyszerre csak kis mennyiségű víz leengedésének köszönhetően. A projekt megvalósításával további fejlesztések lesznek elérhetők az árterületen, ami kapcsolódik a Szombathely által előnyben részesített, Sorok-Perint vízfolyás revitalizációs programjához.

A teljes beruházás és az uniós finanszírozás

A „Lukácsházi tározó” teljes beruházási költsége 2 498 203 718 HUF (kb. 7 874 125 EUR), amelyhez az Európai Unió Európai Regionális Fejlesztési Alapja 2 123 473 160 HUF (kb. 6 693 006 EUR) összeggel járult hozzá a „Nyugat-Dunántúli” operatív programból a 2007–2013 közötti programozási időszakban, a „Felszíni vizek minőségének javítása és felszíni vizek okozta kockázatok csökkentése” prioritási tengely részeként.