breadcrumb.ecName
pl Polski

Nowe trasy rowerowe zachęcają turystów i mieszkańców do zwiedzania Małopolski na rowerach

  • 27 March 2019

W województwie małopolskim powstaje zintegrowana sieć bezpiecznych i wygodnych tras rowerowych, żeby rozwijać turystykę, promować zdrowy tryb życia i zachęcać ludzi nie tylko do jazdy na rowerze, ale także do traktowania roweru jako „zielonego” środka transportu.

Województwo małopolskie ma prawdziwy potencjał rozwoju turystyki rowerowej. Z tego powodu zdecydowaliśmy się zachęcać mieszkańców i turystów do zwiedzania naszego regionu na rowerze. Ale zanim to się stanie, musimy najpierw zapewnić rowerzystom bezpieczne i wygodne trasy, bez których turystyka rowerowa nie może się rozwijać. Stąd realizacja ambitnego projektu Velo Małopolska.

Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego

Zróżnicowany krajobraz, historyczne zabytki i urokliwe miejscowości sprawiają, że południowo-wschodni region Polski jest idealnym miejscem do aktywnej turystyki i wypoczynku. Do wielu z tych miejsc najlepiej jest dotrzeć rowerem. Mimo że w regionie jest około 5 000 km oznakowanych szlaków rowerowych, większość z nich jest krótka i nie łączy się ze sobą. 

W ramach projektu Velo Małopolska powstaje zintegrowana sieć tras rowerowych, która połączy cały region. Planuje się budowę 960 km takich tras. Jedną z nich jest 26-kilometrowy odcinek sfinansowany w ramach projektu, biegnący wzdłuż Dunajca, który nazwano Trasą VeloDunajec. Trasa zaczyna się w Ostrowie, wsi w gminie Wierzchosławice, po czym biegnie wzdłuż lewego brzegu rzeki przez wsie Biskupice Radłowskie, Radłów i Żabno, i kończy się w Wietrzychowicach, gdzie łączy się z Wiślaną Trasą Rowerową.    

Rowerowy bakcyl 

Według organizatorów celem projektu było zarazić ludzi bakcylem jazdy na rowerze oraz pokazać im, że jazda na rowerze jest fajnym i ciekawym sposobem spędzania czasu. Trasy rowerowe są budowane w najwyższym standardzie: mają asfaltową nawierzchnię, są oddzielone od ruchu samochodowego oraz wyraźnie oznakowane, a także charakteryzują się małymi różnicami wysokości. Na trasach znajduje się również podstawowa infrastruktura, taka jak toalety, miejsca na odpoczynek i piknik. 

Dzięki temu trasy są bezpieczne i wygodne zarówno dla wyczynowców, jak i osób, które jeżdżą na rowerze rekreacyjnie, a także dla wszystkich typów rowerów. Ponadto miejsca, które kiedyś były dostępne tylko dla doświadczonych rowerzystów, są obecnie dostępne dla wszystkich – teraz każdy może podziwiać jedne z najpiękniejszych krajobrazów i najbardziej spektakularnych widoków w regionie. 

Poza utartymi szlakami

Mimo że realizacja projektu nadal trwa, organizatorzy już zauważyli większy ruch na ukończonych trasach, także turystyczny. Po zakończeniu projektu zintegrowana trasa Velo Małopolska na pewno wpłynie na zwiększenie atrakcyjności regionu jako miejsca aktywnego wypoczynku. Dzięki temu, że trasy będą przebiegać przez wiele wsi znajdujących się poza utartymi szlakami, przyczynią się również do promocji wielu miejscowości i gmin w regionie, które często pozostają w cieniu tak popularnych destynacji jak Kraków, Zakopane czy Oświęcim.  

Oprócz korzyści dla turystyki realizacja projektu przyniesie również korzyści dla okolicznych mieszkańców poprzez promowanie aktywnego i zdrowego trybu życia. Dodatkowo, jako że trasy połączą wioski i miasta, ich wykorzystywanie stanie się zrównoważoną i przyjazną dla środowiska opcją podróżowania.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE 

Łączna wartość inwestycji w projekt „Budowa zintegrowanej sieci tras rowerowych w województwie małopolskim” wyniosła 1 640 176 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 975 095 EUR został wniesiony za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020.