breadcrumb.ecName
pl Polski

Modernizacja linii kolejowej E30 w środkowo-wschodniej Polsce wchodzi w fazę końcową

  • 21 February 2019

Modernizacja linii kolejowej między Krakowem (makroregion południowy) a Rzeszowem (makroregion wschodni) umożliwia szybszą i bezpieczniejszą podróż pociągiem. Niedługo zakończy się końcowy etap prac prowadzonych od 2010 roku na linii E30, która łączy główne miasta regionalne z lokalnymi, krajowymi i międzynarodowymi punktami docelowymi. Dzięki pracom modernizacyjnym i remontowym oferta kolei stała się bardziej dostępna i atrakcyjna dla pasażerów, a ułatwiony w ten sposób przewóz towarów oznacza korzyści dla handlu na paneuropejskim rynku.

Mieszkam na stałe w Tarnowie, ale ze względu na to, że studiuję w Krakowie, jeżdżę tą trasą przynajmniej dwa razy w tygodniu. Wolę podróż pociągiem, ponieważ jest szybsza i wygodniejsza niż jazda samochodem. Zajmuje mi mniej niż godzinę, a poza tym po męczącym tygodniu miło jest odpocząć w pociągu.

Student podróżujący koleją

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeprowadziła modernizację łącznie 333 km torów kolejowych, 302 rozjazdów i 320 km sieci trakcyjnej. Aby poprawić bezpieczeństwo, zbudowano lub przebudowano 92 wiadukty, 46 mostów, estakadę, 16 przejazdów kolejowych, 26 przejść dla pieszych i dwa centra cyfrowego sterowania ruchem. Jeśli chodzi o budynki dworców, to zostały przebudowane, unowocześnione i dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Pozostałe prace miały na celu realizację założeń projektu w zakresie ochrony środowiska.

Dwa główne cele projektu zostały osiągnięte — pociągi pasażerskie mogą teraz rozwinąć prędkość 160 km/h, a towarowe 120 km/h. Dzięki temu, że podniósł się komfort jazdy i zwiększyły się możliwości przewozowe pociągów oraz dostępność połączeń, kolej na tej trasie stanowi lepszą alternatywę dla dróg.

Zwiększony dostęp

Czas przejazdu pociągiem pasażerskim między Krakowem a Rzeszowem jest teraz krótszy o 30 minut i wynosi około 1,5 godziny. Co ważne, remont torów i podtorza umożliwia przewóz ładunków o masie do 22,5 tony na oś, dzięki czemu na zmodernizowanej trasie mogą kursować ciężkie pociągi towarowe i pociągi pasażerskie o dużej zdolności przewozowej.

W celu zapewnienia pasażerom większej wygody zbudowano lub wyremontowano 11 stacji i 14 przystanków, a te rzadziej używane zlikwidowano lub zmieniono ich kategorię. Na linii znajduje się obecnie 60 nowych peronów, które wraz z przejściami podziemnymi zostały przystosowane do obsługi osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Aby ułatwić korzystanie z oferty kolei, stacje zostały wyposażone w dynamiczne systemy informacji pasażerskiej.

Z kolei ochronę przed hałasem na gęsto zaludnionych obszarach zapewniają ekrany akustyczne, których łączna długość wynosi 59 km. Infrastrukturę dostosowano również do tego, by dzikie zwierzęta mogły bezpiecznie przekraczać torowiska, a umożliwiają im to specjalne tunele zbudowane pod torami.

Międzynarodowe standardy

Bezpieczeństwo było kolejnym powodem, dla którego powstał projekt modernizacji. W związku z tym w Tarnowie i Rzeszowie zbudowano nowoczesne stacje cyfrowego sterowania ruchem oraz 10 podstacji, które mają zapewnić 24-godzinny nadzór nad linią i umożliwić zdalne sterowanie ruchem. Stacje te spełniają unijne normy w zakresie europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym (ERTMS), oferując szybkie i bezpieczne połączenia krajowe i międzynarodowe.

Trwają już ostatnie etapy wszystkich remontów, których celem jest również dostosowanie tego odcinka linii E30 do międzynarodowych norm AGC i AGTC Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ, tak aby usprawnić połączenia transgraniczne. Projekt ten jest częścią największego dotychczas programu inwestycji w polskie linie kolejowe — Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku obejmującego swoim zakresem ponad 9 000 km torów kolejowych.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Modernizacja linii kolejowej E 30 / C-E 30, odcinek Kraków–Rzeszów, etap III” wyniosła 4 112 449 110 PLN (959 015 230 EUR), przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 2 450 169 600 PLN (571 374 843 EUR) został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Sieci transportowe i energetyczne”.