breadcrumb.ecName
pl Polski

Miasto Kraków zakupiło nowoczesne i energooszczędne tramwaje niskopodłogowe

  • 28 July 2017

Miasto Kraków nabyło nowy tabor złożony z 35 nowoczesnych i energooszczędnych tramwajów niskopodłogowych. Na ten cel część środków pozyskano z funduszy Unii Europejskiej. Każdy tramwaj mierzy od 32 do 35 metrów długości i może pomieścić co najmniej 220 pasażerów.

Pojazdy zakupione w ramach projektu są wyposażone w klimatyzację i nowoczesne systemy informacji pasażerskiej, a także automaty do sprzedaży biletów. W każdym wagonie znajduje się miejsce na bagaż i rowery.

Te najnowszej generacji tramwaje będą kursować na liniach całej aglomeracji Krakowa. Tramwaje stanowią główny środek transportu publicznego tego miasta, a ich sieć obejmuje 90 km dwutorowej trakcji szynowej, obsługującej 22 linie zwykłe, dwie przyspieszone i trzy nocne.

Wymiana przestarzałego taboru tramwajowego

Obecnie krakowskie linie tramwajowe obsługiwane są przez tabor składający się łącznie z 395 pojazdów, których wiek wynosi średnio 33 lata, co oznacza, że stają się one przestarzałe. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) w Krakowie, beneficjent tego projektu, stopniowo zastępuje stary tabor nowymi tramwajami niskopodłogowymi oraz pojazdami używanymi, sprowadzonymi z Niemiec i Austrii.

Inwestycja warta blisko 73 mln EUR, w tym 29 mln EUR z funduszy Unii Europejskiej, przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa i jakości usług miejskiego transportu zbiorowego, sprawiając, że podróżowanie będzie szybsze i prostsze zarówno dla lokalnej społeczności, jak i przyjezdnych.

Zakup nowego taboru pozwoli na obniżenie emisji zanieczyszczeń, przyczyniając się tym samym do czystości środowiska w samym Krakowie i na terenach wokół miasta. Wpłynie to również pozytywnie na zdrowie publiczne i ogólny dobrostan mieszkańców. Ponadto dzięki temu, że nowe pojazdy mają obniżone podłogi i wejścia oraz przestrzeń na wózki inwalidzkie, są dużo lepiej przystosowane dla osób starszych, osób o ograniczonej sprawności ruchowej, osób niedosłyszących czy niedowidzących, a także dla osób podróżujących z wózkami dziecięcymi lub ciężkim bagażem.

Nowoczesne środki transportu w historycznym mieście

Kraków jest stolicą położonego na południu województwa małopolskiego oraz drugim po Warszawie największym miastem Polski. Jego populacja liczy około 760 000 mieszkańców. Jest także jednym z najstarszych miast w kraju. W 1978 r. historyczne centrum Krakowa zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zajmując pozycję wiodącego ośrodka polskiej kultury i życia artystycznego, Kraków jest przez wielu uznawany za jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Jest też jednym z głównych celów wyjazdów turystycznych. Każdego roku miasto gości ponad 10 milionów turystów, przy czym mniej więcej 25% z nich pochodzi z zagranicy.

Ze względu na pozycję Krakowa jako ważnego ośrodka gospodarczego i liczbę odwiedzających konieczne jest, aby miasto rozwinęło nowoczesny i wydajny system transportu publicznego. Nowy tabor tramwajowy odegra w tym kluczową rolę.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Zakup niskopodłogowego taboru tramwajowego w celu usprawnienia i poprawy jakości miejskiej komunikacji zbiorowej w Krakowie – część I” wyniosła 72 908 224 EUR, przy czym wkład Europejskiego Funduszu Spójności UE o wartości 28 959 087 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2014–2020.