breadcrumb.ecName
pl Polski

MarTech LNG pomaga wykreować region południowego Bałtyku na główny port skroplonego gazu ziemnego

  • 23 November 2016

Finansowany ze środków UE projekt MarTech LNG miał na celu rozbudowanie transgranicznej sieci dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG), tym samym zapewniając zainwestowanie milionów w nowe przedsięwzięcia, zmierzające do wykreowania regionu południowego Bałtyku na światowe centrum LNG. Jednocześnie gałęzie przemysłu stoczniowego w Niemczech, Szwecji, Danii, Polsce i na Litwie uzyskały pomoc we wdrażaniu przepisów unijnych w zakresie ochrony środowiska.

Projekt uruchomił reakcję łańcuchową, obejmującą innowacje technologiczne i biznesowe, która nadała realny kształt bieżącym działaniom w kierunku budowy inteligentnej strategii dla przemysłu morskiego w regionie południowego Bałtyku.

Aleksandra Reduch, organ zarządzający

Prawo UE wymaga, aby od dnia 1 stycznie 2015 r. państwa UE zagwarantowały, że okręty pływające po wodach Bałtyku, Morza Północnego i Kanału La Manche nie będą stosować paliw, w których stężenie siarki przekracza 0,10%. Paliwo o wyższej zawartości siarki jest nadal dopuszczalne, ale tylko w przypadku, gdy zainstalowano odpowiedni system oczyszczania spalin.

Tak więc przemysł morski na tych obszarach musiał się szybko przystosować. Mimo że w rozporządzeniu skroplony gaz ziemny (LNG) został uznany za odpowiednie paliwo alternatywne, to aby móc go wykorzystać, okręty musiały zostać zmodernizowane, a w przypadku portów trzeba było zainwestować w nową infrastrukturę. 

Jednak tam, gdzie niektórzy mogli widzieć tylko duże niedogodności rynkowe, partnerzy projektu MarTech LNG dostrzegli wyjątkowe możliwości gospodarcze. Dzięki temu, że projekt zjednoczył osiem instytucji z Polski, Litwy, Danii, Niemiec i Szwecji, przyczynił się do zbudowania transgranicznej sieci dostaw LNG, jak również okazał się wsparciem dla inicjatyw joint venture, organizacji szkoleń w zakresie technologii LNG, a ponadto dzięki niemu uzyskano 46 milionów euro na inwestycje w branżę LNG. 

Niepowtarzalna szansa 

Chcąc uniezależnić się energetycznie, rządy Polski i Litwy podjęły decyzję w sprawie inwestycji w terminale LNG. Niestety państwa te nie posiadały wystarczających kompetencji w zakresie budowy i obsługi terminalu LNG, a więc istniało ryzyko, że inwestycje te zostaną zrealizowane poza regionem, co wpłynęłoby negatywnie na przemysł stoczniowy i usługi bunkrowania statków na tym obszarze. 

Aby mieć pewność, że niepowtarzalna szansa dla regionu na przekształcenie go w inteligentny port LNG, zdolny do konkurowania na rynku światowym, nie zostanie zaprzepaszczona, powołano do życia projekt MarTech LNG. Celem tego projektu było dostarczenie przedsiębiorstwom branży LNG w regionie wiedzy technologicznej i doświadczenia niezbędnego zarówno do zbudowania i utrzymania infrastruktury LNG, jak i uruchomienia kompleksowej sieci dostaw LNG i zabezpieczenia inwestycji potrzebnych do budowy inteligentnych portów w całym regionie. 

W trakcie realizacji projektu MarTech LNG przeszkolono 200 specjalistów w zakresie korzystania z najnowszej technologii. Zapewniono również udział projektu w czołowych targach branży LNG. Dzięki temu organizatorzy projektu skutecznie pozyskali do tego przedsięwzięcia takie międzynarodowe spółki, jak GE, Shell czy Emerson. Projekt ten nie tylko zaoferował przedsiębiorcom z regionu południowego Bałtyku dostęp do know-how w dziedzinie LNG na poziomie światowym, ale również wypracował podstawy łańcucha wartości do budowy na małą skalę infrastruktury potrzebnej do procesu skraplania, przechowywania LNG, produkcji ciekłego biogazu i przeładunku w terminalu. 

Iskra wzniecająca pożar

Projekt MarTech LNG zainicjował uruchomienie szeregu inwestycji w branży stoczniowej i usług bunkrowania statków w związku z LNG. W rezultacie region południowego Bałtyku może się dzisiaj pochwalić działającym klasterem inteligentnych portów, stoczni, armatorów, firm technologicznych i świadczących usługi bunkrowania. W tym kontekście MarTech LNG może służyć jako przykład tego, w jaki sposób strategia wsparcia transgranicznej gospodarki może prowadzić do uzyskania wymiernych skutków ekonomicznych, przyczynić się do powstania lokalnej niszy rynkowej, wzrostu gospodarczego oraz zwiększenia zatrudnienia.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „MarTech LNG” wyniosła 1 352 886 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 1 088 532 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Południowy Bałtyk” na okres programowania 2007–2013.