breadcrumb.ecName
pl Polski

Niższe rachunki za prąd i czystsze powietrze w dorzeczu Wisłoki w Polsce

  • 20 April 2022

Na budynkach prywatnych w ośmiu gminach położonych w województwach małopolskim i podkarpackim zainstalowano łącznie 1112 systemów energii odnawialnej. Projektem, który finansowany był ze środków UE, kierował Związek Gmin Dorzecza Wisłoki, zrzeszający 22 gminy. Związek ten od ponad 20 lat realizuje projekty związane z ochroną środowiska, wierząc, że rozwój regionalny i dobra jakość życia zależą od stanu środowiska naturalnego.

Stanowimy przykład dobrej współpracy między samorządami na poziomie ponadregionalnym. Dotychczas zamontowaliśmy 10 500 instalacji solarnych i fotowoltaicznych na prywatnych budynkach, z których korzysta ponad 43 000 mieszkańców.

Andrzej Czernecki, przewodniczący zarządu Związku Gmin Dorzecza Wisłoki

W gminach Brzyska, Dębowiec, Jodłowa, Kołaczyce, Krempna, Osiek Jasielski, Skołyszyn i Tarnowiec zainstalowano łącznie 630 kolektorów słonecznych służących jako źródło ogrzewania, 475 systemów fotowoltaicznych wykorzystywanych do produkcji energii elektrycznej, pięć pomp ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz dwa kotły na biomasę.

Dla 300 000 mieszkańców 22 gmin położonych na obszarze 2000 km² podstawowym źródłem ogrzewania przez wiele lat był węgiel. Spalanie go wiąże się jednak z emisją zanieczyszczeń, co negatywnie wpływa na zdrowie i środowisko. Szersze wykorzystanie energii odnawialnej jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zanieczyszczeniu powietrza, a słońce stanowi jedno z najbardziej wydajnych źródeł energii odnawialnej.

Liczne korzyści

Zastąpienie węgla energią odnawialną nie tylko poprawia jakość życia, ale także chroni naturalne piękno tego obszaru i zwiększa jego potencjał turystyczny. Mieszkańcy podkreślają również korzyści finansowe związane z projektem. Dzięki środkom unijnym koszty instalacji są znacznie niższe od cen rynkowych, a same instalacje pozwalają mieszkańcom obniżyć rachunki za energię.

Współpraca gmin gwarantuje należytą koordynację działań podejmowanych w ramach związku. Związek wspiera władze lokalne poprzez opracowywanie projektów, określanie źródeł finansowania, nadzorowanie realizacji, współpracę z darczyńcami i partnerami oraz koordynację kampanii edukacyjnych. Przyczynia się także do lepszego monitorowania działań w celu oceny ich wyników i trwałości, co ułatwia prawidłową realizację projektów, a tym samym pomaga przyciągnąć dalsze finansowanie.

Kontynuacja sukcesu

Ten finansowany przez UE projekt jest kontynuacją działań z lat 2012–2017, dzięki którym udało się zauważalnie poprawić jakość powietrza. Kolektory słoneczne dostarczono do 8 250 domów i 125 budynków publicznych, w tym szkół, przedszkoli, domów kultury, obiektów sportowych, domów opieki i szpitala. Ponadto zainstalowano 49 systemów fotowoltaicznych na budynkach szkolnych, ośrodkach sportowych, urzędach gmin i oczyszczalniach ścieków.

Dzięki lepszej pozycji negocjacyjnej związek gmin zdołał obniżyć cenę kolektorów słonecznych o 25 %, a finansowanie, które udało się uzyskać w ramach projektu, pozwoliło zmniejszyć nakłady wymagane od właścicieli domów. Wielu z nich w przeciwnym razie nie byłoby w stanie pozwolić sobie na instalację takiego sprzętu. Ponadto powszechne zastosowanie kolektorów słonecznych zwiększyło świadomość korzyści płynących z wykorzystania energii odnawialnej.

Dalsze działania podejmowane przez związek gmin obejmują budowę 700 km sieci kanalizacyjnej, 200 km sieci wodociągowej i 17 oczyszczalni ścieków, a także liczne projekty z zakresu edukacji ekologicznej i turystyki.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Instalacja systemów energii odnawialnej na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki” wynosi 3 515 594 euro, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 2 246 214 euro w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na okres programowania 2014–2020. Inwestycja mieści się w ramach priorytetu „Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii”.