breadcrumb.ecName
pl Polski

Nowy węzeł integracyjny w Kościerzynie

  • 16 August 2019

Wyremontowany dworzec kolejowy, nowy parking typu Park&Ride, drogi rowerowe i energooszczędne autobusy – to rezultaty projektu realizowanego przy wsparciu z UE, dzięki któremu mieszkańcy Kościerzyny mogą korzystać z lepszego systemu transportowego.

Jak na razie projekt spotyka się z bardzo pozytywnym odzewem, szczególnie jeśli chodzi o odnowiony dworzec kolejowy, który stał się piękną i rozpoznawalną wizytówką Kościerzyny. Dzięki spełnieniu najwyższych standardów środowiskowych nasze nowe autobusy mają pozytywny wpływ na środowisko, przyczyniając się do redukcji emisji CO2. Po raz pierwszy w historii naszego miasta mamy bezpośrednie połączenie z Gdańskiem, co zwiększyło zainteresowanie naszych mieszkańców transportem kolejowym.

Michał Majewski, burmistrz Kościerzyny

Aby lepiej połączyć miasto Kościerzyna z resztą województwa pomorskiego i zwiększyć mobilność jego mieszkańców, w ramach finansowanego przez UE projektu powstaje nowoczesny węzeł transportowy. Będzie to coś więcej niż dworzec autobusowy i kolejowy – węzeł pozwoli zwiększyć dostęp do usług transportu publicznego, integrując je z indywidualnymi środkami transportu, takimi jak rowery i samochody.

Po zakończeniu budowy nowy węzeł transportowy w Kościerzynie przyczyni się do usprawnienia połączeń i komunikacji z resztą regionu. Już na etapie prac zwiększyła się liczba pasażerów dzięki gruntownej renowacji i modernizacji dworca kolejowego oraz uruchomieniu bezpośredniego połączenia z Gdańskiem. To z kolei przyczyniło się do zmniejszenia natężenia ruchu drogowego. Zakup pięciu energooszczędnych autobusów oznacza redukcję emisji CO2 spowodowanych przez transport publiczny.

Pociągi, rowery i samochody 

Dwa kluczowe cele projektu to renowacja dworca kolejowego oraz budowa parkingu typu Park&Ride. Renowacja dworca obejmowała remont ścian, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz posadzek i stropów. Główny budynek zyskał nową funkcję jako przestrzeń publiczna, w której można organizować wydarzenia kulturalne i wystawy oraz prowadzić zajęcia edukacyjne. Pod torami powstanie podziemne przejście dla pieszych z dojściem do peronów.

Kolejnym etapem projektu był zakup nowych, niskoemisyjnych autobusów oraz wybudowanie dróg rowerowych prowadzących do nowego węzła. Te prace już się zakończyły.

Budowa parkingu typu Park&Ride, podziemnego przejścia dla pieszych i dróg rowerowych jeszcze trwa.

Sukcesy i wyróżnienia

Według władz miasta długoterminową korzyścią projektu będzie znaczne zwiększenie efektywności regionalnego systemu transportowego. Natychmiastowym efektem realizacji projektu jest ułatwienie mieszkańcom dostępu do lukratywnego rynku pracy w większym mieście, a także do uczelni wyższych i placówek kulturalnych. Z kolei przedsiębiorstwa odnoszą korzyści z posiadania bardziej mobilnej siły roboczej i łatwiejszego dostępu do nowych możliwości inwestycyjnych.

Projekt jest laureatem kilku nagród krajowych, w tym nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków za rewitalizację dworca kolejowego w Kościerzynie.

Videos

Kościerski Dworzec Kolejowy

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Budowa węzła integracyjnego w Kościerzynie połączona z rewitalizacją i adaptacją dworca kolejowego oraz utworzeniem komunikacji zbiorowej w Powiecie Kościerskim” wyniosła 7 586 088 EUR (32 608 826 PLN), przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 5 467 907 EUR (23 503 820 PLN) został wniesiony za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Rynek wewnętrzny”.