breadcrumb.ecName
bg Български

Спортни проекти, финансирани по програма Interreg, укрепват здравето и социалните връзки в граничния регион Сърбия—България

  • 31 January 2022

Програмата за сътрудничество Interreg България—Сърбия финансира множество проекти, които дават възможност на младите хора в трансграничния регион да спортуват, да усвояват нови умения и да придобиват здравословни навици. В резултат на изпълнението на четири от тези проекти бяха обновени спортни съоръжения и тренировъчни лагери, включително за деца с увреждания, и беше доставено оборудване.

Най-голямата ни цел е да гарантираме, че младите хора имат равни възможности и шанс да водят здравословен начин на живот, като придобият здравословни спортни навици.

Анелия Александрова, експерт „Връзки с обществеността“ към съвместния секретариат

Неправилното хранене и липсата на достатъчно физическа активност са проблеми, с които се сблъскват децата по целия свят. Те могат да доведат до проблеми по-късно в зряла възраст, включително до диабет, високо кръвно налягане и сърдечносъдови заболявания.

В трансграничния регион Сърбия—България проблемът се усложнява от липсата на съоръжения за отдих и спорт и от лошото състояние на съществуващите съоръжения. Целта на тези проекти беше да развият трансграничното сътрудничество, да изградят младежки общности и да насърчат интереса на младите хора към спорта.

Проектите се основават на разбирането, че здравите и спортуващи деца са по-издръжливи, по-щастливи и по-продуктивни. Отборните спортове могат да допринесат за създаването на приятелства и да насърчат взаимното разбиране и уважение.

За да се насърчат социалните връзки, в рамките на един от проектите в градовете Болевац, Сърбия, и Чипровци, България, бяха организирани кампании „Бъдете здрави“ и съвместен семинар за родители относно ползата от спорта. Модернизирани бяха спортната зала в Болевац и спортните съоръжения в Основно училище „Петър Парчевич“ в Чипровци. Бяха проведени проучвания относно мястото на спорта в живота на младите хора и бяха създадени уеб-базирани и други платформи за комуникация в социалните мрежи.

Като цяло този проект насърчи диалога между участниците от двете страни на границата, подобри здравето на участниците и повиши мотивацията им за самоусъвършенстване.

Спорт за развитие на умения 

Вторият проект беше насочен към спорта като средство за развитие на умения и предприемачество в общините Ботевград, България, и Лесковац, Сърбия. От българска страна бе обновена спортната зала „Балкан“. Арената в Ботевград и центърът за отдих в Лесковац получиха ново оборудване, включително баскетболна стрелкова машина.

Беше изготвена съвместна програма за обучение за придобиване на спортни и предприемачески умения, както и уеб-базирана платформа за наблюдение на развитието на образованието и обучението. В Ботевград и Лесковац се проведоха тренировъчни лагери, турнири и занятия за кариерно развитие. Участниците в проекта посетиха Международното висше бизнес училище в София.

Рехабилитация при увреждания

Третият проект беше насочен към младежи от Перник, България, с двигателни и зрителни увреждания, ученици с гръбначни изкривявания, с плоскостъпие, както и към безработни младежи. В сръбския град Ниш работата беше съсредоточена върху младежи с увреждания, включително церебрална парализа, квадриплегия, параплегия и ампутации.

Създадена бе мрежа за адаптирана физическа активност и спорт — младежи за младежи (Apasy), и бяха разработени методика и обучение за деца с увреждания, с акцент върху плуването, функционалното обучение и кардиофитнеса. Децата имаха уроци и по трите вида спорт.

Ангажиране на училищата

Четвъртият проект беше посветен на ролята на училищата за насърчаване на младите хора да възприемат здравословни навици. Целевите групи бяха ученици и учители в Кюстендил, България, и Ниш. Основната цел беше да се развият връзките между училищата в региона и същевременно да се подобри здравето на децата.

Работата включваше проучване сред 400 респонденти и доставяне на спортно оборудване в шест училища. Създадени бяха осем видео урока за обучение на ученици, които бяха излъчени в социалните мрежи. Бяха проведени общо 40 демонстрационни урока за 600 участници.

Общ размер на инвестицията и финансирането от ЕС 

Общата инвестиция за проектите „Инвестираме в спорта за кариерно развитие на млади хора — двигатели за интелигентен растеж и сближаване между общините Ботевград и Лесковац“; „Адаптирана физическа активност и спорт — младежи за младежи“; „Младежка мрежа за спорт и здраве“ и „Училището — място, където подкрепяме младежите за здравословен начин на живот“ е на стойност1 001 912 евро, като приносът на Инструмента за предприсъединителна помощ (ИПП) II на ЕС е 851 626 евро по линия на оперативна програма „Interreg—ИПП ТГС България—Сърбия“ за програмния период 2014—2020 г. Инвестициите са по приоритет „Младежи“.