breadcrumb.ecName
pl Polski

Innowacyjny i nowoczesny system opracowany w Polsce przewiduje awarie sprzętu przemysłowego

  • 11 October 2018

Firma Predictail, startup z siedzibą w Lublinie, opracowała zaawansowany technicznie zdalny system diagnostyczny, który umożliwia przewidywanie awarii maszyn i urządzeń przemysłowych. Wchodząca na rynek firma otrzymała wsparcie finansowe w ramach dofinansowań UE w celu usprawnienia swojego produktu i przeprowadzenia analiz rynkowych. Obecnie produkt wszedł w fazę sprzedaży, a odpowiednie oferty trafiły do firm potencjalnie zainteresowanych zakupem nowego rozwiązania. System opracowany przez firmę Predictail pozwoli użytkownikom zminimalizować koszty konserwacji, zmniejszyć liczbę wypadków oraz nieprzewidzianych przestojów, a tym samym zoptymalizować produkcję i działalność zakładów.

Firma Predictail specjalizuje się w ograniczaniu kosztów przestoju maszyn w zakładach przemysłowych. Nasze rozwiązanie pozwala na usprawnienie procesów serwisowych i logistycznych związanych z awariami maszyn przemysłowych. Uzyskiwanie informacji na temat możliwości powstania usterki pozwala na skuteczne planowanie działań konserwacyjnych, a także ograniczenie nieplanowanych przestojów do minimum.

Szymon Kubicki, Prezes, Predictail

Urządzenia diagnostyczne opracowane przez firmę Predictail są podłączane do maszyn przemysłowych klientów. Wszystkie dane gromadzone przez urządzenia są przesyłane na bieżąco do chmury, gdzie najnowocześniejsze dostępne algorytmy uczenia maszynowego nieprzerwanie analizują wszystkie dane i informacje spływające z maszyn – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W przypadku wykrycia jakichkolwiek anomalii, klient otrzymuje informację w ciągu zaledwie kilku sekund. 

Aplikacja internetowa opracowana przez firmę Predictail umożliwia klientom uzyskanie dostępu do danych przy pomocy przeglądarki internetowej z każdego miejsca na świecie, w tym z urządzeń mobilnych, takich jak tablety czy smartfony. Jedną z funkcji aplikacji jest opracowywanie automatycznych sprawozdań, dzięki którym znalezienie usterki staje się znacznie prostsze.

Szeroki zakres zastosowań 

Nowy system diagnostyczny umożliwia montaż na wielu różnorodnych maszynach przemysłowych, co pozwala na dotarcie z produktem do wielu potencjalnych klientów. Rozwiązanie umożliwia między innymi bieżące monitorowanie napędów elektronicznych, pneumatycznych i hydraulicznych robotów przemysłowych, a także systemów zarządzania akumulatorami i czujnikami. System pozwala także na weryfikację stanu systemów opartych na akumulatorach poprzez wykrywanie zmian w poziomie naładowania i rozładowania ogniw. Dodatkowo rozwiązanie może zostać także zainstalowane w maszynach pracujących w fabrykach w celu monitorowania wszystkich najważniejszych parametrów pracy, a jego wszechstronność pozwala nawet na wykorzystanie go do zarządzania flotą pojazdów elektrycznych. 

Firma opracowała wstępne portfolio klientów, a docelowo zamierza sprzedawać swój produkt klientom z branży ropy naftowej i gazu ziemnego, motoryzacyjnej, wydobywczej i farm wiatrowych z całego świata. Dochody ze sprzedaży nowego rozwiązania mają osiągnąć poziom 4 197 000 PLN (973 829 EUR) w ciągu pierwszych dwóch lat.

Inkubator dla startupów

Zespół Predictail był w stanie opracować i rozwinąć swój produkt dzięki inkubatorowi dla startupów działającemu w ramach Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Firma Predictail została także przyjęta do programu akceleracji MIT Enterprise Forum Poland autorstwa Massachusetts Institute of Technology. Głównym celem programu jest wsparcie innowacyjnych mikroprzedsiębiorstw i małych firm we wprowadzaniu na rynek swoich wyjątkowych technologii.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE 

Łączna wartość inwestycji w projekt „Predictail — wdrożenie na rynek innowacyjnego systemu przewidywania awarii dla urządzeń przemysłowych” wyniosła 982 772 PLN (228 010 EUR), przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 799 992 PLN (185 604 EUR) został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na okres programowania 2014-2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia”.