breadcrumb.ecName
pl Polski

Usprawnione połączenia kolejowe pomiędzy obiektami portowymi w Gdańsku

  • 31 March 2017

Dzięki finansowaniu ze środków Unii Europejskiej zmodernizowano linię kolejową 226 w północnej Polsce na odcinku Pruszcz Gdański–Gdańsk Port Północny, wykorzystywaną do przewozów towarowych. Inwestycja obejmowała remont łącznie 11 km torów.

Usprawnienia wprowadzone na linii 226 w ramach projektu polegały na budowie budynków oraz obiektów inżynieryjnych, w szczególności nowego mostu. Zmodernizowane zostaną również tory na stacji kolejowej Gdańsk Olszynka.

Prowadzone są także prace mające na celu poprawę stanu przyległych odcinków linii 721 biegnącej od stacji Gdańsk Południowy do stacji Motława Most, linii 846 pomiędzy stacjami Wisła Most a Gdańsk Grobla oraz linii 965 na odcinku Wisła Most–Gdańsk Kanał Kaszubski.

Łatwiejszy dostęp do Portu Gdańsk oraz lepsze połączenia przez Martwą Wisłę

W modernizację zainwestowano prawie 70 mln EUR, z czego 35 mln EUR pochodziło ze środków UE. Głównym celem projektu jest ułatwienie dostępu do Portu Gdańsk i poprawa połączeń transportowych przez Martwą Wisłę.

Martwa Wisła to odcinek Wisły przepływający przez Gdańsk. Pełni ona funkcję kanału portowego dla portu wewnętrznego Portu Gdańsk, w którym mieszczą się obiekty do obsługi i składowania ładunków, terminale kontenerowe oraz promowe, a także bazy do przeładunku fosforytów, siarki płynnej i granulowanej oraz owoców.

Zburzono istniejący most przez Martwą Wisłę i wzniesiono na jego miejscu nowy. Zainstalowano również infrastrukturę zgodną z wymogami europejskiego systemu sterowania pociągiem (ETCS) w ramach europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym (ERTMS). System ETCS przesyła informacje dotyczące sterowania ruchem kolejowym do kierującego pociągiem oraz dane ziemia-pociąg w celu zapewnienia bezpiecznej obsługi pociągów.

Wzmocnienie korytarza transportowego Bałtyk–Adriatyk

Prace prowadzone w ramach projektu wzmocnią połączenia pomiędzy Portem Gdańsk a szybką linią kolejową E65, które stanowią część korytarza sieci bazowej Bałtyk–Adriatyk w obrębie transeuropejskiej sieci transportowej. Zainstalowano również osiem ekologicznych korytarzy, aby pomóc w ochronie populacji dzikich zwierząt, które w przeciwnym razie byłyby odseparowane przez linię kolejową.

Maksymalna prędkość na zmodernizowanej linii zostanie zwiększona do 100 km/h, co pozwoli na skrócenie czasu jazdy o około 55%. Od 2017 r. powinno to się przyczynić do zwiększenia wolumenu towarów przewożonych przez Port Gdańsk o 70 000 ton rocznie. Ponadto przewiduje się, że przepustowość linii zwiększy się o 150 pociągów w każdym kierunku dziennie.

Projekt przyniesie również inne korzyści, takie jak usprawniony transport tranzytowy pomiędzy UE a sąsiednimi krajami oraz większa interoperacyjność pomiędzy systemami kolei w Polsce i w innych krajach europejskich. Powinno to ułatwić operatorom z innych krajów dostęp do polskiej infrastruktury kolejowej.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Projekt poprawy dostępu kolejowego do Portu Gdańsk (most + dwutorowa linia kolejowa) — Faza II” wyniosła 69 956 373 EUR, przy czym wkład Europejskiego Funduszu Spójności UE o wartości 35 048 712 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2014–2020.