breadcrumb.ecName
bg Български

Трансграничното сътрудничество между Гърция и България насърчава опазването на околната среда

  • 30 July 2020

Проектът Interreg eOUTLAND спомогна за повишаване на опазването на защитени територии по НАТУРА 2000 и други защитени територии в трансграничните региони на Централна Македония, в Северна Гърция, и Южен Централен, в България, срещу природни бедствия, като наводнения и пожари. Това се постигна чрез разширяване на капацитета, компетентността и структурите за помощ на съществуващите доброволчески групи за гражданска защита чрез специализирано обучение, набиране на персонал, оборудване, знания и свързване в трансгранична мрежа.

Проектът Interreg eOUTLAND насърчава доброволчеството в сферата на гражданската защита от двете страни на границата и се оказва ценен инструмент за осигуряване на лични предпазни облекла, полево оборудване и висококачествена технологична помощ за доброволци, което създава допълнителна сигурност в техните региони, родни места, за техните съграждани и за самите тях.

Триантафилос Aл. Бушунас, технически/научен експерт — NSEA

Общите трансгранични дейности включват многодневни и еднодневни обучения, уебинари, срещи, екскурзии и открити събития. Те дават възможност на доброволците, обучителите, служителите по проекта и гражданите да се запознаят с културата, оперативните процедури, стандартите за обучение и нуждите във всяка участваща държава.

Съставени бяха ръководства и учебни материали за природни бедствия и гражданска защита. Доброволците бяха снабдени с лични предпазни средства и полева техника, и получиха висококачествена технологична помощ. Всичко това помогна за насърчаване на доброволчеството в сферата на гражданската защита от двете страни на границата.

Показване на резултатите

Доброволци от двете държави вече започнаха да използват това, което са получили досега. Специализирани превозни средства и друго оборудване, осигурено чрез проекта, като резервоари и помпи за вода, вече са разположени на място и се използват за обучение, тренировки и реални събития.

Това включва и участие по време на усилията за ограничаване на разпространението на пандемията от Covid-19 в дезинфекциране на обществени пространства. Става въпрос за пътища, градски площади, паркове и гранични пунктове между Гърция и България.

Както при всеки трансграничен проект за групи от различни националности, основното предизвикателство на eOUTLAND беше идентифицирано бързо — разлики между механизмите за гражданска защита в Гърция и България. Въпреки че няма значителни екологични отклонения в трансграничния регион, културните и историческите фактори са формирали напълно различни административни структури, създадени за предотвратяване и управление на природни бедствия.

Съчетаването на двете различни системи с цел създаване на общи стандарти за обучение и работа беше забележително постижение.

Участие на доброволци

Тъй като проектът никога не е имал за цел да създава нови работни места, неговият основен елемент са доброволците, които дават своя принос за справяне с въздействието на природните бедствия. Възможно е обаче да има косвени ползи по отношение на трудовата заетост след създаването на развита доброволческа мрежа и необходимостта от постоянен квалифициран персонал и персонал с научни познания.

Проектът стартира през октомври 2017 г., с първоначална дата на приключване септември 2019 г. Одобрено беше удължаване до края на юни 2020 г., тъй като почти всички цели бяха взаимосвързани и налагаха участието на всички бенефициери. Пандемията от Covid-19 предизвика сериозни забавяния и се обсъжда по-нататъшно удължаване. Междувременно, поради широкото участие, широкото приемане и положителната публичност, са предложени допълнителни дейности за още 12 месеца.

Общ размер на инвестициите и финансирането от ЕС

Общите инвестиции за проекта „eOUTLAND: Опазване на биоразнообразието в зоните от Натура 2000 и други защитени зони от природни бедствия чрез сертифицирана рамка за трансгранично образование, обучение и подкрепа на доброволци за гражданска защита на базата на иновации и нови технологии“ са в размер на 1 207 831 EUR, като Европейският фонд за регионално развитие е осигурил 1 026 648 EUR чрез „Програмата за сътрудничество Interreg V-A Гърция—България 2014—2020“ за програмния период 2014—2020 г. Инвестицията е по приоритетна ос „Околна среда и климат“.