breadcrumb.ecName
pl Polski

Przejście na technologię cyfrową: nowy system e-płatności dostępny w Polsce

  • 24 August 2017

Męczą Cię kolejki w lokalnym urzędzie miasta, w których musisz stać, aby uiścić opłaty i podatki? Z nowym systemem e-płatności,współfinansowanym ze środków UE, szybko o tym zapomnisz. Dzięki wdrożeniu tego systemu mieszkańcy Olsztyna mogą teraz składać deklaracje podatkowe, wnosić opłaty za wywóz odpadów i korzystać z szeregu innych usług za pośrednictwem Internetu. 

Nasi mieszkańcy nie muszą już przychodzić do Urzędu Miasta, odkąd okienko urzędnika zastąpił ekran komputera. Jest to szczególnie istotne dla osób, które nie są w stanie regularnie załatwiać spraw w urzędzie. Teraz mogą oni złożyć deklaracje podatku od nieruchomości, podatku rolnego lub leśnego za pośrednictwem Internetu, bez wychodzenia z domu czy biura.

Rafał Ruchlewicz, kierownik Wydziału Informatyki Urzędu Miasta Olsztyna

Świat przechodzi na technologie cyfrowe, które ułatwiają życie. Przez Internet możemy robić wszystko — od składania zamówień w sklepach po prowadzenie naszych rachunków bankowych czy rozmowy z przyjaciółmi znajdującymi się po drugiej stronie globu. W polskim projekcie, realizowanym przy wsparciu finansowym UE, wykorzystano te możliwości do stworzenia nowego, w całości elektronicznego, systemu płatności, który może być użyty do obsługi około 44 usług. Wśród nich jest składanie deklaracji podatkowych czy opłaty za wywóz odpadów.

Aż do teraz tego typu opłaty trzeba było wnosić osobiście w urzędzie miasta. Poprzez przeniesienie tej usługi na platformę internetową w Olsztynie wyeliminowano dwa problemy — nie tylko życie mieszkańców stało się łatwiejsze, ale także zmniejszyły się kolejki w urzędzie miasta, dzięki czemu urzędnicy mogą wykonywać inne obowiązki.

Dostępność w każdej chwili

Przedtem, aby zapłacić podatek, mieszkańcy musieli przychodzić do urzędu w porach, które nie dla każdego były dogodne. Ponieważ urząd czynny jest wyłącznie w godzinach urzędowania, osoby pracujące w tym samym czasie często miały problem z terminową zapłatą. System płatności elektronicznych pozwala każdemu wnieść stosowną opłatę bez względu na porę.

Za pośrednictwem platformy można uiszczać opłaty transportowe, opłaty za wywóz odpadów, podatek rolny i leśny, a także składać deklaracje podatkowe — w sumie są to 44 usługi dostępne online. Dokumenty składa się w formie elektronicznej, co dodatkowo zmniejsza ilość popełnianych błędów.

Po przesłaniu drogą elektroniczną, e-deklaracje oraz inne dokumenty gromadzone są przez elektroniczny system obiegu dokumentów i przekazywane do systemu finansowego i księgowego. Na tym etapie urzędnicy zajmujący się księgowaniem i zarządzaniem finansami mogą zakończyć cały proces.

Rozwój technologii cyfrowej

Dodatkową zaletą systemu jest to, że za pośrednictwem portalu mieszkańcy mogą monitorować swoje płatności oraz sprawdzać, w jakim terminie i za co muszą zapłacić. Internetowa platforma pozwala też na uzyskanie dostępu do systemu biletów za parkowanie lub opłacenie wszelkich grzywien nałożonych przez organy państwa.

Technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) są niezbędne dla rozwoju cyfryzacji w krajach UE i dostępności usług publicznych online. Pracownicy samorządów uzyskują spore korzyści dzięki nabywaniu wysoko cenionych na rynku pracy umiejętności w dziedzinie ICT.

Projekt otworzył dla Olsztyna epokę cyfryzacji, a urzędowi pozwolił na uproszczenie wielu czasochłonnych administracyjnych procedur. Dzięki współfinansowaniu ze środków unijnych usługi publiczne są teraz świadczone efektywniej, z pożytkiem zarówno dla obywateli, jak i samego miasta.

 

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Wdrożenie platformy zintegrowanych usług publicznych oraz elektronicznych płatności Olsztyna” wyniosła 566 743 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 475 224 EUR został wniesiony za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego „Warmia i Mazury” na okres programowania 2007–2013.