breadcrumb.ecName
sl Slovenščina

Geopark – spodbujanje trajnostnega turizma z regionalnim sodelovanjem

  • 13 July 2018

Projekt varuje in promovira bogato geološko zgodovino avstrijsko-slovenske čezmejne regije z novimi potmi, informacijskimi središči in enotno blagovno znamko v okviru vzpostavljenega Geoparka. 

Geopark je z namenom spodbujanja uporabe naravnih geoloških danosti in skrbi za njihovo ohranjanje okrepil čezmejno sodelovanje med sosednjima regijama Slovenije in Avstrije ter z geološkim turizmom in geološkim izobraževanjem posledično povečal prepoznavnost in spodbudil trajnostni razvoj.

Gerald Hartmann, koordinator projekta Geopark

Geopark je neformalna geografska oblika, katere namen je zaščititi, interpretirati, promovirati in tržiti geološko dediščino določenega območja. Evropa je lahko ponosna na svojo zgodovino geoparkov, saj je bilo v Evropsko mrežo geoparkov (EGN) leta 2000 povezanih 32 posameznih parkov, leta 2016 pa že 69. Vsi so tudi vključeni v Unescovo svetovno mrežo geoparkov. Projekt Geopark, ki črpa iz te bogate evropske tradicije ter jo z zaščito nerazvite in ekološko raznolike čezmejne regije jugovzhodno od Karavank širi na vzhod, ponuja priložnosti za krepitev trajnostnega turizma in spoznavanje bližnjega okolja v okviru lokalnih šol.

Povezovanje regij, povezovanje narave   

Tako kot narava ne pozna meja, zlasti ne v čezmejnih regijah, se je projekt Geopark začel z različnimi prizadevanji na regionalni in nacionalni ravni na obeh straneh meje v smeri oblikovanja skupne strategije in enotne blagovne znamke. K sodelovanju so bile povabljene različne zainteresirane strani, vključno z univerzami, šolami, prebivalci, turisti in javno upravo, da bi v celoti razumeli bogato geološko raznolikost regije in na osnovi tega skupnega razumevanja izvajali čezmejno politiko za spodbujanje trajnostnega turizma. 

Projekt se s čezmejnim usklajevanjem in upravljanjem uspešno zavzema za trajnostni razvoj in turizem na tem območju ter s tem varuje njegovo naravno dediščino. Ključni mejniki vključujejo zaposlitev naravoslovca, umestitev osmih geoloških in tematskih poti, opremljenih s kažipoti in drugimi informativnimi oznakami, ter uvedbo nove blagovne znamke in trženjsko kampanjo – vključno s knjigo za otroke – o pomenu varovanja lokalnega okolja. 

Geološka pustolovščina za vse

Danes se turisti zgrinjajo v park zaradi številnih dejavnosti na prostem in kulturnih dogodkov, ki jih ponuja. Od kolesarjenja skozi rudniške rove do pohodništva po tisočih kilometrih poti v parku, plezanja po dveh litosferskih ploščah, spoznavanja edinstvene geološke zgodovine območja v sodobnem muzeju ali preprosto uživanja v mineralni kopeli v lokalnem zdravilišču pred večerjo v znamenju lokalne kulinarike – v Geoparku Karavanke se najde kaj za vsakogar. A najpomembnejše je to, kar park ponuja lokalnim prebivalcem: nov občutek čezmejnega ponosa, ki ga dodatno krepi imenovanje regije za Unescov globalni park, ter mednarodni pomen, ki ga to prinaša.   

Projekt je ustvaril štiri delovna mesta.

 

Celotna naložba in sredstva EU

Celotna naložba v projekt „Vzpostavitev čezmejnega geoparka med Peco in Košuto/die Errichtung eines grenzüberschreitenden Geoparks zwischen der Petzen und der Koschuta“ znaša 2 391 224 EUR, od česar Evropski sklad za regionalni razvoj EU prispeva 2 009 069 EUR iz operativnega programa „Slovenija-Avstrija“ za programsko obdobje 2007–2013.