breadcrumb.ecName
sk Slovenčina

Obnova lesnej železnice podporuje cestovný ruch v Maďarsku a na Slovensku

  • 20 July 2015

Obnova lesných železníc medzi obcami Čierny Balog a Dobroč na Slovensku a Nagyirtás a Nagybörzsöny v Maďarsku pomáha propagovať cestovný ruch a kultúru v pohraničnej oblasti medzi týmito dvoma krajinami. Celkovo sa obnovilo 6,25 km trate a zakúpili sa informačné vagóny a parné i naftové lokomotívy. To všetko umožnilo dvom železničným tratiam pritiahnuť turistov, rodiny s deťmi, skupiny školákov a nadšencov železníc.

Obe železnice majú za sebou dlhú históriu a už predtým boli medzi cieľovými skupinami dobre známe. Projekt sa zameral na modernizáciu ponúkaných služieb a podporu spolupráce medzi partnermi na oboch stranách hranice, aby sa tak vytvorila skutočne medzinárodná turistická atrakcia.

Popri obnove tratí a kúpe koľajových vozidiel vznikli v rámci podpory projektu aj propagačné materiály, ako sú plagáty, filmy, pohľadnice a webová stránka. Výsledkom bol významný nárast návštevníkov týchto železníc. Ich celkový počet dosiahol 85 000.

Prínos v oblasti zdravia a rovnaké príležitosti

Projekt bol finančne efektívny, pretože znamenal obnovu existujúcich železničných tratí namiesto budovania nových. Železničná doprava je šetrnejšia k životnému prostrediu ako cestná. Študentom železnica ponúka prednášky a prezentácie o výhodách železníc pre životné prostredie.

Železnica môže tiež prispieť k podpore zdravia, keďže sprístupňuje Dobročský prales, ktorý je skvelým miestom na cyklistiku a zimnú turistiku. Atrakcie sú prístupné aj pre ľudí so zníženou mobilitou prostredníctvom vagónov, ktoré sú prispôsobené na prepravu invalidných vozíkov. Pre sociálne znevýhodnené skupiny sú k dispozícii zlacnené lístky.

Hospodársky rast

Lesné železnice sú pre región veľmi dôležité. V roku 1983 nebol v Čiernom Balogu žiaden hotel ani hostel, zatiaľ čo teraz disponuje viac ako 150 lôžkami pre turistov hlavne vďaka rozvoju železnice ako atrakcie. Na konečnej zastávke železnice bolo otvorené aj lesné múzeum, pri ktorom sa nachádza lyžiarsky vlek.

Pokračujúci rozvoj železníc tak má pozitívny vplyv na ďalšie turistické služby, vďaka čomu vznikajú nové zariadenia, rozvíja sa hospodárstvo a dosahuje sa väčšia sociálna a kultúrna súdržnosť. Je preto povzbudivé, že sa má spustiť nový projekt zastrešujúci ďalšiu fázu obnovy.

Celkové investície a financovanie EÚ

Celkové investície do projektu „Lesné železnice“ boli 1 849 686 EUR, pričom Európsky fond regionálneho rozvoja prispel sumou 1 519 430 EUR z operačného programu „Maďarsko – Slovenská republika“ na programové obdobie rokov 2007 – 2013.