breadcrumb.ecName
hu Magyar

Az erdei vasutak felújításával a magyarországi és szlovákiai turizmus fellendüléséért

  • 20 July 2015

A szlovákiaiČierny Balog és Dobroč , valamint a magyarországi Nagyirtás és Nagybörzsöny közötti erdei vasutak felújítása hozzájárul a két ország határvidékén a turizmus és a kulturális élet fejlesztéséhez. Összesen 6,25 km hosszúságú pályaszakaszt újítottak fel, információs vagonokat, valamint gőz- és dízelmozdonyokat szereztek be; ezeknek a beruházásoknak köszönhetően a főként gyermekes családok, iskolai csoportok és a vasút szerelmesei által látogatott két erdei vasút turisztikai vonzereje megnőtt.

Mindkét vasút hosszú múltra tekint vissza, és már korábban is jól ismert volt a célcsoportok körében. A projekt célja volt az elérhető szolgáltatások modernizálása, a határ két oldalán jelen lévő partnerek közötti együttműködés megerősítése, valamint egy valóban nemzetközi turisztikai látványosság létrehozása.

A projekt keretében felújították a vasútvonalakat, új járműveket szereztek be, valamint különböző reklámanyagokat (például posztereket, filmeket, képeslapokat és honlapot) hoztak létre. A beruházás eredményeképpen a látogatók száma 85 000 főre emelkedett, ami igen jelentős növekedésnek számít.

Kedvező egészségügyi hatások és esélyegyenlőség

A projekt költséghatékony volt, mivel új vasútvonalak építése helyett a meglévők felújítására irányult. A vasúti közlekedés környezetbarátabb a közútinál; a vasútnál a diákok számára beszélgetéseket és előadásokat is szerveznek, amelyek a vasúti közlekedés kedvező környezeti hatásainak témáját járják körül.

A kedvező egészségügyi hatások között említendő, hogy a vasúttal eljuthatunk a Dobroč erdőbe, amely kiváló terep a kerékpározáshoz, illetve télen a túrázáshoz. Az erdei vasutakat a mozgásukban korlátozottak is használhatják, mivel a vagonokban el lehet helyezni a kerekesszékeket; a szociálisan hátrányos helyzetű csoportok pedig kedvezményes jegyeket válthatnak.

Gazdasági fellendülés

Az erdei vasutak nagyon fontosak a régió számára, hiszen míg 1983-ban Čierny Balogban egyetlen hostel vagy hotel sem volt, addig a település ma már - nagyrészt az erdei vasút turisztikai fejlesztésének köszönhetően - 150 férőhellyel várja a turistákat. A vasút végállomásán erdei múzeumot és síliftet is létrehoztak.

Az erdei vasút fejlesztése tehát pozitív hatással van az egyéb turisztikai szolgáltatásokra is, mivel új létesítmények létrehozását, gazdasági fejlődést, valamint a szociális és kulturális kohézió növekedését hozza magával. A felújítás következő fázisára irányuló, új projekt elindítása is ösztönzőleg fog hatni a turizmusra.

A teljes beruházás és az uniós finanszírozás

A „Forest railways” (Erdei vasutak) projekt teljes beruházási igénye 1 849 686 euró, amelyhez az Európai Regionális Fejlesztési Alap 1 519 430 euró összeggel járult hozzá a 2007–2013 közötti programozási időszak „Magyarország–Szlovák Köztársaság”” operatív programjának részeként.