breadcrumb.ecName
bg Български

FOCUS: Повишаване конкурентоспособността на МСП от сектора на агрохраните в балканско-средиземноморския регион благодарение на междурегионалното сътрудничество

  • 10 July 2020

Проектът FOCUS по програмата за междурегионално сътрудничество (Interreg) помогна на МСП от сектора на агрохраните в Албания, България, Кипър и Гърция да приемат нови стратегии в областта на технологиите, бизнес моделите и маркетинга. Благодарение на него те получиха възможност да разширят своята дейност и да намерят нови пазари, с което същевременно се повиши конкурентоспособността на съответния регион. Усилията по проекта бяха съсредоточени върху пазара на традиционни продукти и микропроизводителите. Участниците получиха подкрепа в области като опаковане и популяризиране на продуктите, така че техните стоки да съответстват на съвременните предпочитания, вкус и потребности на потребителите, като например удобство.

Секторът на агрохраните е стълбът на местните икономики в четирите региона, обхванати от проекта. Нашата основна цел е да помогнем на МСП от сектора на агрохраните в тези региони да подобрят своите иновации, дейности и конкурентоспособност, тъй като те са участниците във веригата за създаване на стойност, които могат да доведат до реални промени в сектора.

Моника Андреу, Търговско-промишлена палата на Кипър

След като беше получена ясна представа за състоянието на националния агрохранителен пазар, бяха създадени четири регионални агрохранителни клъстера — балканско-средиземноморски клъстери за върхови постижения в агрохранителния сектор. Те включваха предприятия за производство на храни, научноизследователски институции, доставчици на технологии, създатели на политики и клиенти.

Клъстерите предоставиха на участващите 85 МСП подкрепа и обучение в областта на предприемачеството и възможности за работа в мрежа. Всеки клъстер организира два обучителни семинара за МСП от 13 сектора, включително производство на млечни продукти, вино, маслиново масло, безалкохолни и алкохолни напитки, сладкарски изделия, макаронени изделия, мед, ядки, обработено месо и билки.

След това седемте партньори по проекта посетиха всяко МСП, за да обсъдят техните потребности и за да оценят потенциала им за иновации, проведоха проучвания за осъществимост и им помогнаха да изготвят бизнес планове. Беше взето решение в стратегиите да се включат дейности за извличане на стойност от страничните продукти, оптимизиране на производствените процеси, преминаване към екологични опаковки, намиране на начини за удължаване на срока на съхранение, насърчаване на износа, постигане на европейските стандарти за безопасност на храните, монтиране на технологии за производство на собствена електроенергия и развитие на агротуризма.

Производство на вино и храни

Беше проведено проучване за осъществимост относно „Производството на нови функционални продукти с висока добавена стойност“ за един гръцки производител на традиционни макаронени изделия. Това спомогна на предприятието да пусне на пазара макаронени изделия с високо съдържание на протеини и с висока енергийна стойност, предназначени за спортисти и други потребители с по-специфични хранителни навици.

В Кипър един лозаро-винар приложи технологични решения, като климатични станции и сензори за околната среда, свързани с ИТ платформа, за да се справи с появата на болести. Впоследствие дружеството получи помощ, за да участва в програма за научни изследвания в областта на лозаро-винарството по линия на „Хоризонт 2020“ във връзка с етикетирането на вината. Проектът започна на 1 октомври 2020 г.

Повишаване на конкурентоспособността

МСП от сектора на агрохраните са важна част от местните икономики в балканско-средиземноморския регион. Подкрепата за иновации и разширяване на тяхната дейност ще допринесе за конкурентоспособността на агрохранителния сектор и региона като цяло и за заетостта в тях.

Предизвикателствата, пред които са изправени, включват предпочитанията на потребителите към по-добро качество, по-голямо удобство и разнообразие и изискванията за спазване на нормативната уредба в областта на здравето и безопасността на храните. Освен това дружествата са принудени да преминат към по-устойчиви производствени методи и по-устойчиво използване на ресурсите в отговор на изменението на климата.

Бизнес срещи и конференция

МСП взеха участие в транснационално изложение за намиране на партньори, което им даде възможност да обменят знания и ги насърчи да търсят нови възможности извън текущите си пазари.

Те участваха в транснационална конференция по въпросите на агрохранителния сектор, проведена в Атина, Гърция, на 10 декември 2019 г. Сред обсъжданите теми бяха иновациите в агрохранителния сектор в Албания, управлението на земеделските стопанства и мандрите, естествените билкови екстракти и стратегиите за иновации в областта на функционалните храни. Функционалните храни са храни с допълнително вложени хранителни вещества, витамини или добавки с цел осигуряване на допълнителни ползи за здравето.

На последно място, беше създадена онлайн платформа за сътрудничество, предоставяща подробности за членовете на клъстерите и информация за възможности за обучение и финансиране за бизнес идеи, разработване на продукти, производствени процеси и технологични решения.

Клъстери

Чрез клъстерите МСП могат да получат достъп до услуги за подпомагане на стопанската дейност, да намерят международни партньори, да открият възможности по света и да станат по-конкурентоспособни. Те имат за цел да насърчават промишленото сътрудничество и стратегическите връзки на регионално и местно равнище, както и да стимулират иновациите и растежа. Това е в отговор на осъзнатата в ЕС необходимост да се откликне на конкуренцията от страна на развитите държави и държавите с бързо развиваща се икономика, както и да се намерят възможности в тях.

Резултатите от проекта ще бъдат включени в местни и регионални политики за улесняване на научните изследвания, иновациите и трансфера на технологии като част от националните/регионалните стратегии за научни изследвания и иновации за интелигентна специализация, които Европейската комисия насърчава.  

Общ размер на инвестициите и финансирането от ЕС 

Общата инвестиция за проекта „FOCUS — Повишаване конкурентоспособността на МСП от сектора на агрохраните чрез транснационални клъстери“ е на стойност 902 845 EUR, като приносът на ЕС от Европейския фонд за регионално развитие е в размер на 767 491 EUR по линия на оперативна програма за транснационално сътрудничество „Балкани – Средиземно море“ за програмния период 2014—2020 г. Инвестицията е по приоритет „Предприемачество и иновации“.