breadcrumb.ecName
hu Magyar

A Budapest–Székesfehérvár vasútvonal korszerűsítésének utolsó simításai

  • 31 March 2017

Az Európai Unió társfinanszírozásában megvalósuló projekt keretén belül korszerűsítik a budapesti Kelenföld állomást Székesfehérvárral – Fejér megye székhelyével és a közép-dunántúli régió központjával – összekapcsoló vasútvonalat. A projekt egy kétlépcsős korszerűsítési terv második szakaszát képezi, amelynek keretén belül növelik a vonatok sebességét és a vonal teherszállítási kapacitását, miközben csökkentik az utazási időt.

A projekt keretén belül újjáépített vasúti szakasz 19 km hosszú. A munka magában foglalja a székesfehérvári állomás felújítását, amelynek során új peronokat és utasoknak szánt aluljárókat építenek.

Egyúttal utastájékoztató és biztonságfelügyeleti rendszereket, valamint elektronikus biztosító- és jelzőberendezéseket is telepítenek. Ezek elősegítik a vonatok biztonságos haladását a vasúti elágazásoknál és a vasúti átjáróknál.

Műszaki fejlesztések a biztonsági előírások növelése érdekében

A projekt keretén belül egy új villamos légvezetéket is telepítettek, amely elektromos energiát továbbít a vonatok működtetésére. Egyéb műszaki fejlesztéseket is végrehajtottak, többek között új, fűtött váltókat szereltek fel, amelyek lehetővé teszik a vonatok egyik vágányról a másikra történő átirányítását.

Mivel a vonal a transzeurópai közlekedési hálózat (Trans-European Transport Network, TEN-T) része, az Európai Vasúti Forgalomirányítási Rendszer (European Rail Traffic Management System, ERTMS) egységes európai vonatbefolyásoló rendszerének (European Train Control System, ETCS) infrastruktúráját hozzáigazították a TEN-T követelményeihez. Az ETCS pálya menti és fedélzeti GSM-rendszereket tartalmaz, amelyek folyamatos adatátvitelt tesznek lehetővé a járművezetők felé a jelzőrendszerekkel, az irányítással és a vonat védelmével kapcsolatban.

Létfontosságú nemzetközi tranzitútvonal

A Budapest–Székesfehérvár vasútvonal egy fontos tranzitútvonal része, amely összeköti Magyarországot Szlovéniával és a Nyugat-Mediterrán Térséggel, így a székesfehérvári állomáson jelentős mértékű az áthaladó nemzetközi teherforgalom. Ez a vonal kapcsolja össze Budapestet és a népszerű turisztikai célpontként működő Balatont is, amely Közép-Európa legnagyobb tava.

Ezenkívül létfontosságú szerepet játszik a budapesti elővárosi közlekedésben. A vonal kiindulópontja Budapest-Kelenföld, amely a magyar főváros negyedik legforgalmasabb vasútállomása, egyúttal pedig a budapesti 4-es metróvonal végállomása. A vonatállomás mellett található egy elővárosi buszpályaudvar is.A program két szakaszában összesen 122,7 millió EUR-t ruháztak be, ebből 46 millió EUR-t a második szakaszban. A második szakaszban elvégzett munkát közel 30,8 millió EUR uniós támogatás segítette.

A nemzetközi infrastruktúra hozzáférhetőségének javítása Magyarország vasúti hálózatához, valamint a kulcsfontosságú közlekedési infrastruktúra szűk keresztmetszeteinek megszüntetése révén a beruházás több ezer ember javát szolgálja, és felbecsülhetetlen értékű támogatást nyújt a vállalkozások számára. Egyúttal csökkenti az utasok várakozási idejét is, valamint hozzájárul a régió vasúthálózata biztonságának növeléséhez.

A beruházás összköltsége és az uniós támogatás

A „Székesfehérvár vasútállomás újjáépítése, II. szakasz” elnevezésű projekt teljes beruházási költsége 46 006 583 EUR, amelyből az Európai Unió Kohéziós Alapjának hozzájárulása 30 795 054 EUR az „Integrált közlekedés” operatív program keretén belül a 2014–2020-as programozási időszakban.