breadcrumb.ecName
pl Polski

W Warszawie realizowany jest piąty etap centralnego planu gospodarki ściekami

  • 28 July 2017

Obecnie realizowana jest piąta faza dużego programu inwestycyjnego pn. „Centralny plan gospodarki ściekami w Warszawie”. Jest to projekt współfinansowany przez Unię Europejską, a jego cele dotyczą zaopatrzenia w wodę i gospodarki ściekami. Na tym etapie prace prowadzone są w Warszawie oraz gminach Pruszków i Serock, gdzie ma powstać centralny system zarządzania siecią kanalizacyjną.

W podstawowy zakres prac wchodzi budowa 1 km sieci wodociągowej i 40 km nowych kanałów ściekowych, a ponadto modernizacja 26 km już działającej sieci kanalizacyjnej. Przebudowanych zostanie też pięć przepompowni ścieków, a jedna zostanie zbudowana od podstaw.Oprócz tego na terenie oczyszczalni ścieków „Czajka” powstanie zbiornik retencyjny o pojemności 78 000 m³, przy czym instalacje wodociągowe w Zakładzie Północnym poddane zostaną rewitalizacji. Projekt obejmuje też wprowadzenie systemu GIS oraz zastosowanie środków z zakresu efektywności energetycznej.

Centralny plan gospodarki ściekami w Warszawie został uruchomiony w 2004 r. Zakres i zasady etapu piątego zostały określone z uwzględnieniem braków stwierdzonych w odniesieniu do poprzednich faz projektu oraz inicjatywy obejmującej budowę modeli sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w ramach fazy IV. Mimo że kolejna faza jest uzupełnieniem poprzednich, bieżący projekt jest od nich niezależny pod względem funkcjonalnym, technicznym i finansowym.

Spełnianie norm ochrony środowiska

Celem strategicznym jest zapewnienie zgodności warszawskiej infrastruktury kanalizacyjnej zarówno z unijnymi normami ochrony środowiska, jak i z wymogami krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych. Z tego względu projekt zakłada optymalizację gospodarki wodnej i ściekowej poprzez rozszerzenie dostępu do dostaw wody oraz infrastruktury odprowadzania i oczyszczania ścieków. Dzięki temu 13 200 mieszkańców zostanie podłączonych do sieci kanalizacyjnej, a 4200 osób otrzyma podłączenie do sieci wodociągowej.

Wśród innych korzyści można wymienić ograniczenie wycieków z sieci i przesączania do sieci oraz zwiększenie zdolności retencyjnej tych sieci. Większa retencja ścieków pomoże ograniczyć ilość wlewów z odpływów burzowych do Wisły, a co za tym idzie zmniejszyć zanieczyszczenie Bałtyku. Dodatkowo zwiększy się też poziom bezpieczeństwa obsługi sieci kanalizacyjnej.

Bezpieczne i niezawodne dostawy wody

Planowane prace poprawią poziom bezpieczeństwa i niezawodności warszawskich sieci wodociągowych pod względem ilościowym i jakościowym. Budowa zbiornika retencyjnego na terenie oczyszczalni „Czajka” i stworzenie centralnego systemu zarządzania siecią kanalizacyjną pomoże utrzymać dostawy wody na równym poziomie, nawet podczas burz.

Centralny system zarządzania siecią kanalizacyjną przyczyni się ponadto do zmniejszenia zagrożenia powodziowego po obfitych opadach. Z kolei zwiększenie efektywności energetycznej przełoży się na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o około 11 500 ton rocznie.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie – Faza V” wyniosła 247 443 908 EUR, przy czym wkład unijnego Funduszu Spójności o wartości 128 247 613 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2014–2020.