breadcrumb.ecName
pl Polski

Firma rodzinna z Polski utrzymuje przewagę konkurencyjną dzięki nowoczesnym technologiom

  • 29 August 2018

JAKMET to firma rodzinna z siedzibą w województwie lubelskim, która specjalizuje się w produkcji i montażu kosiarek, w tym opracowanych przez siebie kosiarek elektrycznych. Projekt dofinansowany ze środków UE umożliwił wdrożenie szeregu nowoczesnych procesów produkcji, a tym samym zwiększenie przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa.

Dofinansowanie z UE pozwoliło na umocnienie pozycji rynkowej spółki oraz zwiększenie sprzedaży. Dla wielu firm w województwie lubelskim fundusze unijne są potężnym narzędziem umożliwiającym poprawę ich sytuacji ekonomicznej.

Marceli Niezgoda, dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości

Po wnikliwych badaniach rynku i rozmowach z użytkownikami przedstawiciele firmy JAKMET zdali sobie sprawę, że aby utrzymać przewagę konkurencyjną, przedsiębiorstwo musi zmodernizować swój proces produkcji. Dzięki wsparciu finansowemu UE udało się w ramach projektu zakupić i zainstalować innowacyjny laser pozwalający na szybsze i wydajniejsze cięcie elementów metalowych, a także nowe frezarki i nożyce gilotynowe. W ten sposób firma JAKMET zdołała zmniejszyć koszty produkcji i wprowadzić do swojej oferty nowe produkty.

Rozwiązanie oparte na nowych technologiach

Typowa metoda produkcji polegała na wytwarzaniu części metalowych za pomocą pras. Firmy takie jak JAKMET nie mają środków na wyposażenie zakładu w prasy tego rodzaju, dlatego spółka musiała zlecać wytłaczanie poszczególnych części różnym podmiotom zewnętrznym. Taki system nie pozwalał jej jednak reagować na zapotrzebowanie klientów związane z małoseryjną produkcją urządzeń. 

Aby poradzić sobie z tym problemem, w ramach projektu wprowadzono wysoce wyspecjalizowany proces obejmujący zastosowanie skomputeryzowanej maszyny laserowej do cięcia metalu, z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Maszyna ta wyposażona jest w pamięć, pozwalającą na zapisanie niezliczonej liczby projektów technicznych, a każdy projekt może zawierać szczegółowe wymiary produktu określone przez poszczególnych klientów.

 Daje to firmie wyjątkową możliwość szybkiego wytwarzania produktów zgodnie z indywidualnymi zamówieniami klientów. Ponadto zapewnienie stałego połączenia między maszyną a obsługą techniczną sprawia, że wszystkie problemy techniczne są rozwiązywane bez konieczności udawania się do miejsca, w którym znajduje się maszyna. 

Automatyzacja z myślą o kliencie

Wynikiem projektu jest w pełni zautomatyzowany proces produkcji, który skraca czas realizacji zamówień i poprawia ogólną jakość wytwarzanych produktów. Automatyzacja zmniejsza również koszty produkcji, jest bardziej energooszczędna, a tym samym bardziej zrównoważona. Ponadto nowo wytwarzane produkty, takie jak uniwersalne noże do kos do zarośli, same w sobie są bardziej wydajne, co przyczynia się do ogólnego zmniejszenia zużycia energii i emisji CO2. Mimo zwiększenia automatyzacji projekt doprowadził do utworzenia czterech nowych miejsc pracy na pełny etat.

Ponadto powiększeniu uległa również baza klientów, ponieważ firma jest teraz w stanie dostarczyć produkty nie tylko dotychczasowym klientom (tj. sklepom detalicznym, magazynom, dostawcom usług ogrodniczych itp.), ale także klientom indywidualnym, którzy zamawiają produkty w mniejszych ilościach. W rezultacie firma ma więcej zamówień i więcej zadowolonych klientów. 

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE 

Łączna wartość projektu „Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa P.P.H. „JAK MET” Jakóbczyk Eugeniusz w wyniku zakupu innowacyjnych technologii” wynosi 621 839 PLN (145 588 EUR), w tym 249 900 PLN (58 507 EUR) pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego „Badania i innowacje” na okres programowania 2007–2013. Łączna wartość inwestycji w latach 2014–2020 wynosi 2 447 700 PLN (569 000 EUR), z czego 1 393 000 PLN (323 800 EUR) pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.