breadcrumb.ecName
sk Slovenčina

Energetika testuje nové materiály na ukladanie a využívanie alternatívnej energie

  • 25 November 2015

V rámci energetického projektu sa testovali vybrané materiály a technológie s cieľom vyvinúť nové spôsoby ukladania a využívania alternatívnej energie. Vďaka tomu vznikla technológia supravodičov s nanoštruktúrou na ukladanie energie, biobatérie využívajúce obnoviteľné biologické produkty, energeticky účinná príprava zrnitého elektrotechnického plechu a transformátor využívajúci magnetickú kvapalinu na chladenie a izoláciu.

Projekt priniesol podstatné zlepšenia v rámci experimentálnej základne Centra materiálového výskumu vrátane akademických výskumných ústavov (Ústav experimentálnej fyziky a Ústav materiálového výskumu) a univerzít (Technická univerzita a Univerzita P. J. Šafárika) v Košiciach na ďalší výskum progresívnych materiálov a technológií pre energetiku. Tiež vytvoril nové prepojenia s priemyselnými partnermi, ktorí sa môžu zapojiť do využitia výsledkov.

Pavel Diko, Ústav experimentálnej fyziky

K vývoju technológie supravodičov s nanoštruktúrou na ukladanie energie patrilo vytvorenie infraštruktúry na prípravu a charakteristiku supravodičov a výskum vplyvov na vlastnosti supravodičov. Vďaka tomu sa podarilo vyvinúť supravodiče s lepšími vlastnosťami. Výsledky boli patentované a uverejnené v príspevkoch na medzinárodných konferenciách a vo vedeckých časopisoch. Uskutočnili sa prípravy na ich uvedenie do praxe.

Batérie využívajúce obnoviteľný materiál

Vývoj biobatérií zahŕňal vybudovanie laboratórnej infraštruktúry, výskum stability a funkcií biomateriálov a proteínov prenášajúcich elektróny a vývoj technológie na prípravu elektród do biobatérií. Prototypy boli založené na obnoviteľných zdrojoch, ako je glukóza.

Výroba elektrotechnických plechov vyžadovala infraštruktúru na magnetickú charakterizáciu plechov a výskum rastu zŕn počas interakcie s nanočasticami. Potom bolo možné uskutočniť energeticky účinnú prípravu zrnitých plechov a optimalizovať ich magnetické vlastnosti. Výsledky boli patentované, uverejnené v príspevkoch vo vedeckých časopisoch a v prezentáciách na dvoch konferenciách a zavedené do praxe. Prinesú zníženie potreby materiálu a energetických nákladov na výrobu elektrotechnického plechu.

Na dosiahnutie chladenia a izolácie v transformátoroch pomocou magnetickej kvapaliny bolo potrebné vytvoriť infraštruktúru na prípravu a charakterizáciu kvapalín a vyvinúť a otestovať kvapalinu s požadovanými vlastnosťami v špeciálne navrhnutom transformátore. Tento špeciálny transformátor sa porovnával s transformátorom naplneným transformátorovým olejom. Výsledkom je transformátor s lepšími prevádzkovými parametrami a dlhšou životnosťou.

Celkové investície a financovanie EÚ

Celkové investície do projektu „Nové materiály a technológie pre energetiku“ predstavujú EUR 3 218 062, pričom Európsky fond regionálneho rozvoja prispel sumou EUR 3 218 062 z operačného programu „Výskum a vývoj“ na programové obdobie 2007 – 2013.