breadcrumb.ecName
pl Polski

Renowacja infrastruktury akademickiej w polskich regionach

  • 05 August 2015

Świeżo wyremontowany budynek Wydziału Chemii Uniwersytetu Opolskiego jest dumą placówki i oferuje nowe możliwości kształcenia następnych pokoleń chemików.

Opole znajduje się w regionie z jednym z najwyższych współczynników migracji. Młodzi ludzie wyjeżdżają na zachód Europy i do sąsiednich, lepiej rozwiniętych regionów Dolnego i Górnego Śląska z większymi ośrodkami miejskimi, bogatszą ofertą edukacyjną i większymi szansami na znalezienie pracy. Stworzenie nowoczesnej infrastruktury badawczej w Opolu pomogło w ograniczeniu migracji i pozwoliło zatrzymać w regionie część młodych ludzi zainteresowanych chemią, przyczyniając się do zmniejszenia problemów demograficznych.

Dr Hubert Wojtasek, Wydział Chemii Uniwersytetu Opolskiego

Projekt finansowany przez EFRR „Przebudowa budynku Wydziału Chemii Uniwersytetu Opolskiego” to ważna inwestycja nie tylko z punktu widzenia kadry i studentów, lecz także społeczności lokalnej. Uniwersytet Opolski to jedyna placówka uniwersytecka w regionie oferująca studia chemiczne.

Przed modernizacją studenci pragnący kontynuować karierę w tej dziedzinie musieli szukać placówek w innych miastach.

Z duchem czasu

Wybudowany w 1978 r. gmach nigdy nie był modernizowany, dlatego konieczne było wykonanie remontu kapitalnego.

Zmieniono układ większości ścian wewnętrznych i instalacji, by dostosować budynek do standardów nauczania i badań w XXI wieku, a laboratoria wyposażono w nowoczesny sprzęt. W wyremontowanym budynku o powierzchni 4000 m2 znajduje się obecnie ponad 50 laboratoriów naukowo-badawczych.

Promowanie zainteresowania nauką

Najważniejszą zaletą nowych laboratoriów jest infrastruktura, która umożliwia placówce promowanie nauki chemii w lokalnych szkołach. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat 8000 uczniów — w większości z gimnazjów i liceów — dostało możliwość bliższego zapoznania się z nauką w nowych laboratoriach uczelni. Ponadto wydział jest teraz przystosowany do poszerzenia oferty o nowe specjalizacje, takie jak chemia nowoczesnych materiałów.

Stymulowanie rozwoju akademickiego

Projekt poszerzył także możliwości placówki w zakresie badań naukowych i niewątpliwie przyczynił się do zwiększenia prestiżu wydziału chemii. Na podstawie oceny badań naukowych przeprowadzonych w 2013 r. przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydział awansował w rankingu z kategorii B do kategorii A.

W tym samym roku placówka otrzymała możliwość nadawania tytułu doktora habilitowanego (dr hab.) chemii — najwyższego stopnia naukowego w Polsce. W konsekwencji tej decyzji w 2014 r. wydział otworzył studia doktoranckie z chemii. Oferta przyciągnęła 40 studentów, którzy w innym wypadku prawdopodobnie wybraliby uczelnie w największych miastach sąsiednich regionów: Wrocławiu lub Katowicach.

Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE

Łączna wartość inwestycji w projekcie „Przebudowa budynku Wydziału Chemii Uniwersytetu Opolskiego” wyniosła 3 500 000 euro (14 379 035 PLN), z czego 2 900 000 euro (11 861 772 PLN) pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego „Województwo Opolskie” na okres finansowania 2007–2013.