breadcrumb.ecName
pl Polski

Profil kierowcy – wykorzystanie technologii w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach w Polsce

  • 30 January 2020

Firma Neptis S.A., kluczowy zawodnik w dziedzinie monitoringu pojazdów mający swoją siedzibę w Wielkopolsce, opracowała narzędzie analizujące nie tylko zachowanie i cechy danego kierowcy, ale również to, jak wpływają na jego zachowanie zewnętrzne czynniki takie jak warunki pogodowe czy jakość nawierzchni. Spółka zwiększyła dzięki tej innowacji swoje przychody i umocniła swoją pozycję na rynku globalnym.

W ramach projektu skorzystaliśmy z najnowszych technologii, by opracować zaawansowane algorytmy określające styl jazdy danego kierowcy. Stworzyliśmy zatem innowacyjne narzędzie, które zachęca do bezpiecznej jazdy, umacniając tym samym pozycję Neptis na polskim rynku.

Adam Tychmanowicz, Prezes zarządu Neptis S.A.

Ta przełomowa technologia przemawia do szerokiego kręgu użytkowników, takich jak firmy z branży motoryzacyjnej, logistycznej czy transportowej oraz firmy ubezpieczeniowe oferujące ubezpieczenia telemetryczne. Dodatkowo badanie na temat jakości nawierzchni i częstotliwości wypadków przeprowadzone w ramach projektu zostało wykorzystane, by usprawnić inny produkt Neptis – popularną aplikację Yanosik, z której każdego miesiąca korzysta ponad 1,5 mln polskich kierowców.

Dodatkowe zachęty do bezpiecznej jazdy

Choć polskie drogi stały się zdecydowanie bezpieczniejsze w ciągu ostatnich dziesięciu lat, wciąż dochodzi na nich do większej liczby śmiertelnych wypadków niż przeciętnie na terenie Unii Europejskiej. Zarówno sektor publiczny, jak i prywatny próbują zwalczyć ten problem. 

Ponieważ algorytm używany do stworzenia profilu kierowcy ma dynamiczny charakter, możliwa jest oddzielna analiza indywidualnych czynników. Pozwala to systemowi na odróżnienie typowego zachowania kierowcy od anomalii spowodowanych czynnikami zewnętrznymi takimi jak warunki pogodowe czy jakość nawierzchni. 

Z pomocą technologii Neptis firmy ubezpieczeniowe mogą dokładnie oszacować ryzyko ubezpieczeniowe danego klienta i zaoferować indywidualnie dopasowane składki – im bezpieczniejszy profil, tym niższa składka. Ankieta przeprowadzona przez Polską Izbę Ubezpieczeń wykazała, że aż 59 % polskich kierowców decyduje się na najtańszą ofertę ubezpieczenia. Niższe koszty ubezpieczeń stanowią więc silną motywację do bezpieczniejszej i bardziej odpowiedzialnej jazdy.

Technologia opracowana w ramach projektu pomaga również w grywalizacji bezpiecznej jazdy poprzez nagradzanie osób, które konsekwentnie przestrzegają zasad ruchu drogowego. Jako przykład podać można inicjatywę zachęcającą kierowców do zwolnienia w pobliżu szkół, podczas której uczestnicy otrzymywali nagrody za jazdę z dozwoloną prędkością w pobliżu placówek.

Doskonalenie umiejętności pracowników i zwiększanie konkurencyjności 

Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pozwoliło Neptis na umocnienie zespołu badawczo-rozwojowego. Firma zgromadziła w ten sposób specjalistyczną wiedzę potrzebną, by dostarczyć ten innowacyjny, pierwszy w swoim rodzaju produkt, który zaspokaja potrzeby rynku. W efekcie projekt zwiększył i rozszerzył wiedzę oraz umiejętności pracowników, a także zagwarantował lokalne miejsca pracy w sektorze zaawansowanych technologii.

Rozwiązania stworzone w ramach projektu, oparte częściowo na analizie dużych zbiorów danych, wzbudziły spore zainteresowanie w skali międzynarodowej. Doprowadziło to do współpracy z nowymi partnerami handlowymi, którzy są zainteresowani ekspertyzą firmy oraz zgromadzonymi danymi.

Ogółem rzecz biorąc, projekt przyczynił się do wzmocnienia konkurencyjnej pozycji Neptis, zwiększył przychody spółki i pomógł jej w ugruntowaniu swojej pozycji lidera w branży.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Profil kierowcy” wyniosła 1 089 084 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Regionalnego o wartości 484 535 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Regionalny Program Operacyjny Województwa Wielkopolskiego” na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Badania, rozwój technologiczny i innowacje”.