breadcrumb.ecName
bg Български

DISARM: по-добро разбиране на риска от засушаване и горски пожари в югоизточната част на Средиземноморието

  • 10 June 2020

DISARM разработи система за наблюдение и ранно предупреждение, за да помогне на властите да реагират по-добре на сушата и горските пожари в България, Кипър и Гърция. Системата включва индикатори за риска от горски пожари и модел за разпространение на пожари с висока резолюция, адаптиран към географските и климатичните условия на Южните Балкани и Източното Средиземноморие. Петима партньори от трите държави си сътрудничат по проекта, който дава своя принос към усилията за намаляване на обезлесяването и опустиняването и за осигуряване на устойчиво развитие в региона.

Предишните години не беше възможно да се изпращат снимки и видеоклипове до мястото на пожара и съответно ръководителите на екипи не разполагаха с необходимата информация. Сега можем да изпращаме снимки и видеоклипове и, което е най-важно, разполагаме с този прогнозен модел на пожара, който показва хода на пожара. Така че ръководителят на екипа пожарникари разполага с всички данни и може да вземе правилните решения.

Зисула Нтасиу, подполковник по пожарна безопасност — Гръцка противопожарна служба

Партньорите по проекта създадоха уебсайта disarmfire.eu, мобилно приложение и системата за ранно предупреждение IRIS за противопожарни служби. Бяха разработени алгоритми за създаване на индекси на уязвимост от пожари и засушаване, с които да се правят краткосрочни и месечни прогнози.

Бяха разработени техники за дистанционно наблюдение за откриване на горски пожари от космоса. Бяха установени недостатъците на съществуващите техники, включително слабото откриване в близост до бреговете, и бяха предложени решения.

Рискът от засушаване и пожари за трите държави през следващите 50 години е оценен въз основа на регионални климатични симулации. Бяха закупени необходимият софтуер, хардуер и друго научно оборудване.

Освен това съществуващата мрежа от метеорологични станции беше разширена и/или модернизирана.

Популяризиране на инициативата

Мобилното приложение е достъпно на езиците на тримата партньори. То включва информация за текущото състояние на риска от пожари/суши и прогнози. В случай на голям пожар приложението предоставя симулации на развитието му. Потребителите могат да качват информация за наличието на натрупана мъртва биомаса и за местоположението на пожарите.

Уебсайтът на disarmfire съдържа подробни карти на всяка държава. Потребителите имат достъп до сателитни метеорологични изображения и прогнозни данни за променливи, включително температура, вятър, активност на мълниите и индекса за пожароопасност на Фосберг — инструмент за оценка на риска за горски пожари, като се вземат предвид преобладаващите температура, влажност и скорост на вятъра.

И двата инструмента позволиха разпространението на резултатите от проекта и повишиха обществената осведоменост за сушата и горските пожари.

IRIS

Партньорите по проекта разработиха системата за прогнозиране на разпространението на пожарите IRIS. Наречена е на името на гръцката богиня на пратениците и се използва в Гърция в сътрудничество с гръцкия противопожарен корпус.

След получаване на сигнал за пожар физиците и метеорологът от Националната обсерватория в Атина използват IRIS, за да изпратят на пожарникарите прогноза за разпространението на пожара за следващите 6 часа и 24 часа в рамките съответно на 15 минути и 60 минути. Това им помага да планират реакцията си и да използват ресурсите си по-ефективно.

Системата отчита взаимодействието между климатичните условия и пожарите и включва данни за растителността и земното покритие в Европа от услугата за мониторинг на земната повърхност на „Коперник“.

IRIS беше използвана за първи път оперативно през сезона на пожарите на 2019 г.

Сътрудничество за по-голямо въздействие

Проектът се основава на транснационално сътрудничество за по-добро разбиране и намиране на начини за справянето със сушата и горските пожари. Това позволи на всеки партньор да предостави своя експертен опит и да сподели ресурси.

Взаимодействието с потенциалните потребители на системата в целия регион на Балканите и Средиземноморието позволи тя да бъде тествана, което не би могло да се постигне, ако всеки от партньорите работеше сам. DISARM се възползва от най-съвременните техники за наблюдение и моделиране, както и от краудсорсинга, за да изгради обща рамка за превенция и смекчаване на последиците за региона. Бяха разработени регионални стратегии за адаптиране към изменението на климата.

Общ размер на инвестицията и финансирането от ЕС

Общата инвестиция за проекта „Система за наблюдение и ранно предупреждение за засушаване и пожари (DISARM)“ е на стойност 1 028 547 EUR, като приносът на ЕС от Европейския фонд за регионално развитие е в размер на 874 265 EUR по линия на програмата за сътрудничество „Interreg Балкани – Средиземноморие“ за програмния период 2014—2020 г. Инвестицията е по приоритет „Околна среда“.