breadcrumb.ecName
pl Polski

Transgraniczny projekt poprawia stan zdrowia w Polsce i Rosji

  • 27 September 2018

Krzewiąc współpracę między województwem warmińsko-mazurskim w Polsce i obwodem kaliningradzkim w Rosji, projekt „Zdrowie jest najważniejsze” miał na celu zachęcanie do prowadzenia zdrowego stylu życia i poprawę dostępu do usług zdrowotnych na obszarach wiejskich i w małych miasteczkach w okolicy Kętrzyna (po stronie polskiej) i Oziorska (po stronie rosyjskiej). Prowadzone w jego ramach działania obejmowały kampanię na rzecz profilaktyki, badania lekarskie, a także renowację i zakup sprzętu dla wiejskich ośrodków medycznych.

Realizacja projektu dała konkretne efekty po obu stronach granicy: poprawę stanu zdrowia w społecznościach województwa warmińsko-mazurskiego i obwodu kaliningradzkiego. Ponadto działania uświadamiające dotyczące profilaktyki pozwoliły obniżyć skalę migracji różnych chorób na terenach przygranicznych, podnieść poziom wiedzy na temat zapobiegania nowotworom, chorobom serca i innym chorobom, a także zaszczepić w mieszkańcach potrzebę odbywania regularnych wizyt lekarskich i wyrobienia zdrowych nawyków żywieniowych. Regionalne i lokalne władze zdały sobie sprawę, że muszą wspierać politykę zdrowotną rządu centralnego przy użyciu własnych regionalnych i lokalnych funduszy oraz walczyć o wysoki poziom zdrowia dla swoich obywateli.

Mirosław Oryńczak, gmina Kętrzyn

W sumie 2350 osób zostało zbadanych przez lekarzy ginekologów, urologów, pediatrów, otolaryngologów, optyków i kardiologów, a 40 pacjentów skorzystało z fizjoterapii.

U 10 mężczyzn zdiagnozowano nowotwory układu moczowego, u 23% zbadanych pacjentów zdiagnozowano problemy z ciśnieniem tętniczym i sercem, u 7% choroby ginekologiczne, u 3% choroby dotykające niemowlęta i małe dzieci, u 15% choroby oczu, a u 10% choroby uszu, nosa i gardła. Leczenie obejmowało terapię ultrasonograficzną i laserową, masaż oraz Nordic walking.

Zakupiono między innymi sprzęt rehabilitacyjny i ultrasonograf dla powiatowego szpitala w Oziorsku. To oraz renowacja ośrodków zdrowia uczyniło możliwym zbadanie 1500 pacjentów rocznie.

Wydarzenia, wizyty i kampanie

Realizację projektu rozpoczęto od organizacji w obu regionach jednodniowego międzynarodowego seminarium oraz konferencji inauguracyjnej w zakresie zdrowia i profilaktyki chorób, w których uczestniczyło 40 osób. Ponadto dwaj lekarze zdobyli wyższe kwalifikacje medyczne, podczas gdy 28 Rosjan uczestniczyło w dwóch wizytach studyjnych w Kętrzynie i w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie. Dla dzieci w wieku szkolnym przeprowadzono konkursy plastyczne o tematyce zdrowego stylu życia, a prace 60 uczestników doczekały się wystawy.

W ramach kampanii informacyjnej zorganizowano 22 spotkania – 10 dla młodzieży (pięć w Polsce i pięć w Rosji) oraz 12 dla osób dorosłych (sześć w Polsce i sześć w Rosji), w których uczestniczyło 340 osób. Dzięki kampanii powstało siedem artykułów prasowych, dwie telewizyjne wzmianki w programach informacyjnych, dwa banery i 100 plakatów. Dalsze działania prowadzone w tym zakresie obejmowały leki uzupełniające, monitory ciśnienia krwi i termometry. Dzięki zaangażowaniu 100 wolontariuszy akcja dotarła do 4500 pacjentów w formie osobistego kontaktu i do około 38 000 osób za pośrednictwem materiałów drukowanych, transmisji i mediów online.

Wydarzenia związanie ze Światowym Dniem Walki z Rakiem 2015 obejmowały akcje prowadzone na ulicach i spotkania publiczne. Ogółem wydrukowano około 6000 broszur i 1000 ulotek na temat przyczyn nowotworów, a liczba kobiet, które otrzymały informacje na temat zapobiegania nowotworom, wzrosła w tym obszarze o 25%.

Lepsza wiedza w zakresie opieki zdrowotnej

Dzięki projektowi podniesiono poziom wiedzy na temat opieki zdrowotnej w województwie warmińsko-mazurskim i obwodzie kaliningradzkim, gdzie pacjenci często długo oczekują na wizytę u lekarzy-specjalistów, a osoby z terenów wiejskich chcące uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej muszą niezmiennie podróżować do miast. Mieszkańców zachęcano do regularnych wizyt kontrolnych u lekarzy oraz wykształcenia zdrowych nawyków żywieniowych, czego wielu z nich wcześniej nie robiło, a niektórzy z nich nie mieli świadomości, że cierpią na poważne choroby. Z punktu widzenia lokalnych i regionalnych władz w ramach projektu podkreślono potrzebę wspierania krajowych polityk zdrowotnych poprzez poprawę jakości tych usług świadczonych na obszarach wiejskich.

Podczas spotkania podsumowującego, w którym uczestniczyło 60 osób, przedstawiono osiągnięcia i określono przyszłe działania związane ze zdrowiem. W świetle wysokich wymagań publicznych przedstawiciele Kętrzyna i Oziorska podpisali porozumienie w sprawie kontynuacji współpracy, w ramach którego zakontraktowano dodatkowe usługi medyczne oraz pokrycie kosztów operacyjnych ośrodków akademickich kształcących lekarzy i pielęgniarki.

Beneficjenci

„Mam 67 lat. Dzięki zapewnieniu dostępu do usług medycznych nie musiałam długo czekać na wizytę u specjalisty. Pięć lat temu miałam zawał. Badanie pozwoliło mi skonsultować się z kardiologiem w sprawie leków przepisanych przez innego lekarza. Kardiolog przeprowadził niezbędne badanie nieodpłatnie, a ja nie musiałam czekać w kolejce”.

 

Maria, pacjentka

 

„Możliwość wykonania bezpłatnego badania lekarskiego przez różnych lekarzy-specjalistów, w dodatku bez konieczności czekania w kolejce, to wielka rzadkość. Skorzystałam z okazji, by uzyskać informacje na temat mojego stanu zdrowia. Ja, moja rodzina i sąsiedzi poszliśmy na wizyty kontrolne do różnych specjalistów. Sama robiłam badania kardiologiczne i od tego czasu staram się codziennie sprawdzać ciśnienie krwi. Po wizycie u okulisty doradzono mi, bym nosiła okulary. Więc mam nowe okulary i noszę je przez cały czas. Ponadto od tego czasu regularnie chodzę na kontrolę do ginekologa. To była bardzo przydatna i dobrze przewodzona kampania na rzecz profilaktyki zdrowotnej, która zachęciła mnie do dbania o mój stan zdrowia. Na co dzień opiekuję się niepełnosprawnym synem i nie mam dużo czasu, by dbać o swoje zdrowie”.

 

Lidia Nikiel, Biedaszki, Kętrzyńska Wspólnota Samorządowa

 

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Zdrowie jest najważniejsze” wyniosła 187 509 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 159 884 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Litwa-Polska-Rosja” na okres programowania 2007–2013.