breadcrumb.ecName

CreativeWear: Umetnostna in poslovna središča oživljajo sredozemski tekstilni in oblačilni sektor

  • 13 January 2021

Čezmejni projekt, ki se je začel izvajati v Grčiji, Italiji, Sloveniji in Španiji, podpira oživitev tekstilne in oblačilne industrije v severnem Sredozemlju. Projekt CreativeWear je vzpostavil mrežo središč, v katerih ustvarjalni ter tekstilni in oblačilni sektorji skupaj razvijajo trajnostne, visokokakovostne izdelke, ki izpolnjujejo sodobne zahteve strank. Podjetja, neprofitne in izobraževalne organizacije gradijo na tem prilagodljivem modelu, da bi se povečal delež novih tkanin ter tekstilnih in oblačilnih inovacij iz Evrope, hkrati pa bi se zmanjšal vpliv sektorja na okolje.

Projekt CreativeWear ohranja ustvarjalnost in družbene inovacije kot gonilne sile za blaginjo in dobro počutje. Njegov edinstveni inovativni prostor odpira nove vidike za tekstilno in oblačilno industrijo v sodelovanju z obrtniki, ustvarjalci in umetniki na splošno.

Rosanna Tocco, direktorica, občina Prato

Model CreativeWear spodbuja ustvarjalno sodelovanje, prilagojeno oblikovanje ter obrtniško proizvodnjo in proizvodnjo v manjšem obsegu z uporabo lokalnih virov. Projekt spodbuja partnerstva skupnosti, inovacije z regionalnimi viri in gospodarske povezave med lokalnimi območji, da bi se zagotovila družbena in okoljska trajnost. Ta kombinacija spodbuja podjetništvo, spretnosti in oblikovalsko dediščino za ustvarjanje novih podjetij in delovnih mest v regiji severnega Sredozemlja.

Od hitre mode do pametne mode

Namen projekta CreativeWear je preprečiti izgubo delovnih mest, spretnosti in kulturne dediščine zaradi dolgotrajne krize v tekstilnem in oblačilnem sektorju v Sredozemlju ter nasloviti okoljske stroške „hitre“ mode in tekstila.

Projekt temelji na modelu prejšnjega projekta, TCBL, ki je združil oblikovanje, izdelavo in lokalne laboratorije s sistemi poslovnih pilotov za razvoj inovativnih izdelkov in vrednostnih verig.

Ta pristop je začelo izvajati pet središč CreativeWear, v Pratu, Ljubljani, Valencii, Atenah in Palermu. Med udeleženci so ustvarjalna središča, muzeji, modne šole, oblikovalski centri in prostovoljske organizacije ter tekstilne in oblačilne industrije, s ciljem razvoja vrednostne verige z nizkimi odpadki in nizko stopnjo onesnaževanja za inovativni tekstil in oblačila, izdelana v Evropi.

Vsako središče ima drugačen in dopolnjevalni poudarek, bodisi tekstilno dediščino, krožno gospodarstvo, nove materiale in procese, inovacije in poslovanje, ki jih vodijo umetniki, bodisi navezovanje poslovnih stikov z množicami.

Ustvarjalna vključenost

Tekmovanja, projekti, usposabljanje in mreženje so udeležence podprli pri razvoju novih izdelkov in poslovnih modelov. Na dogodkih, kot na primer „Umetnost, ustvarjalnost in inovacije v tkaninah in oblačilih“ julija 2017 in festival VESTINO 2018 v Palermu, so raziskovali rešitve za vprašanja industrije in predstavili kolekcije, izdelke in tehnične inovacije.

Središča so sodelovala, da bi dosegla rezultate in se vključila v vseevropsko omrežje TCBL.

Med trajanjem projekta je bilo ustanovljenih sedem novih središč v Franciji, Grčiji, Italiji, na Slovaškem, v Španiji in Turčiji. Specializirana so za znanja in spretnosti za inovativno in tradicionalno proizvodnjo, sodobne procese oblikovanja ali podporo prototipom.

Ta model se širi v nova središča v projektu CreativeWear PLUS in se lahko prenese v druge države in regije.

Skupna naložba in sredstva EU

Skupna naložba v projekt „CreativeWear“ znaša 2 178 716 EUR, od česar Evropski sklad za regionalni razvoj EU prispeva 1 851 909 EUR prek programa sodelovanja „Interreg MED“ za programsko obdobje 2014–2020. Naložba spada pod prednostno nalogo „Raziskave in inovacije“.