breadcrumb.ecName
pl Polski

Budowa Lotniczego Parku Kulturowego w Krakowie

  • 05 November 2015

Nowy, bardzo nowoczesny pod względem technologicznym budynek Muzeum Lotnictwa Polskiego, mieszczący zbiory z zakresu historii światowego lotnictwa, znacznie przyczynia się do promowania turystyki i kultury w regionie.

W miejscu tym odwiedzający mogą poczuć wokół siebie ducha awiacji.

Krzysztof Radwan, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

W Muzeum Lotnictwa Polskiego eksponowane są stare samoloty i silniki samolotowe. Obiekt ten otwarto po raz pierwszy w 1964 r. na terenie nieczynnego już portu lotniczego Kraków-Rakowice-Czyżyny, położonego 3 km od krakowskiej starówki.

Nowy budynek przypomina kształtem wirujące śmigło. Obiekt mieści kilka sal wystawowych, salę edukacyjną, kino i bibliotekę naukową z czytelnią. W 2014 r. został uznany przez telewizję CNN za ósme w rankingu najlepszych na świecie muzeów lotnictwa.

Muzeum, które żyje i ma duszę

Projekt stanowi połączenie muzeum z placówką pełniącą funkcje rekreacyjne i edukacyjne. W głównej sali ekspozycyjnej wystawiono 21 samolotów, w tym francuski samolot Bleriot XI, który w 1909 r. jako pierwszy przeleciał kanał La Manche./

W sali edukacyjnej można obejrzeć prezentacje multimedialne. Ponadto znajdują się w niej symulator lotów, interaktywne zabawki, stoiska informacyjne oraz rzędy foteli lotniczych w układzie imitującym kabinę samolotu. Muzeum posiada również dziesiątki książek, albumów ze zdjęciami, pamiętników i broszur poświęconych historii lotnictwa. 

Zbiory muzeum obejmują 100 silników samolotowych i ponad 200 samolotów, w tym również maszyny unikatowe. Do najbardziej wyjątkowych eksponatów należą 22 samoloty, które wchodziły kiedyś w skład osobistej kolekcji Hermanna Göringa. Przed II wojną światową były wystawiane w muzeum Deutsche Luftfahrtsammlung w Berlinie. Podczas wojny maszyny wywieziono, aby uratować je przed bombardowaniami aliantów, a po wojnie znaleziono porzucone na terytorium Polski. Muzeum posiada też pełną kolekcję wszystkich typów samolotów zbudowanych lub wykorzystywanych w Polsce po roku 1945.

Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE

Łączna wartość inwestycji w ramach projektu „Budowa Lotniczego Parku Kulturowego w Krakowie, w tym gmachu głównego Muzeum Lotnictwa Polskiego” wyniosła 14 618 767 EUR, z czego 9 209 000 EUR pochodziło ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego „Małopolska” w okresie programowania 2007–2013.