breadcrumb.ecName
hr Hrvatski

Carnivora Dinarica: zaštita velikih zvijeri u Dinarskim Alpama

  • 17 June 2020

Projektom Carnivora Dinarica, koji je financirao EU, poboljšan je status zaštite velikih zvijeri, posebno risova, vukova i medvjeda, u šumama sjevernih Dinarskih Alpi uz hrvatsko-slovensku granicu. Da bi se unaprijedilo prekogranično upravljanje velikim zvijerima, projektom se ojačala suradnja među ustanovama u dvjema zemljama te su se ujednačile mjere zaštite i upravljanja za populacije vuka i risa. Partneri su proveli zajedničku analizu kako bi bolje razumjeli usluge koje u ekosustavu pružaju velike zvijeri, ali i opasnosti za koridore između staništa.

Vrlo je važno da električna ograda uvijek bude uključena, čak i ako životinje nisu u toru. Na taj će način velike zvijeri povezati dodirivanje električne ograde s boli i više joj neće prilaziti, više neće napadati stoku.

Tomaž Volk, poljoprivrednik, Suhorje, Slovenija

Aktivnosti za smanjenje prijetnji od velikih zvijeri uključivale su predstavljanje primjera dobrih uzgojnih praksi, postavljanje električnih ograda i obučavanje pasa čuvara da zaustave napad velikih zvijeri na stoku. Postavljeni su cestovni znakovi koji svijetle u prisutnosti životinja i nabavljene su kante za otpad koje medvjedi ne mogu otvoriti.

Uređen je ograđeni prostor za napuštenu mladunčad risa, a u hrvatskom Nacionalnom parku Risnjak poduzete su mjere turističkog upravljanja. U slovenskoj Pivki otvoren je centar za posjetitelje u kojemu je postavljena interaktivna izložba o velikim zvijerima i njihovu odnosu s ljudima.

U projektu su sudjelovala sveučilišta, javne ustanove, općine, šumarske službe i udruge za zaštitu divljih životinja.

Važna staništa

Dom u kojem obitava otprilike 20 risova, 50 vukova i 600 medvjeda, dinarske šume Hrvatske i Slovenije važna su staništa velikih zvijeri koje imaju ključnu ulogu u održavanju lokalnih ekosustava i biološke raznolikosti te dugo žive u suživotu s ljudima na tom području.

Usmjerivši se na zaštićena područja mreže Natura 2000 Javorniki – Snežnik i Notranjski trikotnik u Sloveniji te Gorski kotar i sjeverna Lika u Hrvatskoj, partneri u projektu Carnivora Dinarica bavili su se trima izazovima: razvojem strategija prekograničnog upravljanja velikim zvijerima; ublažavanjem prijetnji za velike zvijeri, s posebnom naglaskom na prijetnje koje dolaze od ljudi, kao što su prijevoz i poljoprivreda; i podizanje svijesti o važnosti suživota između velikih zvijeri i ljudi.

Za razliku od prethodnih projekata, projekt Carnivora Dinarica razvijen je na temelju pozitivne suradnje između znanstvenika i stručnjaka iz dviju zemalja, a navedenim se pitanjima bavi sustavnim prijenosom znanja s istraživačke razine na onu lokalnu, dopunjujući tako nacionalne politike i politike EU-a. Usmjerenost na prijetnje koje staništima predstavlja poljoprivreda označio je još jedan odmak od prethodnih djelovanja.

Pozornost javnosti

Aktivnosti podizanja svijesti uključivale su više od 280 nacionalnih i lokalnih dionika i stanovnika područja na kojima ima velikih zvijeri, a radionice i aktivnosti održavale su se u školama. Lokalnim domaćinstvima poslani su bilteni kako bi se ljudi osjećali uključenima. Na web-mjestu projekta redovito su se ažurirale informacije o velikim zvijerima i o tome kako se ponašati u njihovoj blizini.

Kao rezultat navedenoga, projekt Carnivora Dinarica privukao je znatnu pozornost. Sve mjere provedene u sklopu programa osmišljene su da budu dugoročno održive.

Ukupno ulaganje i financiranje EU-a 

Ukupno ulaganje u projekt „Carnivora Dinarica” iznosi 2 333 997 EUR, od kojih EU-ov Europski fond za regionalni razvoj pridonosi s 1 983 897 EUR u okviru Programa suradnje „Interreg V-A – Slovenija – Hrvatska” za programsko razdoblje 2014. – 2020. Ulaganje pripada prioritetu „Očuvanje i održiva upotreba prirodnih i kulturnih resursa”.