breadcrumb.ecName
pl Polski

Opracowany w Polsce substytut kości jest gotowy do wprowadzenia na rynek europejski

  • 15 November 2021

Rewolucyjny substytut kości, który uratował już co najmniej jedną ofiarę wypadku przed amputacją nogi, uzyskał certyfikat CE, co pozwala na wprowadzenie go na rynek europejski. Stało się to możliwe dzięki badaniom klinicznym sfinansowanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

„Wprowadzenie »sztucznej kości« na rynek krajowy i zagraniczny jest przykładem dobrej współpracy nauki z biznesem. Cieszę się, że mogliśmy wesprzeć badania kliniczne z funduszy unijnych, co przyczyniło się do wprowadzenia tego wynalazku na rynek”.

Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego

FlexiOss®, syntetyczny materiał kościopodobny, zdobył 14 nagród i jest chroniony trzema patentami. W sumie w zabiegach eksperymentalnych materiał ten wszczepiono już 41 osobom, jak wynika z raportu Euronews ze stycznia 2020 r.

Implant wykonany jest z mineralnego hydroksyapatytu – materiału znajdującego się w kościach, zębach i koralach – i nie zawiera produktów pochodzenia zwierzęcego. W związku z tym Medical Inventi, polska firma stojąca za jego komercjalizacją, chce wprowadzić ten produkt także w krajach arabskich, gdzie stosowanie produktów pochodzenia zwierzęcego w procedurach medycznych jest problematyczne kulturowo.

Łatwość użycia

FlexiOss wygląda jak pumeks i można go łatwo przyciąć na wymiar. Po zmoczeniu daje się formować jak kit do wypełniania ubytków. Ponieważ jest porowaty, może wchłaniać krew i leki, a komórki kostne mogą rosnąć w nim i wokół niego. Eliminuje to potrzebę drugiej operacji usunięcia implantu. Ponieważ implant nie zawiera produktów pochodzenia zwierzęcego, prawdopodobieństwo odrzucenia go przez organizm pacjenta jest znacznie mniejsze.

Do tej pory wśród osób, którym wszczepiono ten rewolucyjny wyrób medyczny, znalazła się ofiara wypadku motocyklowego ze złamaniem kości udowej mogącym doprowadzić do amputacji kończyny. Chirurg prowadzący operację był w stanie zastąpić brakujące fragmenty kości nowym materiałem i metalową płytką, ratując w ten sposób nogę pacjenta. Osiem lat po operacji mężczyzna jest w stanie samodzielnie chodzić, zaledwie lekko utykając.

Różne zastosowania

Profesor Grażyna Ginalska i profesor Anna Belcarz z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie opracowały materiał FlexiOss, ponieważ chirurdzy ortopedzi skarżyli się na obecnie stosowane produkty kościozastępcze. Występują one w postaci proszku lub granulek i są trudne w obróbce.

Chirurdzy mogą wykorzystać nowy materiał do wypełniania ubytków o długości do 7 cm. Zastosowania obejmują wymianę odcinków kości kończyn i twarzoczaszki – na przykład tam, gdzie usunięto tkankę nowotworową – chirurgię weterynaryjną i naprawę kości uszkodzonych przez osteoporozę.

Firma Medical Inventi została założona przez pracowników naukowych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przy udziale kapitału prywatnego w celu komercjalizacji badań naukowych.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Badania kliniczne biokompozytu kościozastępczego FlexiOss zwanego »sztuczną kością«” wyniosła 1 004 316 EUR (4 287 724 PLN), przy czym wkład Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 514 528 EUR (2 196 673 PLN) został wniesiony za pośrednictwem Lubelskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Badania celowane”.