breadcrumb.ecName

BIOCOMPACK-CE: silnejšie prepojenia obchodu a výskumu na podporu biologicky rozložiteľných obalov v strednej Európe

  • 22 June 2020

V rámci projektu BioComPack-CE financovaného EÚ, ktorý zahŕňa partnerov zo šiestich krajín strednej Európy – Chorvátsko, Maďarsko, Poľsko, Slovensko, Slovinsko a Taliansko –, sa vytvorením synergií medzi obchodom a výskumom spoločnosti motivovali k používaniu biologicky rozložiteľných papierových obalov potiahnutých plastom. Služba podpory podnikania sa testovala a zdokonaľovala počas pilotných akcií v 21 firmách. Bolo zriadené nadnárodné centrum pre biokompozitné obalové materiály (Biocomposite Packaging Center – TBPC) – sieť expertov na udržateľné obaly z celého hodnotového reťazca papiera potiahnutého plastom.

Stredná Európa má rozsiahle technické a výrobné odborné znalosti, ale nepoužíva veľa udržateľných výrobkov. Zaostáva za západnou Európou. Chceli sme podporiť rozsiahlejšie používanie týchto výrobkov a spojiť tieto odborné znalosti.

Andrej Kržan, koordinátor projektu BioComPack-CE, Národný chemický ústav v Slovinsku

Vďaka programu Interreg je Európa zelenšia: cieľom stredoeurópskej stratégie BioComPack-CE pre rozvoj hodnotového reťazca papierových obalov potiahnutých bioplastom a jej príručky o dizajne udržateľného papiera potiahnutého plastom je inšpirovať podniky, aby posúdili príležitosti na zavedenie inovatívnych obalových riešení a aby sa obrátili na TBPC, ak potrebujú pomoc.

Služba podpory podnikania zahŕňa nástroje, ktoré pomáhajú spoločnostiam posúdiť technologickú a ekonomickú uskutočniteľnosť prijatia ekologických obalov a právne súvislosti.

Boli zostavené dokumenty, ktoré poskytujú mapovanie a analýzu hodnotového reťazca papiera potiahnutého plastom, ako aj prípadové štúdie, scenáre a správy o jednotlivých krajinách z pilotných akcií. Všetky zdroje sú dostupné na platforme TBPC.

Potenciál na vytváranie synergií

V EÚ sa ročne vytvorí vyše 30 miliónov ton odpadu z papierových/kartónových obalov a vyše 15 miliónov ton odpadu z plastových obalov – viac ako z akéhokoľvek iného materiálu. Mikroplasty v recyklovanom papieri, druhotných materiáloch a komposte sa stávajú veľkým problémom.

Tento problém by mohol vyriešiť veľký potenciál synergie medzi obchodom a výskumom papierových obalov potiahnutých bioplastom v strednej Európe. Región však trpí nízkou úrovňou povedomia výrobcov papierových obalov o bioplastoch, tendenciou organizácií na podporu podnikania zameriavať sa iba na plasty alebo papier a nedostatkom spoločných stratégií a nástrojov, ktoré by pomohli MSP zavádzať nové metódy.

Rozsiahle siete

BioComPack-CE využil tento potenciál na vytváranie synergií zapojením mnohých zainteresovaných strán, ako sú priemyselné klastre a obchodné združenia. To umožnilo zamerať sa na regionálne oblasti špecializácie a urýchliť prenos technológií.

Pri pilotných akciách sa mnohým ľuďom dostala do pozornosti tematika udržateľných obalov a niekoľkým firmám sa umožnilo vykonať zmeny. Prostredníctvom školenia pre MSP a obchodné siete sa rozšíril vplyv projektu a posilnila sa spolupráca medzi inštitúciami v oblasti výskumu a vývoja a spoločnosťami. S prijatím stratégie projektu celkovo súhlasilo 22 organizácií.

Vďaka medzisektorovému prístupu BioComPack-CE má sieť TBPC podobne rozsiahly základ. Členovia pochádzajú z výskumných inštitúcií, zo sektora obalov a odpadového hospodárstva a z podporných organizácií, ako sú obchodné komory a klastre.

Vytvorili sa aj spojenia s regionálnymi a európskymi obchodnými a inovačnými sieťami. TBPC zabezpečí, aby sa zachovali prepojenia medzi obchodom a výskumom podporované projektom BioComPack-CE, a to povedie k vytvoreniu ďalších obalových riešení pre obehové hospodárstvo.

Celková investícia a finančné prostriedky EÚ 

Celková investícia na projekt „BioComPack-CE“ dosahuje 1 950 010 EUR, pričom z Európskeho fondu regionálneho rozvoja EÚ sa prispieva sumou 1 635 752 EUR v rámci operačného programu Interreg„Stredná Európa“ na programové obdobie rokov 2014 – 2020. Investícia spadá pod prioritnú oblasť „Ochrana životného prostredia a efektívne využívanie zdrojov“.