breadcrumb.ecName
bg Български

BalkanRoad: устойчиви агропредприятия на Балканите благодарение на програмата „Interreg Балкани – Средиземноморие“

  • 10 April 2021

Проектът BalkanRoad помогна на агропредприятията да намалят своя въглероден, воден и отпадъчен отпечатък и да произвеждат продукти с екомаркировка.

Проектът BalkanRoad получава обратна информация от земеделските стопани, агропредприятията и създателите на политики и улеснява дискусията между тях, с цел да се разработи общ балкански протокол за сектора на агропредприятията, който ще стимулира местните продукти на националните и европейските пазари.

Д-р Мария Дула, координатор на проекта

Стратегиите и технологиите, насърчавани с BalkanROAD, са част от „Балканския протокол“ на проекта за измерване и намаляване на отпечатъка на продуктите. Тази система за измерване е в съответствие с националното и европейското законодателство, което дава възможност на производителите да получават екосертификати.

Земеделските стопани могат да прилагат протокола с помощта на онлайн приложението на проекта — ROADTool, а за местните и регионалните органи на Балканите е на разположение пътна карта. Заедно инструментите помагат на балканските агробизнеси да се модернизират, да намалят емисиите на парникови газове и да опазват природните ресурси.

Инструменти за промяна

Намаляването на голямото въздействие върху околната среда на балканските агробизнеси укрепва позициите им на националните и международните пазари, на които все повече се търсят устойчиви продукти. Сътрудничеството с помощта на инструментите на проекта може да помогне за създаването на местни зелени вериги за създаване на стойност с проследим отпечатък, отбелязан върху етикета на продукта.

Пътната карта на проекта за земеделските стопани и агробизнеса съдържа прости обяснения за това как да се използват техники, добри практики и мерки за намаляване на въздействието на даден продукт върху околната среда — от производството до търговията на дребно.

Решенията варират от по-целенасочени напоителни системи, подобрено компостиране и обработка на почвата с по-малко въздействие до енергоспестяващи или нисковъглеродни източници на енергия. Предоставя се техническа и икономическа информация за бизнес планове.

Инструментът ROADtool, който е достъпен безплатно на уебсайта на проекта, позволява на предприятията да измерват и адаптират своя отпечатък по отношение на въглеродните емисии, водите и отпадъците. Те могат да изпробват различни решения виртуално, за да разработят стратегии за намаляване на отпадъците и постигане на по-голяма устойчивост.

За политиците BalkanROAD разработи стратегии и инструменти за прилагане на пътната карта. Те включват съвети относно политическите инструменти за повишаване на устойчивостта на селскостопанските системи.

Съобразени с нуждите и гъвкави

Всички инструменти и мерки се основават на Балканския протокол, който е съобразен с агробизнеса на Балканите. За тази цел BalkanROAD идентифицира пречките пред устойчивата практика и след това разработи планове, инструменти, документи и обучителни материали за прилагане на решенията.

На всеки етап експертите по проекта се консултираха с МСП в сферата на селското стопанство, земеделски стопани, НПО, политици и вземащи решения лица, така че препоръките да бъдат съобразени с наличните умения и ресурси.

Понастоящем резултатите от проекта помагат на земеделските стопани да намалят последиците от отглеждането на грозде, ябълки и зеленчуци. Инструментите обаче могат да се прилагат и в други сектори. Партньорите по проекта планират надграждане с цел включване на други култури, като се започне с предложение за нов проект — PRIMA.

Бенефициери

„Отглеждаме, преработваме, опаковаме и разпространяваме продукти от стевия в много европейски държави. Особено важно е да информираме за нашия екологичен отпечатък, за да затвърдим доверието на клиентите в нашите продукти. BalkanROAD ни предоставя тази възможност. Вече можем да прогнозираме нашия отпечатък по отношение на въглеродните емисии, водите и отпадъците и да увеличим стойността на продуктите си“. — Христос Л Стаматис, главен изпълнителен директор, Земеделски кооператив „Stevia Hellas“, Гърция

„Имаме голям интерес към сертифицирани вина, произведени по биологичен начин, които са произведени с мисъл за околната среда и потребителите. Работата с BalkanROAD засилва екологичния профил на нашите продукти и ни позволява да създаваме зелени вериги за стойност, да подкрепяме икономиките на местните общности, да генерираме стойност и да стимулираме устойчивото развитие“.

— Андреас Н Псарас, директор, „Makkas Winery Ltd.“, Кипър

Общ размер на инвестициите и финансирането от ЕС 

Общата инвестиция за проекта „BalkanROAD“ е на стойност 1 284 723 EUR, като приносът на ЕС от Европейския фонд за регионално развитие е в размер на 1 092 015 EUR по линия на програмата за сътрудничество „Interreg Balkan-Mediterranean“ за програмния период 2014—2020 г. Инвестицията е по приоритет „Предприемачество и иновации“.