breadcrumb.ecName
lv Latviešu

Nedalīta uzmanība lidojošiem cilvēkiem

  • 22 December 2009

Cilvēki bieži iztēlojas, kā tas būtu lidot gaisā. Siguldā tagad to var izmēģināt. Iedvesmojoties no eksperimentēšanas entuziasma, vēlmes riskēt, ierosmes un tehnoloģiskā progresa vienā uzņēmumā, projekts ar nosaukumu “Pārvietojamā vēja tuneļa prototipa izveide”, ļāva cilvēkiem un tehnoloģijām sasniegt jaunu attīstības līmeni. Projekta tehnoloģiskie panākumi ir acīmredzami — tas tika pārdots vairāk kā 10 valstīs.

Šī projekta rezultātā panāktais tehnoloģiskais progress mūsu uzņēmumam ir sniedzis darba drošību un starptautisku atzinību.

Ivars Beitāns, SIA “Aerodium” īpašnieks

Galvenā projekta ideja bija rast tehniskos risinājumus, kas ļautu izveidot vēja tuneli brīvā dabā, kurš būtu piemērots izklaides biznesam, tai skaitā triku šoviem. Uzņēmums “Aerodium” bija uzdevuma augstumos un 2006. gadā tas guva plašu atzinību pēc tam, kad ierīce tika izmantota ziemas olimpisko spēļu noslēguma ceremonijā Turīnā.

Nav paredzēts bailīgajiem

Projekta mērķis bija izstrādāt pārnēsājama vertikāla vēja tuneļa prototipu un izgatavot ierīci izplatīšanai ārpus Latvijas robežām. Projekta īstenošanai bija vajadzīgi tieši tādi idejas pionieri kā uzņēmums “Aerodium”, kas atrodas Siguldā — populārā tūrisma galamērķī. Uzņēmuma īpašumā ir pirmais vertikālais vēja tunelis Austrumeiropā. Lidojošie akrobāti piedalījās iespaidīgajā olimpisko spēļu noslēguma ceremonijā, kas tunelim ar 3,7 metru diametru un vēja ātrumu 200 km/h atnesa pasaules slavu.

Sarežģītākais uzdevums bija izveidot patiešām pārnēsājamu elektrisko iekārtu, ko būtu viegli pārvest no viena izklaides pasākuma uz otru. Attīstītājiem vajadzēja uzlabot gaisa kvalitāti vēja tunelī un palielināt tā jaudu, vienlaikus garantējot nemainīgu drošību. Tā kā projektā bija daudz izaicinājumu, komandai izstrādes laikā piesaistīja daudzus zinātniekus. Gala rezultāta tehnoloģiskais pārākums bija tik izteikts, ka Latvijas uzņēmums 2009. gadā pārspēja savu mātes uzņēmumu “Aerodium Canada”.

Izglītošana ar izklaides palīdzību

Gala produkts drīz vien izraisīja interesi, Izglītības un zinātnes ministrija to nofilmēja un izveidoja izglītojošu filmu skolām, kurā skaidroja aerodinamikas fiziku. Prototipu plaši izmantoja lidojošo akrobātu treniņiem. Pēc projekta īstenošanas Latvija ir kļuvusi par vadošo valsti šajā nozarē, un šo tehnoloģisko kompetenci tagad atzīst visā pasaulē.

Plašs pielietojums

Uzņēmuma “Aerodium” 50 darbinieki tagad izmanto projekta ieguvumus gan darba drošības, gan tehnoloģiskās izpratnes jomā. Šīs attīstības rezultātā apakšuzņēmējiem pieaudzis arī aprīkojuma eksporta apjoms. Iekārtu izmanto ne tikai izklaides industrijā, piedāvājot interesentiem elpu aizraujošākas izklaides iespējas, bet arī bruņoto spēku izpletņlēcēju apmācībā.