breadcrumb.ecName
pl Polski

Szpital w Olsztynie zyskał nowoczesny blok operacyjny i centralną sterylizatornię

  • 21 November 2017

W ramach projektu do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie — największego szpitala na Warmii i Mazurach — dobudowane zostało skrzydło mieszczące blok operacyjny i centralną sterylizatornię. Dzięki temu skomplikowane operacje stały się bezpieczniejsze, a wnętrza szpitalne mogą być efektywniej wykorzystane. W rezultacie z leczenia może skorzystać większa liczba pacjentów, a ponadto wracają oni szybciej do zdrowia, co wpływa korzystnie na stan zdrowia mieszkańców tego regionu.

Obecnie nasze obiekty spełniają obowiązujące normy w zakresie higieny i profesjonalnego wyposażenia. Dzięki temu możemy zaoferować mieszkańcom Olsztyna i całego województwa dostęp do lepszych i bezpieczniejszych terapii

Irena Kierzkowska — dyrektor szpitala

Wspomniane prace modernizacyjne należą do jednych z największych inwestycji, jakie kiedykolwiek zostały zrealizowane na rzecz szpitala i służby zdrowia na terenie województwa. Istniejący od 1970 r. szpital posiada 24 oddziały, które mogą pomieścić około 450 łóżek. Blok operacyjny i centralna sterylizatornia znajdują się w nowym skrzydle, którego budowa rozpoczęła się w 2008 r. We wspomnianym skrzydle mieści się także część dydaktyczna przeznaczona dla 120 studentów, posiadająca salę audytoryjną i dwie sale seminaryjne.

Nowoczesne wyposażenie

Na pierwszym piętrze znajduje się blok operacyjny z 12 salami operacyjnymi, salą wybudzeń na 15 łóżek oraz dwiema izolatkami. Pacjenci są na bieżąco monitorowani za pomocą najnowocześniejszego sprzętu i w razie potrzeby można ich bezzwłocznie przewieźć na salę operacyjną, co ma ogromne znaczenie w przypadku zabiegów neurochirurgicznych. 

Stoły operacyjne nie są przytwierdzone na stałe — zamiast tego pacjenci są przewożeni z i do sal operacyjnych na specjalnych wózkach wyposażonych w blat operacyjny. Ta procedura przyspiesza leczenie i zmniejsza dyskomfort pacjentów. W każdej sali operacyjnej znajduje się kamera oraz sprzęt komputerowy służący do rejestrowania i udostępniania danych, a także do obserwowania operacji w części dydaktycznej oddziału. Dzięki takiemu wyposażeniu możliwa stała się też telemedycyna. 

Na parterze umiejscowiono centralną sterylizatornię. Znajdują się w niej trzy sterylizatory parowe, jeden plazmowy i jeden gazowy, a ponadto generator pary oraz myjka ultradźwiękowa. Aby zapewnić maksymalny poziom higieny, sterylizatornia podzielona została na dwie części, rozdzielając w ten sposób materiał czekający na proces sterylizacji i materiał sterylny.

Szpital dysponuje swoimi własnymi generatorami prądu, co na wypadek przerw w dostawie prądu ma chronić pacjentów i zabezpieczać już rozpoczęte czynności. Posiada też zasilanie awaryjne wykorzystujące akumulatory, czyli zasilacz UPS, gwarantujące natychmiastowe zasilanie w nadzwyczajnych sytuacjach. Obiekt wyposażony jest również w zintegrowane systemy zasilania dla instalacji gazów medycznych, próżni i wody uzdatnionej o wysokiej jakości, a oprócz tego posiada specjalistyczną wentylację i klimatyzację zapewniającą sterylność powietrza w miejscach, gdzie przebywają pacjenci.

Lepsze wyniki pacjentów

Obie części bloku łączą się bezpośrednio z główną częścią szpitala, dzięki czemu oddziały, jednostki i laboratoria diagnostyczne mają łatwy dostęp do sal operacyjnych. Po wybudowaniu nowej jednostki szpital zwiększył zakres swoich usług i obecnie możliwe jest wykonanie 8000 specjalistycznych badań medycznych rocznie. W 2015 r. w szpitalu leczyło się 24 106 pacjentów, czyli o 2001 więcej niż w roku 2012. W tym samym czasie przeciętny pobyt pacjenta skrócił się o jeden dzień: z 6,4 do 5,4 dni, co jest dowodem na skuteczniejszą rehabilitację. 

Dzięki lepszej organizacji pracy personelu działalność nowej jednostki z roku na rok staje się coraz bardziej efektywna. Projekt rozbudowy przyczynił się do powstania pięciu etatów — dwóch stanowisk w dziale przyjęć i trzech stanowisk obsługi serwisowej sprzętu do sterylizacji.

 

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE 

Łączna wartość inwestycji w projekt „Modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie poprzez rozbudowę istniejącego głównego budynku szpitalnego na potrzeby bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni” wyniosła 68 120 721 PLN, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 45 464 967 PLN został wniesiony za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego „Badania naukowe i innowacje” na okres programowania 2007–2013. Inwestycja objęta jest priorytetem „Infrastruktura ochrony zdrowia”.