breadcrumb.ecName
pl Polski

Inteligentny przystanek komunikacji publicznej zasilany energią słoneczną

  • 29 October 2020

Przystanek komunikacji miejskiej zasilany energią słoneczną, który dostarcza pasażerom aktualnych informacji na energooszczędnych ekranach, służy za hotspot i umożliwia ładowanie telefonów, brzmi jak przedmiot z filmu science fiction, ale naprawdę istnieje – i to dzięki wysiłkom polskiej firmy. Wkrótce ten innowacyjny przystanek nazwany Helio Smart Shelter może być również wyposażony w technologię rozpoznawania niebezpiecznych sytuacji i ostrzegania służb ratunkowych.

Przystanek jest wyposażony w kamery monitorujące otoczenie. Ponadto planujemy wyposażyć go w moduł sztucznej inteligencji, który będzie rozpoznawać niebezpieczne i potencjalnie niebezpieczne sytuacje oraz zgłaszać je służbom czuwającym nad bezpieczeństwem miasta. Inne funkcje obejmują dynamicznie sterowane oświetlenie, możliwość ładowania telefonów komórkowych oraz dostęp do internetu przez hotspot.

Olgierd Jeremiasz, prezes zarządu, Helioenergia

Zasilanie energetyczne przystanku pochodzi wyłącznie z modułów fotowoltaicznych zamontowanych w ścianach i na dachu, a dynamiczne sterowanie oświetleniem pozwala oszczędzać energię.

Moduł komunikacji Wi-Fi (hotspot) pozwala użytkownikom transportu publicznego korzystać z internetu. Pasażerowie mogą też przewodowo lub bezprzewodowo doładować swój telefon komórkowy i inne urządzenia przenośne. Z kolei kamery monitoringu zapewniają pasażerom bezpieczeństwo.

Połączenie funkcji

Helioenergia to firma z siedzibą w Czerwionce-Leszczynach w województwie śląskim, która specjalizuje się w rozwiązaniach wykorzystujących fotowoltaikę – technologię przetwarzania energii słonecznej w energię elektryczną – do wytwarzania energii w przestrzeni publicznej.

Jednym z głównych celów firmy jest integracja technologii fotowoltaicznej z elementami architektonicznymi, takimi jak elewacje, barierki i zadaszenia, w taki sposób, by wytwarzały energię elektryczną i jednocześnie spełniały swoje funkcje. Firma po raz pierwszy wpadła na pomysł stworzenia autonomicznego i samowystarczalnego przystanku około 2016 roku, wpisując się w światowy trend na rzecz budowania inteligentnych miast przyszłości.

Inteligentne miasta wykorzystują technologie cyfrowe i telekomunikacyjne do zbierania informacji, które są następnie przetwarzane i analizowane w celu lepszego wykorzystywania zasobów i zwiększenia wydajności usług, takich jak transport, zaopatrzenie w wodę, zagospodarowanie odpadów, oświetlenie i ogrzewanie, na czym korzystają mieszkańcy i przedsiębiorstwa. Przystanek Helio Smart Shelter zaprojektowano tak, aby wpasował się w architekturę współczesnych obszarów miejskich napędzanych informacją.

Prototyp

Prototyp przystanku został zaprezentowany na 24. szczycie klimatycznym, który odbył się w grudniu 2018 roku w Katowicach. Mimo że prototyp nie był jeszcze kompletny i nie posiadał wszystkich funkcji, zwrócił uwagę mieszkańców i przedstawicieli władz publicznych z całego świata, z których wielu wyraziło zainteresowanie zastosowaniem podobnych rozwiązań w swoich miastach.

Dzięki innowacyjnemu wykorzystaniu energii słonecznej przystanek jest przyjazny dla środowiska. Co więcej, jako że jego konstrukcja jest modułowa, może być uzupełniany o dodatkowe technologie, przynosząc tym samym dodatkowe korzyści pasażerom.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE 

Łączna wartość inwestycji w projekt „Autonomiczny przystanek komunikacji publicznej z wbudowanym systemem dynamicznej informacji pasażerskiej” wyniosła 1 180 000 EUR (5 275 665 PLN), przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 800 000 EUR (3 556 348 PLN) został wniesiony za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Infrastruktury sieciowe w transporcie i energetyce”.