W Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie), na terenie o powierzchni 6,27 ha, powstanie nowa elektrociepłownia wykorzystująca paliwo z odpadów komunalnych. Nowa instalacja pozwoli na skuteczne gospodarowanie odpadami, zgodne z unijną hierarchią postępowania z odpadami. Pomoże także zaspokoić potrzeby energetyczne mieszkańców dzięki odzyskiwaniu ciepła i energii elektrycznej z przetworzonych stałych odpadów komunalnych w procesie wysokosprawnej kogeneracji.
Nowa elektrociepłownia w Olsztynie
- 10 January 2020
Infrastruktura budowanej instalacji będzie obejmować kocioł szczytowy o wartości opałowej 9–15 Mj/kg oraz turbozespół z instalacjami i obiektami towarzyszącymi.
Dwa wyzwania, jedno rozwiązanie
Wydajność nowej elektrociepłowni wyniesie 110 000 ton rocznie, co odpowiada prognozowanej ilości odpadów resztkowych w województwie warmińsko-mazurskim. Odpady resztkowe nie nadają się do recyklingu, a ze względu na swoje właściwości palne nie mogą trafiać na składowiska. Co więcej, w województwie brakuje instalacji zdolnych do ich unieszkodliwiania.
Dodatkowo ciepłownia koncernu Michelin wkrótce zostanie zamknięta i przestanie dostarczać ciepło dla potrzeb miasta, zatem niezbędne stało się zwiększenie możliwości w zakresie wytwarzania ciepła w regionie.
Jako że najlepszym sposobem gospodarowania łatwopalnymi, stałymi odpadami komunalnymi jest proces odzysku energii z ich spalania, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC) wybuduje elektrociepłownię wykorzystującą paliwo z odpadów resztkowych do wytwarzania ciepła. W ten sposób powstanie efekt synergii, który nie tylko przyniesie pozytywne korzyści ekologiczne i ekonomiczne, ale także pozwoli spełnić unijne wymogi w zakresie recyklingu i składowania odpadów.
Partnerstwo publiczno-prywatne
W celu realizacji projektu utworzono partnerstwo publiczno-prywatne: partnerem publicznym jest MPEC, a prywatnym – wybrana w przetargu spółka „Dobra Energia dla Olsztyna”, której zadaniem będzie zaprojektowanie, zbudowanie i finansowanie elektrociepłowni oraz zarządzanie instalacją przez 25 lat. Po tym okresie prawo własności do elektrociepłowni przejdzie na MPEC.
Umożliwienie przekształcania frakcji energetycznej ze stałych odpadów komunalnych w energię w województwie warmińsko-mazurskim służy realizacji głównego celu projektu, jakim jest zwiększenie zdolności i wydajności miejskiego systemu ciepłowniczego w Olsztynie, co przyniesie korzyści mieszkańcom. Nowa elektrociepłownia oznacza także zmniejszenie wpływu ogrzewania na środowisko dzięki ograniczeniu emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych.
Co więcej, lepsze gospodarowanie odpadami w województwie dzięki nowej instalacji przyniesie dalsze korzyści dla środowiska, na przykład w postaci braku konieczności otwierania nowych składowisk odpadów.
Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE
Łączna wartość inwestycji w projekt „Budowa instalacji termicznego przekształcania frakcji energetycznej z odpadów pochodzących z odpadów komunalnych, z odzyskiem energii elektrycznej i cieplnej wraz z infrastrukturą towarzyszącą” wyniosła 183 276 653 EUR, przy czym wkład Funduszu Spójności UE o wartości 39 608 601 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Ochrona środowiska, w tym przystosowanie się do zmiany klimatu”.