breadcrumb.ecName
pl Polski

Nowa droga ekspresowa S3 połączy województwo lubuskie z Wielkopolską

  • 05 October 2017

W efekcie realizacji dofinansowanego z budżetu UE projektu budowy nowych dwujezdniowych dróg ekspresowych w województwie lubuskim w tym niegdyś odizolowanym regionie obserwuje się rozwój przemysłu, wzrost ilości inwestycji i rozkwit turystyki.

Dzięki projektowi dodano drugą jezdnię na odcinkach trasy S3 łączących w województwie lubuskim Sulechów i Nową Sól oraz Gorzów i obwodnicę Międzyrzecza. Prace zakładają zarówno modernizację istniejącej drogi nr 3, jak i budowę nowych dróg.

Łącznie na pięciu odcinkach budowanych jest 61,61 km dróg dwujezdniowych: 11,25 km na obwodnicy Gorzowa, 6,37 km na obwodnicy Międzyrzecza, 13,39 km na trasie relacji Sulechów – Zielona Góra Północ, 13,31 km na trasie relacji Zielona Góra Północ – węzeł Niedoradz oraz 17,29 km od węzła Niedoradz do zjazdu na drogę 283. 

Część drogi ekspresowej S3

Niniejszy projekt jest jedynie częścią większej inicjatywy przebudowy trasy S3. Droga S3 liczy 301,4 km długości. Swój początek bierze w portach w Świnoujściu i Szczecinie, na północnym zachodzie Polski, dalej biegnąc przez Gorzów Wielkopolski i Zieloną Górę. Następnie przecina Zagłębie Miedziowe, Głogów, Lubin, Polkowice i Legnicę, gdzie przeistacza się w kluczowy korytarz transportowy Bałtyk–Adriatyk. Trasa ta kończy się na granicy polsko-czeskiej na południu kraju. 

Plany konstrukcyjne początkowo zakładały wzdłuż tego odcinka budowę autostrady A3. Ustalono jednak, że natężenie ruchu drogowego było na tym odcinku zbyt niskie, by spełnić kryteria dla autostrad, w związku z czym w projekcie zmieniono status tej drogi na drogę ekspresową i dostosowano założenia z uwzględnieniem przewidywanego natężenia ruchu drogowego. 

Choć trasy szybkiego ruchu zazwyczaj wymagają jedynie modernizacji istniejących dróg, przez wzgląd na fakt, że wyjściowe plany zakładały budowę autostrady, w niektórych przypadkach planowana trasa S3 wymaga budowy zupełnie nowych jezdni. Często te nowe odcinki zlokalizowane są w znacznej odległości od istniejącej drogi krajowej nr 3, którą z założenia mają zastąpić. W szczególności 112,8 km trasy S3 wymaga budowy całkowicie nowych dróg, podczas gdy 62,7 km będzie wymagać modernizacji istniejących dróg, polegającej na ich poszerzeniu z dwóch pasów do czterech. 

Na drodze do wielkich możliwości 

Trasa S3 zwana jest „drogą wielkich możliwości“, dlatego oczekuje się, że przyciągnie ona nowych inwestorów i partnerów handlowych na otaczające ją tereny. Jest to ważny cel, biorąc pod uwagę starania Polski, by przekształcić dawny region wojskowy, jakim jest województwo lubuskie, w ośrodek handlu, gospodarki i turystyki. W regionie tym położonych jest wiele dziewiczych terenów naturalnych, jezior i lasów, w tym Park Narodowy „Ujście Warty“ i uznany za dobro Światowego Dziedzictwa UNESCO Park Mużakowski. Dzięki nowej drodze ekspresowej ten niegdyś odizolowany region może teraz skorzystać z lepszego połączenia z resztą Polski i z krajami sąsiednimi.

Projekt ten jest częścią kluczowego korytarza transportowego TEN-T Bałtyk–Adriatyk, tj. sieci lokalnych, krajowych i regionalnych dróg łączących Adriatyk z krajami nadbałtyckimi, który ma poprawiać połączenia drogowe w Europie oraz wzmacniać handel i turystykę. Infrastruktura transportowa jest jednym z sektorów kluczowych dla unijnego planu inwestycyjnego dla Europy. Według koordynatorów projektu, droga ekspresowa S3 poprawia dostępność połączeń w Polsce, ułatwia handel międzynarodowy i ma bezpośredni pozytywny wpływ na życie codzienne. 

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Budowa drogi ekspresowej S3: Gorzów Wielkopolski – Nowa Sól (odcinek Sulechów Kruszyna – Nowa Sól)” wyniosła 324 967 126 EUR, przy czym wkład unijnego Funduszu Spójności o wartości 180 615 171 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego”.