Dzięki realizacji projektu współfinansowanego przez UE Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie mogła zakupić 168 instrumentów muzycznych. Są one wykorzystywane zarówno w celach edukacyjnych, jak i do organizacji wydarzeń kulturalnych odbywających się w samej szkole, ale nie tylko, na czym korzysta 7 170 miłośników muzyki rocznie.
Zakup nowych instrumentów dla krakowskiej szkoły muzycznej oznacza więcej lekcji i koncertów
- 26 September 2019
Dzięki projektowi szkoła ma możliwość organizacji wielu koncertów w najróżniejszych formach i o różnorodnej tematyce. Są one organizowane z myślą o dzieciach i pozostałych mieszkańcach krakowskiej dzielnicy Podgórze, a w szczególności o seniorach i osobach niepełnosprawnych. Szkoła ściśle współpracuje z instytucjami kulturalnymi i oświatowymi, zarówno lokalnymi, jak i zagranicznymi. Posiadamy wyjątkowo bogatą ofertę edukacyjną i staliśmy się szeroko rozpoznawalnym organizatorem i animatorem na scenie muzycznej Krakowa.
Głównym celem projektu było zapewnienie ochrony oraz dalszego rozwoju dziedzictwa kulturowego poprzez poszerzenie oferty edukacyjnej i kulturalnej szkoły. Wśród zakupionych instrumentów były: cztery fortepiany koncertowe, pięć pianin elektrycznych, syntezatory oraz instrumenty do wczesnej edukacji muzycznej, a także instrumenty perkusyjne i jazzowe, instrumenty dęte drewniane i blaszane oraz kilka instrumentów dawnych.
Projekt był odpowiedzią na zapotrzebowanie ze strony młodzieży i osób starszych zainteresowanych rozwojem kulturalnym i edukacją artystyczną.
Zachowanie dziedzictwa kulturowego
Poprzez zakup instrumentów dawnych, na przykład z epoki renesansu czy baroku, odtworzonych na podstawie źródeł historycznych, i organizację warsztatów i lekcji gry na nich autorzy projektu pragnęli przyczynić się do zachowania dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń. Co znamienne, żadna inna szkoła w Polsce nie posiada tego typu wyposażenia.
Korzyści płynące z projektu wykraczają poza region, na co wskazują liczne działania już zrealizowane przez szkołę, która jest gospodarzem wydarzeń o znaczeniu zarówno krajowym, jak i międzynarodowym.
W kwietniu 2018 roku w szkole odbył się międzynarodowy festiwal Dni Harfy w Krakowie, podczas którego wystąpili światowej sławy muzycy i zaprezentowano różne rodzaj harf, zarówno klasyczne, jak i jazzowe. Dodatkowo w ramach festiwalu uczniowie mogli wziąć udział w kursach mistrzowskich.
Kolejnym przykładem jest Festiwal Współczesnej Muzyki Dziecięcej i Młodzieżowej „Srebrna Szybka” z marca 2018 roku, którego celem było promowanie współczesnych trendów, technik kompozytorskich i wykonawczych wśród uczniów i pedagogów szkół muzycznych na poziomie pierwszego i drugiego stopnia nauczania.
Wśród innych działań szkoły warto wymienić cykl koncertów dedykowanych wybitnym dziełom na fortepian, podczas których można było usłyszeć interpretacje znakomitych polskich i zagranicznych pianistów.
Funkcjonujące w szkole Centrum Konsultacyjne Muzyki Dawnej organizuje warsztaty dla nauczycieli i studentów kierunków muzycznych chcących pogłębić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie gry na instrumentach z dawnych epok. Z myślą o tych warsztatach zakupiono następujące instrumenty: klawesyn, renesansowe i barokowe lutnie, skrzypce barokowe, altówka barokowa, wiolonczela barokowa, obój barokowy, trąbka naturalna, flet traverso i flety proste.
Na końcu należy wspomnieć, że szkoła organizuje też koncerty dla starszej publiczności z cyklu „Fajfy z polskimi piosenkami”, prezentujące muzyczne hity z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz lat 50. i 60. XX wieku. Cykl ten odwołuje się do tradycji popołudniowych spotkań, tzw. „fajfów”, i tworzenia szlagierów muzyki popularnej w XIX i XX wieku.
Rozbudzanie miłości do muzyki
Na stronie internetowej szkoły możemy przeczytać, że celem kształcenia jest rozbudzanie w dzieciach i młodzieży miłości do muzyki, Ponadto zatrudnieni w niej pedagodzy uważają wspieranie utalentowanych młodych ludzi za swój przywilej i obowiązek i starają się, by w czasie systematycznej i często żmudnej pracy dzieci nie traciły właściwej im spontaniczności i radości. Tym samym pragną, by muzyka, którą będą coraz lepiej poznawać i samodzielnie wykonywać, stała się w ich życiu źródłem nieustającej satysfakcji.
Założeniem szkoły jest, by pierwsze lata muzycznej edukacji uczniów na zawsze pozostały w ich pamięci, nie tylko jako czas zdobywania wiedzy i umiejętności, ale otwarcia na nieznaną i wspaniałą rzeczywistość.
Umiejętności zdobyte w szkole dają zawsze poczucie sukcesu i ogromną satysfakcję. Jest ona tym większa, im większe jest uznanie odbiorców lub wygrana w konkursie. Edukacja muzyczna pomaga kształtować osobowość młodego człowieka poprzez uczenie pokonywania własnych słabości – stresu i tremy towarzyszących występom przed publicznością – oraz pracy w zespole.
System nauki w szkole oparty jest na indywidualnych lekcjach instrumentu głównego i występach solowych (wokalistyka w szkole II stopnia) oraz na zajęciach zbiorowych – przedmioty ogólnomuzyczne, zespół, chór, orkiestra i big band.
Uczniowie mogą też uczestniczyć w zajęciach szkolnych orkiestr: smyczkowej i big bandu, zespołów kameralnych i chóru. Według informacji na stronie internetowej uczniowie tej szkoły od najmłodszych lat poznają smak indywidualnych i grupowych występów, koncertując nie tylko w szkolnej Sali koncertowej, ale również w Filharmonii Krakowskiej, Kopalni Soli w Wieliczce, w kościołach Krakowa czy na Zamku w Niepołomicach. Biorą też udział w festiwalach i konkursach w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Danii, Francji, Włoszech, Czechach, a także na Węgrzech, Słowacji, Litwie i Ukrainie.
Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE
Łączna wartość inwestycji w projekt „ Rozszerzenie oferty kulturalno-edukacyjnej poprzez rozbudowę Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Krakowie” wyniosła 537 411 EUR (2 318 726 PLN), przy czym wkład Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 455 830 EUR (1 966 735 PLN) został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Włączenie społeczne”.