Projekt obejmuje modernizację 42,75 km linii kolejowej nr 8 na odcinku Warka–Radom. Ponadto na odcinku 92,45 km linii pomiędzy Warszawą Okęciem a Radomiem zainstalowane zostaną urządzenia europejskiego systemu sterowania pociągiem (ETCS) poziomu 2 – komponentu automatycznego systemu ochrony pociągu w ramach Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym (ERTMS).
Modernizacja linii kolejowej nr 8 na odcinku Warka–Radom
- 08 January 2020
Modernizacja obejmuje budowę drugiego toru na odcinku Warka–Radom, przebudowę mostu nad rzeką Pilicą oraz budowę lub przebudowę pięciu wiaduktów kolejowych i dwóch drogowych, 14 mostów kolejowych i dwóch drogowych oraz dwóch przejść podziemnych.
Linia kolejowa nr 8, położona na południu województwa mazowieckiego, jest częścią kompleksowej transeuropejskiej sieci transportowej, ale w wielu miejscach prędkość pociągów nie może przekraczać 60 km/h. Modernizacja pozwoli na podniesienie prędkości maksymalnej do 160 km/h dla pociągów pasażerskich i 120 km/h dla pociągów towarowych, a nacisku do 221 kN/oś.
Modernizacja stacji, przystanków i przejazdów
Niektóre stacje i mijanki zostaną przekształcone w przystanki osobowe, z kolei na jednej stacji i dziewięciu przystankach perony zostaną przystosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Powstaną skrzyżowania dwupoziomowe w miejscu przecięcia się torów z drogami o największym współczynniku ruchu, zmodernizowanych zostanie 67 przejazdów kolejowych i 15 przejść dla pieszych, z kolei 18 przejazdów kolejowych i 23 przejścia dla pieszych zostaną zlikwidowane.
Dla potrzeb systemu ETCS zostaną zainstalowane nowoczesne komputerowe urządzenia sygnalizacyjne i automatyczne systemy sterowania ruchem, zarządzane z Lokalnego Centrum Sterowania.
Projekt zakłada także wymianę sieci trakcyjnej, w tym przewodów trakcyjnych i linii zasilających, oraz budowę trzech podstacji w Grabowie nad Pilicą, Bartodziejach i Dobieszynie. Zmodernizowany zostanie system sygnalizacji i instalacja oświetleniowa.
Dzięki modernizacji linia kolejowa nr 8 będzie spełniać wymogi technicznych specyfikacji interoperacyjności w zakresie infrastruktury, zasilania, sterowania ruchem kolejowym i dostępności dla osób niepełnosprawnych. Ponadto zapewni to operatorom z innych krajów niedyskryminujący dostęp do polskich kolei.
W fazie operacyjnej będą podejmowane działania w celu lepszej integracji kolei z innymi środkami transportu, obejmujące reorganizację regionalnej sieci autobusowej w celu wzmocnienia połączeń, budowę parkingów „parkuj i jedź” przy stacjach i przystankach oraz wprowadzenie zintegrowanego systemu taryfowego.
Zwiększenie konkurencyjności kolei
Głównym celem projektu jest rozwój infrastruktury kolejowej zapewniającej szybkie, częste i punktualne połączenia pasażerskie i towarowe na poziomie regionalnym i lokalnym oraz między głównymi ośrodkami gospodarczymi. Osiągnięcie tego celu zwiększy nie tylko dostępność kolei dla potencjalnych pasażerów, ale także jej konkurencyjność w stosunku do innych środków transportu. Z kolei większa konkurencyjność kolei powinna przyczynić się do popularyzacji tego sposobu podróżowania, co pozwoli zmniejszyć negatywny wpływ transportu na środowisko, zgodnie z unijnymi i krajowymi celami zrównoważonego rozwoju.
W realizacji tych celów pomoże zwiększenie prędkości, skrócenie czasu podróży i zwiększenie przepustowości linii dzięki budowie drugiego toru. Wśród innych priorytetów projektu należy wymienić zwiększenie możliwości w zakresie informowania pasażerów i przewoźników towarowych, poprawę bezpieczeństwa ruchu kolejowego i ruchu drogowego na przejazdach oraz optymalizację kosztów eksploatacji i utrzymania.
Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE
Łączna wartość inwestycji w projekt „Prace na linii kolejowej nr 8, odcinek Warka–Radom (Lot C, D, E)” wyniosła 213 913 821 EUR, przy czym wkład Funduszu Spójności UE o wartości 127 818 309 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Rozwój transportu kolejowego w Polsce”.