Komisja Europejska
pl Polski pl

Linia Mikułowa–Czarna: niezawodne dostawy zielonej energii dla południowo-zachodniej Polski

  • 10 February 2020

Projekt zakłada budowę dwutorowego napowietrznego odcinka linii elektroenergetycznej 400 kV Mikułowa–Czarna oraz modernizację stacji elektroenergetycznej Mikułowa. Prace będą realizowane w województwie dolnośląskim. Realizacja projektu umożliwi przyłączenie do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego nowych źródeł energii, głównie farm wiatrowych, oraz przyczyni się do zwiększenia niezawodności dostaw energii w południowo-zachodniej części kraju.

Nowa linia będzie wykorzystywać istniejące odcinki linii elektroenergetycznej oraz nowy, specjalnie wybudowany odcinek. Szacowana łączna długość linii to 231,6 km, w tym 198,6 km nowej linii oraz 33 km istniejącego odcinka, który zostanie zmodernizowany.

Projekt przewiduje także modernizację i rozbudowę stacji 400/220/110 kV Mikułowa, położonej w gminie Sulików, co umożliwi podłączenie do niej linii 400 kV.

Projekt jest realizowany w ramach osi priorytetowej I Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020: Zmniejszenie emisyjności gospodarki. Realizacja projektu wpisuje się w cele strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego.

Prace w ramach projektu 

Większość środków przeznaczonych na realizację projektu, czyli 68 497 835 EUR (292 619 500 PLN), pokryje roboty budowlane i prace towarzyszące, w tym postawienie fundamentów, posadowienie słupów oraz zawieszenie przewodów fazowych. Z kolei kwotę 40 853 744 EUR (174 519 200 PLN) przewidziano na zakup sprzętu i maszyn.

Inne wydatki obejmują: planowanie i projektowanie, wsparcie techniczne, nadzór budowlany, zakup gruntów, zakup i instalacja wyposażenia (np. transformatorów rozdzielczych), a także działania informacyjne i promocyjne. Zakończenie projektu zaplanowano na 2023 rok.

Zrównoważony rozwój

Realizacja projektu przyczyni się do opłacalnego i zrównoważonego rozwoju Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) dzięki umożliwieniu podłączenia do niego dodatkowych 500 MW energii ze źródeł odnawialnych (głównie farm wiatrowych), które powstają na Dolnym Śląsku. Ponadto do KSE będzie można podłączyć około 331,90 MW energii elektrycznej wytwarzanej w farmach wiatrowych w zachodniej Polsce.

Więcej odnawialnych źródeł energii w KSE oznacza zmniejszenie emisji szkodliwych substancji z konwencjonalnych elektrowni, co jest dużym krokiem w kierunku przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Nowa linia zapewni bardziej wydajne dostawy energii elektrycznej, ograniczając straty energii podczas przesyłu. Będzie też wymagała mniejszych nakładów na jej utrzymanie i eksploatację.

Dodatkowo realizacja projektu umożliwi wymianę energii elektrycznej pomiędzy systemami energetycznymi Polski i Niemiec oraz zwiększenie możliwości Polski w zakresie importu energii z Niemiec wzdłuż południowo-zachodniej granicy. Oznacza to wzrost bezpieczeństwa całego systemu elektroenergetycznego dzięki większej niezawodności dostaw energii w południowo-zachodniej części Polski.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Budowa linii Mikułowa–Czarna wraz z rozbudową/modernizacją stacji w tym ciągu liniowym” wyniosła 149 729 714 EUR, przy czym wkład Funduszu Spójności UE o wartości 55 527 968 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Gospodarka niskoemisyjna”.