Dzięki dofinansowanemu ze środków UE projektowi możliwa jest modernizacja jednego z najbardziej zaniedbanych odcinków w polskiej sieci drogowej, dzięki któremu województwo świętokrzyskie zyska połączenie nie tylko z resztą kraju, ale też z rejonami poza granicami państwa.
Nowy odcinek drogi S7 połączy województwo świętokrzyskie z krajową siecią transportową
- 05 October 2017
Projekt zakłada budowę prawie 21,5 km czteropasmowej drogi szybkiego ruchu. Budowa obejmie odcinek trasy S7 relacji Chęciny–Jędrzejów w powiecie kieleckim.
Jego modernizacja będzie miała kluczowe znaczenie dla poprawy przepustowości i wydajności ruchu drogowego w województwie świętokrzyskim, a wraz z poprawą połączeń w tym regionie droga S7 pomoże także pozyskać nowych inwestorów i partnerów handlowych.
Połączenie Polski z Europą
Choć projekt koncentruje się głównie na budowie dwujezdniowej drogi szybkiego ruchu wraz z całą niezbędną infrastrukturą techniczną i odpowiednimi zabezpieczeniami, zakłada on również budowę trzech węzłów transportowych (w Tokarni, Brzegu i Mnichowie), 11 wiaduktów, trzech mostów i czterech przejść nadziemnych. Plany zakładają także budowę przepustów, przejść dla zwierząt i środków ochronnych, których zadaniem będzie obniżenie negatywnego wpływu drogi na środowisko i położone w okolicy obszary mieszkalne.
Po jej ukończeniu trasa S7 będzie biegła od Gdańska na wybrzeżu Bałtyku, przez Elbląg, Warszawę, Radom, Kielce i Kraków, kończąc się w Rabce w pobliżu granicy polsko-słowackiej, i będzie drogą kluczową dla krajowej sieci transportowej. Znakomita większość tych prac będzie wymagała poszerzenia istniejącej drogi krajowej nr 7 (DK 7) z dwóch pasów do czterech i dobudowie typowych dla dróg ekspresowych udogodnień, takich jak węzły drogowe, mosty i estakady. Planowana całkowita długość trasy S7 wynosi 720 km.
Według koordynatorów projektu, modernizacja drogi ekspresowej S7 znacząco poprawi dostępność połączeń w Polsce, ułatwi handel międzynarodowy i będzie mieć bezpośredni pozytywny wpływ na życie codzienne.
Odcinek drogi S7 relacji Chęciny–Jędrzejów jest brakującym ogniwem, które umożliwi włączenie nowoczesnej sieci polskich dróg szybkiego ruchu do długiej na 1690 km międzynarodowej trasy E77, która rozciąga się od północy do południa Europy, łącząc takie miasta jak: Psków (Rosja), Ryga (Łotwa), Szawle (Litwa), Tołpaki (Rosja), Kaliningrad (Rosja), Gdańsk (Polska), Elbląg (Polska), Warszawa (Polska), Radom (Polska), Kraków (Polska), Trzciana (Polska), Rużomberk (Słowacja), Zwoleń (Polska) i Budapeszt (Węgry).
Przygotowania na przyszłość
Infrastruktura transportowa jest jednym z sektorów strategicznych dla unijnego planu inwestycyjnego dla Europy. Jako część kluczowego korytarza transportowego TEN-T Bałtyk–Adriatyk, tj. sieci lokalnych, krajowych i regionalnych dróg łączących Adriatyk z krajami nadbałtyckimi, który ma poprawiać połączenia drogowe w Europie oraz wzmacniać handel i turystykę, projekt ten jest istotną składową unijnego planu inwestycyjnego.
Generalnie celem istnienia sieci TEN-T jest dostosowanie parametrów technicznych i operacyjnych europejskich dróg tak, aby zapewnić im przepustowość odpowiadającą oczekiwanym poziomom natężenia ruchu drogowego. Aby to osiągnąć, projekty budowy dróg koncentrują się na wyeliminowaniu wąskich gardeł i uzupełnianiu brakujących odcinków sieci drogowej.
Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE
Łączna wartość inwestycji w projekt „Budowa drogi ekspresowej S7: Radom (Jedlińsk) – Jędrzejów (odcinek węzeł Chęciny – Jędrzejów)” wyniosła 209 507 297 EUR, przy czym wkład unijnego Funduszu Spójności o wartości 93 296 272 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego”.